Przeczytaj także
Zdjęcie główne: Profil „Uchwała Krajobrazowa Kielce”/ Facebook
Ogromna reklama wisząca na kamienicy przy ulicy Sienkiewicza 76 została zdemontowana. Przez kilka dni znajdowała się ona na obiekcie należącym do miasta, wbrew zasadom uchwały krajobrazowej.
Przypomnijmy, że jeszcze w kwietniu kieleccy radni przyjęli uchwałę krajobrazową, której celem jest likwidacja chaosu reklamowego w Kielcach. Dokument mówi o podzieleniu miasta na cztery strefy, regulując przy tym kwestie związane z zasadami umieszczania lub wielkością konkretnych nośników.
Mimo tego na budynku przy ulicy Sienkiewicza 76 pojawiła się ogromna reklama związana z telefonią komórkową. W środę 28 września poinformowano o tym na portalu „Uchwała Krajobrazowa Kielce”. – Tak miasto Kielce wprowadza uchwałę krajobrazową – stwierdzono, dołączając przy tym zdjęcie omawianego plakatu. Przyznano także, że trzyletni okres przejściowy dotyczy reklam i szyldów istniejących w dniu wejścia w życie uchwały, „natomiast wszystkie nowe muszą od razu spełniać jej zapisy”.
Profil „Uchwała Krajobrazowa Kielce”/ Facebook
Dlaczego więc Miejski Zarząd Budynków zdecydował się na taki krok? – Reklama będzie wisiała tylko przez miesiąc, a z tego co się orientuję, uchwała krajobrazowa przewiduje trzyletni okres przejściowy. Na pewno nie chciałem działać wbrew prawu – tłumaczył Krzysztof Miernik, dyrektor MZB w rozmowie z kielecką Wyborczą, która również informowała o całej sytuacji.
– Muszę brać pod uwagę stan budżetu, widzimy, jak rosną koszty, choćby energii, a opłata w tym przypadku wyniosła 3 tys. zł. Trzeba było zdecydować, a te pieniądze na pewno się przydadzą, szczególnie, że przygotowujemy się do poprawy wyglądu również tej kamienicy – dodawał w rozmowie z Wyborczą.
Jak jednak przyznaje ratusz, jeszcze w zeszłym tygodniu odbyła się rozmowa w tym temacie pomiędzy Krzysztofem Miernkiem, a Bożeną Szczypiór, zastępcą prezydenta Kielc. – Wiceprezydent wyraziła swoje niezadowolenie, natomiast pan dyrektor przeprosił za zaistniałą sytuację i oczywiście zobowiązał się do stosowania uchwały krajobrazowej. Dostaliśmy również informację, że w dniu 30 września reklama miała być zdemontowana i że w październiku ściana obiektu będzie już wolna od reklam – tłumaczy naszemu portalowi Marcin Januchta, rzecznik prezydenta Kielc.
Radny Michał Braun apelował do Bogdana Wenty o dymisję dyrektora MZB. – Wiceprezydent rozmawiała z panem Krzysztofem Miernikiem i myślę, że w tej rozmowie przekazała swoje uwagi na temat jego działań. Natomiast mimo wszystko dalecy jesteśmy, aby jedna niefortunna decyzja, przekreślała cały dorobek dyrektora, które we właściwy sposób zarządza instytucją – dodaje Marcin Januchta.