Przeczytaj także
Pasażerowie mogą od piątku korzystać ze zmodernizowanego dworca kolejowego w Kielcach. Koszt trwających około dwa lata prac wyniósł 56 milionów złotych brutto, a inwestorem był PKP S.A.
Przypomnijmy, że na początku 2022 roku firma MGBuiliding przejęła plac budowy. Z kolei jeszcze w grudniu 2023 modernizacja została zakończona, teraz zaś dworzec został udostępniony dla pasażerów. Choć zachowano bryłę modernistycznego, bo pochodzącego z lat 1965 – 71 dworca, to jego wygląd i wnętrze przeszły metamorfozę.
– W centralnej części elewacja została całkowicie przeszklona, tworząc niemal jednolitą taflę z delikatnymi podziałami pionowymi i poziomymi. Skrzydła budynku wykończono szkłem i piaskowcem. Bryła zyskała również nową iluminację nocną, na szczycie obiektu od strony peronów i miasta pojawiły się podświetlane napisy z nazwą dworca – czytamy w informacji prasowej PKP S.A.
Hol, mający 500 metrów kwadratowych, mieści w sobie przestrzeń obsługi dla podróżnych, a także poczekalnię dla pasażerów. Miejsce to wyposażono również w ergonomiczne ławki, przy których znalazły się słupki do ładowania urządzeń mobilnych.
– Informacje o przyjazdach i odjazdach pociągów są wyświetlane na elektronicznych tablicach. Dworzec wyposażano także w nowy jest system nagłośnienia oraz zegary. Na parterze poza holem podróżni znajdą kasy biletowe, toalety, a w przyszłości kilka lokali komercyjnych, natomiast w skrzydłach i na wyższych kondygnacjach segmentu centralnego będą się mieścić pomieszczenia biurowe, m.in. dla Straży Ochrony Kolei, spółek kolejowych czy miasta Kielce – podkreślono w komunikacie.
Nie brakuje kącika zabaw dla dzieci, gdzie najmłodsi skorzystają z gier ściennych oraz interaktywnej wieży z monitorem oraz pakietem gier edukacyjnych. Dworzec wyposażono także w rozwiązania przyjazne osobom z niepełnosprawnościami. – Poza windami, pochylnią przy wejściu od strony miasta, zastosowano szereg ułatwień dla osób niewidomych i niedowidzących. Plany dotykowe, oznaczenia w alfabecie Braille’a czy ścieżki prowadzące z polami uwagi. Przy kasach zamontowano natomiast urządzenia wzmacniające sygnał aparatów słuchowych – zaznacza PKP S.A
Wspomniano również o energooszczędnym oświetleniu oraz systemie inteligentnego zarządzania budynkiem. Ten ostatni jest odpowiedzialny m.in. za „optymalizację zużycia energii elektrycznej, cieplnej oraz wody, a także 27 paneli fotowoltaicznych do pozyskiwania „zielonej energii”.- Metamorfozę przejdzie również teren przy południowym skrzydle dworca, gdzie obecnie stoi dworzec tymczasowy. Po jego rozbiórce powstaną tam niewielki parking samochody, wiata rowerowa oraz zostaną zamontowane elementy małej architektury: ławki, kosze, lampy. Na nowo zostaną urządzone tereny zielone, gdzie poza trawnikiem zaplanowano nasadzenia drzew i krzewów – napisano.
Projekt realizowany był w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016 – 2023 z dofinansowaniem ze środków europejskich z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. – Inwestycja w Kielcach kosztowała łącznie prawie 56 mln złotych brutto. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A., wykonawcą robót jest firma MGBuilding z Kielc, a projekt przebudowy dworca wykonała pracownia Pas Projekt z Nadarzyna – podsumowano w komunikacie.