Ferie w Muzeum Historii Kielc
Zapraszamy do udziału w zajęciach feryjnych w Muzeum Historii Kielc dzieci w wieku od 7 do 12 lat.
Tematyka spotkań feryjnych podzielona jest na dwa bloki tematyczne. „Sekrety miasta”to cykl spotkań o charakterze warsztatowym, które przybliżą historię Kielc. W drugiej części zapraszamy do pracowni kieleckiego wynalazcy. W nawiązaniu do wystawy czasowej „100 lat Huty Ludwików w Kielcach” uczestnicy wezmą udział w cyklu spotkań, podczas których zmierzą się z różnorodnymi zadaniami polegającymi na samodzielnym wykonaniu przedmiotów, urządzeń, z powszechnie dostępnych materiałów, klocków. Oferta przygotowana da grup zorganizowanych i osób indywidualnych – szczegóły w poniższym programie. Zajęcia w cenie 7 zł./os.
Zajęcia dla osób indywidualnych – dzieci i dorosłych lub razem dla rodzin
Dwa razy w tygodniu zapraszamy na spotkania rodzinne – we wtorki i czwartki w godz. 12-13.30
28 stycznia: Kinowy spacer po mieście – prezentacja filmów A. Kurbańskiego o Kielcach, a dla chętnych warsztaty „Przewodnik po Kielcach”
30 stycznia: Konstrukcje jak w SHL-ce – warsztaty i zabawa na wystawie 100 lat SHL
4 lutego: Warsztaty „Sucha ceramika”
6 lutego: Gdyby znaleźć się w szkole przed 100 laty
Program zajęć dla grup zorganizowanych:
28 stycznia, wtorek, godz. 10-12
Mój sztambuch stalówką i atramentem
Jak wyglądały dawne pamiętniki, z jakich elementów się składały
29 stycznia, środa, godz. 10-12
Przewodnik po Kielcach
Poznamy najważniejsze miejsca w Kielcach oraz ich historię, każdy wykona swój przewodnik po mieście.
30 stycznia, czwartek, godz. 10-12
Mój herb
Wyjaśnimy czym jest heraldyka, jakie są podziały herbów, jakie są znaki heraldyczne i barwy. Uczestnicy poznają herb Kielc, dowiedzą się, kto i kiedy nadał go miastu oraz jak zmieniał się on na przestrzeni epok.
31 stycznia, piątek, godz. 10-12
Monety – banknoty – kieleckie elementy
Głównym bohaterem warsztatów jest pieniądz. Uczniowie dowiedzą się m.in. jak zmieniała się jego wartość na przełomie wieków i jak wiele można dowiedzieć się o historii patrząc na awers i rewers monety. Jakie informacje historyczne można z nich odczytać. Podczas zajęć warsztatowych, w oparciu o podstawowe zasady sztuki menniczej, uczniowie zaprojektują historyczny banknot.
4 lutego, wtorek, godz. 10-12
Mozaiki
Mozaiki można odnaleźć we wnętrzach i w przestrzeni publicznej, w pałacach i w mniej zamożnych domach. O ich wyjątkowym charakterze przesądzają m.in. dobór kamyków, ich kolorystyka, wielkość czy precyzja wykonania. Czy trudno je przygotować? Na warsztatach wykonamy symboliczną mozaikę nawiązującą do historii Kielc.
5 lutego, środa, godz. 10-12
Pocztówka z Kielc
Do muzeum trafiły pocztówki z przełomu XIX/ XX w. Wykonamy współczesne widokówki różnymi technikami.
6 lutego, czwartek, godz, 10-12
Historia karnawału na dawnych fotografiach
Jak wyglądały dawne bale, w co się ubierano jakie dekoracje były niezbędne. Maski, kotyliony, cekiny brokaty. Wykonamy samodzielnie maski karnawałowe.
7 lutego, piątek, godz. 10-12
Kolory związane z Kielcami
Jakie kolory kojarzymy z naszym miastem, a jakie z regionem świętokrzyskim. Podczas warsztatów plastycznych wykonamy barwne pamiątki.