Przeczytaj także
W ciepłej i serdecznej atmosferze Willi Aromat odbył się dziś I Kongres Kobiet Polskiej Wsi Województwa Świętokrzyskiego. Wydarzenie zgromadziło liczne grono pań z całego regionu, które spotkały się, by wymieniać doświadczenia, inspirować się nawzajem i celebrować swoje osiągnięcia. Patronat nad wydarzeniem objęła marszałek województwa świętokrzyskiego, Renata Janik, a za jego organizację odpowiada zespół Muzeum Wsi Kieleckiej z kierownik Parku Etnograficznego w Tokarni, radną Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Małgorzatą Krzywdą na czele. Było to pierwsze tego rodzaju wydarzenie w województwie, ale już teraz zapowiada się, że nie ostatnie.
Centralnym punktem spotkania była prelekcja na temat „Roli kobiet na polskiej wsi”. Ekspertki i liderki lokalnych środowisk mówiły o wyzwaniach i sukcesach kobiet, które odgrywają kluczowe role w rozwoju społeczności wiejskich. Zwracano uwagę na ich wkład w budowanie lokalnych przedsiębiorstw, pielęgnowanie kultury i tradycji, a także w działalność samorządową.
Kongres oferował nie tylko merytoryczne rozmowy, ale także bogaty program rozrywkowy. Uczestniczki miały okazję wziąć udział w loterii z atrakcyjnymi nagrodami, w tym voucherami na zabiegi spa oraz zestawami produktów regionalnych. Prawdziwą ucztą dla podniebienia była degustacja lokalnych win, która pozwoliła bliżej poznać bogactwo smaków regionu świętokrzyskiego.
Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz mody, który połączył tradycję z nowoczesnością. Na wybiegu zaprezentowano zarówno dawne stroje ludowe, jak i kolekcję odzieży marki DANA, inspirowaną stylem wiejskim. Goście specjalni – uczestnicy programów Sanatorium Miłości i The Voice Senior – w roli modeli dodali pokazowi niepowtarzalnego uroku i humoru.
Nie zabrakło również stoiska „Słonecznych Kosmetyków z Uzdrowiska Busko-Zdrój”, gdzie można było poznać właściwości naturalnych produktów do pielęgnacji. Uczestniczki chętnie testowały kosmetyki i wymieniały się opiniami, podkreślając ich wyjątkową jakość.
Organizatorami kongresu byli: Muzeum Wsi Kieleckiej, Małgorzata Krzywda – radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego oraz Stowarzyszenie Pokolenie Aktywnych. Patronat nad wydarzeniem objęła Renata Janik, marszałek Województwa Świętokrzyskiego, która w swoim wystąpieniu podkreśliła niezastąpioną rolę kobiet w rozwoju polskiej wsi.
Kongres zakończył się zapowiedzią, że wydarzenie stanie się cykliczne. Uczestniczki zgodnie podkreślały, że takie spotkania są potrzebne, by docenić pracę kobiet i zacieśniać więzi między lokalnymi społecznościami.
Nagrody I Kongresu Kobiet Wsi Polskich Województwa Świętokrzyskiego:
Włoszczowa 2024
KOBIETY SUKCESU
Samorząd, Biznes, Działalność Społeczno- Kulturalna
Gmina Krasocin
Magdalena Szklarz / Samorząd
Aktywna, przebojowa, otwarta na ludzi. Sołtys wsi Wola Świdzińska. Po raz trzeci została radną gminy Krasocin. Wiceprezes Stowarzyszenia Gospodyń. Pracuje jako główna księgowa w Gminnym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Krasocinie. Od 2011 roku prowadzi również biuro rachunkowe.
Leokadia Karkocha / Działalność Społeczno- Kulturalna
Od 41 lat działa w KGW Cieślaneczki, a od 15 lat pełni funkcję prezesa koła. Zawsze uśmiechnięta, życzliwa i wrażliwa na drugiego człowieka. Każdego dnia motywuje innych do działania. To z jej inicjatywy KGW Cieślaneczki reprezentują gminę podczas ważnych, regionalnych wydarzeń kulturalnych oraz w konkursach, których celem jest ochrona
i popularyzacja niematerialnego dziedzictwa kulturowego wsi kieleckiej.
Elżbieta Lelonek / Biznes
Od 10 lat prowadzi swoją działalność – pracownię krawiecką „Moda&Styl” w Olesznie. Ubiera panie z całego województwa. Zachwycające kreacje trafiają do klientek, które cenią sobie indywidualny styl, klasę i jakość . Elżbieta Lelonek rozwija swój zakład z pasją, tworząc silną markę odzieżową województwa świętokrzyskiego.
Gmina Kluczewsko
Bożena Ławińska / Samorząd
Od 2006 roku jest radną gminy oraz dwukrotnie piastowała funkcję wiceprzewodniczącej, a obecnie pełni funkcję Przewodniczącej Rady Gminy Kluczewsko. Udziela się społecznie, angażuje się w życie mieszkańców gminy, wspiera seniorów, młodzież i koła gospodyń wiejskich. Zawodowo związana jest z ośrodkiem zdrowia
w Kluczewsku, gdzie pracuje jako główna księgowa.
Ewelina i Ewa Barczyńska/ Biznes
Siostry od 9 lat prowadzą agroturystykę z pensjonatem „Danielówka”, w której turyści mogą cieszyć się towarzystwem zwierząt, między innymi danieli. Organizują przyjęcia, warsztaty i szkolenia. Goszczą turystów z Polski i zagranicy.
