Przeczytaj także
Już od kilku tygodni mieszkańcy miasta mogą używać aplikacji „Ulepszamy Kielce”, która służy do komunikacji z urzędem, a także podległymi mu jednostkami. Kielczanie chętnie z niej korzystają, zamieszczając do tej pory ponad tysiąc zgłoszeń. Te zaś dotyczą zauważonych przez nich problemów, czy też pomysłów na rozwój miasta.
Urząd Miasta informuje, że jeszcze przed premierą aplikacji, pojawiło się sporo zapytań dotyczących jej wyglądu i działania. Tematem interesowały się nie tylko media, ale także duże grono mieszkańców.
– Spodziewaliśmy się takiej liczby zgłoszeń, ponieważ aplikacja już w trakcie procesu tworzenia wzbudzała duże zainteresowanie. Po jej oficjalnej prezentacji, ten rozgłos medialny naturalnie także był spory. Przyjęliśmy to z zadowoleniem, ponieważ dążyliśmy do tego, aby aplikacja dotarła do jak najszerszego grona odbiorców. W tym celu szeroko ją promujemy w naszych materiałach, internetowych i drukowanych oraz w mediach. Zachęcamy także mieszkańców do korzystania z niej za sprawą konkursów, w których kielczanie mogą zgłaszać stojaki rowerowe bądź miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością. W ten sposób mogą powalczyć o atrakcyjne nagrody, m.in. tablety oraz hulajnogi elektryczne – informuje Tomasz Porębski, rzecznik prasowy prezydenta Kielc.
Wymienione wydarzenia obejmują teren Kielc i potrwają do 8 marca 2022 roku. Jednak liczne zgłoszenia nie napływają tylko z powodu konkursów. Dzięki aplikacji można np. powiadomić o dewastacji mienia, awarii oświetlenia, ubytkach na drodze czy przepełnionych koszach. Kielczanie mogą również informować o swoich pomysłach i w ten sposób włączyć się w sprawniejsze zarządzanie i funkcjonowanie miasta.
– Dążyliśmy do tego, żeby stworzyć narzędzie, które będzie proste w obsłudze, intuicyjne i dostępne na wszystkich urządzeniach, zarówno przez przeglądarkę internetową, jak i aplikacje mobilne. Zależało nam również na tym, by było w pełni zautomatyzowane od strony administracyjnej. Oznacza to, że gdy dany mieszkaniec zgłasza sprawę w danej kategorii, to system automatycznie kieruje to zgłoszenie do właściwego wydziału lub jednostki organizacyjnej miasta, która zajmuje się wybranym zagadnieniem. Chcieliśmy, aby ten przepływ informacji był jak najszybszy – dodaje Tomasz Porębski.
Aktualnie „Ulepszamy Kielce” zgromadziło 1376 zgłoszeń. Liczba ta zapewne urośnie w ciągu kolejnych dni.
– Zgłoszeń jest bardzo dużo. Co zrozumiałe, nie jest fizycznie możliwe, aby wszystkie zgłoszenia zrealizować natychmiast, szczególnie, że oprócz zgłoszeń typowo interwencyjnych, dotyczących ubytków w drodze, pojawiają się też liczne propozycje mieszkańców w zakresie większych zmian infrastrukturalnych w przestrzeni miejskiej. Jest to ważna wskazówka dla miejskich służb pod względem planowania i tworzenia kolejnych inwestycji. W przypadku działań interwencyjnych, staramy się, aby jak najsprawniej realizować zgłoszenia mieszkańców – twierdzi rzecznik prezydenta Kielc.
Przypomnijmy, że aplikacja dostępna jest pod adresem www.ulepszamy.kielce.eu oraz w wersji mobilnej. Bezpłatnie można ją pobrać ze sklepów Google Play oraz App Store. Dzięki niej można korzystać również z ważnych dla mieszkańców informacji np. o remontach dróg czy ostrzeżeń meteorologicznych. Koszt wdrożenia i utrzymania aplikacji to 60 tys. złotych, w 85 proc. został wsparty funduszami unijnymi.