Inauguracja sezonu artystycznego w Filharmonii Świętokrzyskiej - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Inauguracja sezonu artystycznego w Filharmonii Świętokrzyskiej

Przeczytaj także

Filharmonia Świętokrzyska w Kielcach przygotowała niezwykle bogaty i różnorodny program koncertów na nadchodzące miesiące, obejmujący zarówno klasykę, jak i nowoczesne projekty. W nadchodzących tygodniach odbędzie się wiele interesujących wydarzeń, które przyciągną miłośników muzyki w różnym wieku.

Inauguracja Sezonu Artystycznego
27 września (piątek) o godz. 19:00 oraz 28 września (sobota) o godz. 17:00 Filharmonia Świętokrzyska oraz Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim zapraszają na koncert inaugurujący nowy sezon artystyczny pod hasłem „Z Albumu Polskiego”. W programie znajdą się utwory Józefa Elsnera, Feliksa Janiewicza i Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, a w roli solisty wystąpi skrzypek Wojciech Niedziółka. Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi Jacek Rogala, a słowo o muzyce wygłosi Justyna Mroczek-Gil.

Muzyczne Spotkania z PGE Polską Grupą Energetyczną: Koncert Familijny
20 października (niedziela) o godz. 11:00 Filharmonia Świętokrzyska zaprasza na Koncert Familijny pt. „Niebezpieczna Podróż Kapitana Sowy”. W programie wystąpią Big Band Włoszczowa pod dyrekcją Michała Dudkiewicza, wokaliści Patrycja Piątek i Karolina Dudek, oraz Grupa Taneczna FLEX z Domu Kultury we Włoszczowie. Całość poprowadzą Justyna Solecka i Agnieszka Nowak-Zagóra. Koncert obiecuje interaktywną zabawę, w której publiczność pomoże artystom w ich przygodzie pełnej muzyki i pirackich wyzwań.

filHARMONIA dla Ziemi
3 października (czwartek) o godz. 18:30 w sali kameralnej Filharmonii Świętokrzyskiej odbędzie się projekcja dokumentu „Duch Śniegów” w reżyserii Marie Amiguet i Vincenta Muniera. Film ukazuje majestatyczne krajobrazy Tybetu z towarzyszeniem ścieżki dźwiękowej Warrena Ellisa i Nicka Cave’a, a po seansie odbędzie się dyskusja z krytykiem filmowym Sebastianem Smolińskim i historykiem sztuki oraz filozofii Mateuszem Salwą. Rozmowę poprowadzi rzeczniczka prasowa Koalicji Klimatycznej, Barbara Rogala. Wstęp wolny.

4 października (piątek) o godz. 19:00 Filharmonia zaprasza na koncert z cyklu „filHARMONIA dla Ziemi” pt. „Muzyka Terenów Podmokłych”. W programie znajdą się utwory Lidii Zielińskiej i Mateusza Ryczka, w tym Orkiestra chrząszczy, która powstaje w interakcji z publicznością, oraz Concerto grosso przeznaczone dla młodych solistów-perkusistów. Wystąpią uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach, a całość poprowadzi Przemysław Zych.

Koncert Symfoniczny: Kanon Polihymnii
11 października (piątek) o godz. 19:00 w sali koncertowej Filharmonii Świętokrzyskiej odbędzie się koncert pt. „Kanon Polihymnii”. W programie znajdą się kompozycje Wolfganga Amadeusa Mozarta, Roberta Schumanna i Franza Josepha Haydna. W roli solisty wystąpi Antoni Wrona, laureat XII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego. Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi Bogdan Olędzki.

Koncert Kameralny: Obrazy z Warszawy
15 października (wtorek) o godz. 18:30 Filharmonia Świętokrzyska zaprasza na Koncert Kameralny pt. „Obrazy z Warszawy”, z okazji 100-lecia Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. Zespół kameralny PTMW pod dyrekcją Sławka A. Wróblewskiego wykona kompozycje Anny Ignatowicz-Glińskiej, Ryszarda Osady i Jarosława Siwińskiego, przywołujące atmosferę przedwojennej Warszawy oraz czasów Powstania Warszawskiego. Każdy utwór zostanie poprzedzony historycznym wprowadzeniem.

Koncert Akademicki: Dźwiękowe Krajobrazy
25 października (piątek) o godz. 19:00 Filharmonia Świętokrzyska zaprasza na Koncert Akademicki pt. „Dźwiękowe Krajobrazy”, z patronatem honorowym JM Rektorów UJK i Politechniki Kielce. Wystąpią Leszek Kułakowski (fortepian), Anna Fabrello (sopran), Łukasz Załęski (tenor), Piotr Kułakowski (kontrabas), Tomasz Sowiński (perkusja) oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Tadeusza Wicherka. W programie znajdzie się Beautiful Jazzy Opera Leszka Kułakowskiego oraz wykład okolicznościowy dr Artura Michalika pt. „Ekologia w harmonii: jak muzyka może ratować świat”.

Przeczytaj także