Przeczytaj także
Do końca roku drogowcy planują uzyskać zezwolenie (ZRID) na budowę S74 w Kielcach – poinformował Jacek Bojarowicz, kierownik projektu z GDDKiA. Dodał, że roboty budowlane ruszą wiosną 2025 r., a obecnie trwają prace nad dokumentacją oraz projektem nowej organizacji ruchu w mieście.
Plan tymczasowej organizacji ruchu na czas prowadzenia robót budowlanych jest jeszcze opracowywany i konsultowany z miastem. Wykonawca przygotował wstępną koncepcję objazdu dla ruchu tranzytowego odbywającego się krajową 74. Na czas remontu objazd dla pojazdów ciężarowych miałby odbywać się od węzła Kielce-Bocianek, ulicą Radomską (DK 73) do węzła Kielce Północ, a następnie drogą ekspresową numer 7 do węzła Kielce Zachód.
Zezwolenie na rozpoczęcie prac budowlanych powinno zostać wydane pod koniec 2024 roku, natomiast roboty ruszą wiosną przyszłego roku.
Bojarowicz przyznał, że prowadzenie prac będzie oznaczać utrudnienia dla mieszkańców i kierowców. Dziennie miejskim odcinkiem dk 74 przemieszcza się bowiem ponad 30 tys. pojazdów.
– Łatwo nie będzie. To niezwykle trudny kontrakt, zarówno pod względem technicznym, jak i ruchowym, a mieszkańcy muszą wziąć pod uwagę, że w ciągu dwóch lat będziemy mierzyć się z utrudnieniami i wieloma objazdami – zaznaczył Bojarowicz. Zwrócił jednak uwagę, że „po wykonaniu prac odcinek, który obecnie pokonujemy w korkach w ciągu pół godziny, pokonamy w zaledwie trzy minuty”.
Dodał, że inwestycja zapewni pełne oddzielenie ruchu tranzytowego od lokalnego. Zachowane zostaną wszystkie dotychczasowe połączenia komunikacyjne północ-południe. Lokalne skrzyżowania usytuowane będą nad drogą ekspresową, w większości na dotychczasowym poziomie. Wzdłuż trasy zasadniczej powstaną nowe ulice, które będą miały za zadanie przejąć ruch lokalny.
– Wykonawca będzie starał się najpierw wybudować drogi pomocnicze, dla ruchu lokalnego, a dopiero później rozpocznie budowę głównego ciągu ekspresowej S74 – wyjaśnił.
Podkreślił, że na odcinku pięciu kilometrów wykonane mają zostać „niemal wszystkie możliwe obiekty inżynieryjne”. W projekcie przewidziano budowę: dwóch tuneli, wiaduktu, dwóch węzłów drogowych, przekroczenie rzeki i budowę trasy w bezpośrednim sąsiedztwie urządzeń piętrzących przy Zalewie Kieleckim. Ponadto, w ramach prac przebudowany zostanie około czterokilometrowy odcinek sieci ciepłowniczej.
– Budowa o tej skali jest zawsze pełen zagrożeń i nieprzewidzianych rzeczy. Staramy się na etapie projektowania te wszystkie zagrożenia wykryć. Zakładamy, że w ciągu 19 miesięcy (nie wliczając okresów zimowych) wykonawcy uda się wykonać te prace – powiedział Bojarowicz.
Wykonawcą inwestycji na pięciokilometrowym fragmencie drogi jest firma Intercor z Zawiercia. Wartość zadania realizowanego w systemie projektuj i buduj to ponad 713 mln zł.
Droga S74 w przyszłości połączy województwa: łódzkie, świętokrzyskie i podkarpackie, a mieszkańcom Kielc ułatwi dojazd do węzłów autostradowych w okolicach Łodzi i przejść granicznych na Podkarpaciu. Trwa realizacja pięciu odcinków S74 w województwie świętokrzyskim o łącznej długości ok. 74 km.
Autor: Wiktor Dziarmaga