Przeczytaj także
10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej wydzieliła kilkudziesięciu żołnierzy – Grupę Wsparcia Relokacji Uchodźców. W jej skład wchodzą żołnierze WOT ze znajomością języka ukraińskiego i rosyjskiego, z kwalifikacjami pierwszej pomocy, pedagodzy i psychologowie.
„Żołnierze WOT są we wszystkich punktach recepcyjnych na ścianie wschodniej. Fala uchodźców dociera również na obszar województwa świętokrzyskiego, gdzie w samych Kielcach i powiatach powstaje coraz więcej ośrodków i miejsc gotowych na przyjęcie ofiar rosyjskiej napaści na Ukrainę” – poinformował kpt. Marcin Kowal z 10. ŚBOT.
Ważnym punktem na mapie regionu stały się Chęciny, gdzie powstał magazyn wojewódzki darów dla obywateli Ukrainy. Kpt. Kowal zapewnił, że „żołnierze 10. ŚBOT są w gotowości do wsparcia funkcjonowania magazynu i lada dzień, będą pełnić tam służbę”. Zaznaczył, że jeśli zajdzie taka potrzeba „terytorialsi” ze wszystkich pododdziałów będą również obecni w tworzonych ośrodkach dla cudzoziemców.
„Każda z brygad OT wydzieliła kilkudziesięcioosobową Grupę Wsparcia Relokacji Uchodźców. Oznacza to, że takie wsparcie ze strony WOT jest na wyciągnięcie ręki wszystkich wojewodów. Celem działania tych grup jest wsparcie administracji państwowej i samorządowej w organizacji i funkcjonowaniu punktów recepcyjnych, informacyjnych, czasowej dyslokacji i innych rozwijanych na potrzeby przyjęcia uchodźców z Ukrainy” – powiedział Kowal.
Dodał, że Wojska Obrony Terytorialnej od 24 lutego br. funkcjonują w zmienionym – podwyższonym reżimie. Do koszar zostali powołani żołnierze WOT z Podlasia, Lubelszczyzny i Podkarpacia. W 12-godzinnej gotowości pozostają żołnierze wszystkich pozostałych dwunastu brygad OT z całej Polski. Do najważniejszych w tej chwili zadań, jakie podejmuje WOT należy wsparcie administracji państwowej i samorządowej w organizacji i pracy punktów przyjęcia uchodźców oraz wsparcie Straży Granicznej w ochronie granicy państwa.
Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem sił zbrojnych. W strukturze WOT jest piętnaście brygad OT i dwa centra szkolenia. W tym roku rozpocznie się formowanie kolejnych trzech brygad OT (stołecznej, nadbużańskiej oraz przemyskiej). W WOT służy blisko 32 000 żołnierzy, wciąż trwa nabór nowych ochotników.
Autor: Janusz Majewski