Renata Pikulska / Działalność Społeczno- Kulturalna
Od 2018 roku jest prezesem Koła Gospodyń Wiejskich w Komparzowie, a od 2019 roku sołtysem Komparzowa. Dla lokalnej społeczności organizuje wyjątkowe wydarzenia społeczne i kulturalne. Jest bardzo zaangażowana w życie Powiatowej Rady Kół Gospodyń Wiejskich.
Gmina Secemin
Grażyna Jarmuda/ Biznes
Od 2019 roku pełni funkcję sołtysa wsi Żelisławiczki. Założycielka i prezes KGW „Przepióreczka”, członek Powiatowej Rady Kół Gospodyń Wiejskich. Wraz z mężem
z sukcesem prowadzi firmę rodzinną. Angażuje się w życie społeczne dzieci i młodzieży
w Seceminie.
Ewa Napora/ Działalność Społeczno- Kulturalna
Znakomita pisarka, malarka, aktorka oraz społeczniczka. Wydała 30 książek dla dorosłych i dzieci. Zagrała w ponad 30 filmach: kostiumowych, historycznych
i komediowych. Co roku organizuje wyjątkową akcję mikołajkową dla dzieci niepełnosprawnych w ośrodku w Psarach.
Teresa Kącka/ Działalność Społeczno- Kulturalna
Liderka zespołu ludowego „Złoty Kłos”, który w 2026 roku będzie obchodził 50-lecie istnienia. Jest autorką tekstów piosenek, które zespół prezentuje podczas wydarzeń plenerowych. Zabiega o to, aby szeregi zespołu zasiliło młode pokolenie.
Gmina Radków
Dagmara Malinowska/ Samorząd
Od 2014 roku radna gminy Radków, obecnie przewodnicząca Komisji Oświaty, Zdrowia
i Pomocy Społecznej. Od 2018 roku przewodnicząca KGW w Bałkowie, a od 4 lat prezes Stowarzyszenia na rzecz rozwoju gminy Radków.
Agnieszka Niżnik-Prokop/Biznes
Ukończyła studia z zakresu kosmetologii w Krakowskiej Wyższej Szkole Promocji Zdrowia, aby w wieku zaledwie 22 lat założyć własną działalność gospodarczą. Od tamtej pory firma zjednała sobie rzeszę wiernych klientek, także z ościennych powiatów. Atutem firmy Agnieszki Niżnik – Prokop jest indywidualne podejście do klientek.
Aneta Kocewa/ Działalność Społeczno-Kulturalna
Społeczniczka i współzałożycielka KGW w Bałkowie. Działa na rzecz stowarzyszenia
w gminie Radków, jest członkiem rady sołeckiej. Z pasją realizuje działa na rzecz seniorów, dzieci i kobiet w Bałkowie.
Gmina Włoszczowa
Monika Skoczek/ Samorząd
Jest jedyną kobietą w Radzie Powiatu Włoszczowskiego, pełni funkcję Wiceprzewodniczącej Rady Powiatu. Od wielu lat działa w KGW „Kurzelowianki” aktywnie działając na rzecz lokalnej społeczności. Pracuje w POZ Caritas we Włoszczowie.
Beata Bąk/ Działalność Społeczno- Kulturalna
Od 2020 roku przewodniczy Powiatowej Radzie Kół Gospodyń Wiejskich. Od wielu lat działa w KGW „Łachowianki”. Wraz z mężem prowadzi swój mały rodzinny biznes,- sklep spożywczy i gospodarstwo agroturystyczne. Angażuje się w życie społeczne, wspiera koleżanki w ich dążeniu do celu.
Bożena Bomba/Biznes
Wraz mężem od 24 lat prowadzi gospodarstwo agroturystyczne oraz ekologiczne uprawy w gospodarstwie rolnym. Jest prezesem Stowarzyszenia Gospodarstw Agroturystycznych „Wypoczynek” Związku Gmin Powiatu Włoszczowa. Działa w Kole Gospodyń Wiejskich Łachowianki. To osoba wielkiego serca, która pomaga dzieciom z terenów wiejskich, organizując dla nich kolonie oraz warsztaty.
Gmina Moskorzew
Lena Nowak/ Samorząd
Założycielka KGW w Tarnawej Górze. W poprzedniej kadencji była wiceprzewodniczącą,
a obecnie pełni funkcję Przewodniczącej Rady Gminy Moskorzew. Śpiewa w zespole „Cyganeczki”, jest inicjatorką wielu lokalnych imprez i wydarzeń. Samorządowiec, społecznik, osoba z sercem na dłoni.
Jolanta Sułecka/ Działalność Społeczno-Gospodarcza
Przewodnicząca KGW Tarnawa Góra, członek Ochotniczej Straży Pożarnej, a także zespołu „Cyganeczki” z Tarnawej Góry , opiekun świetlicy jak również sołtys tej wsi. Poświęca swój czas prywatny, aby jej miejscowość i gmina rozwijały się i były przyjazne lokalnej społeczności.
Aneta Żmuda/ Biznes
Właścicielka sali Camelia w miejscowości Lubaczowy w gminie Moskorzew, gdzie organizuje wiele imprez i wydarzeń kulturalno-relaksacyjnych. Współpracuje z gminą Moskorzew. Była zaangażowana w pomoc uchodźcom po wybuchu wojny na Ukrainie.