
Fot. Michal Stanczyk/ Targi Kielce
Instalacja do produkcji energii z odpadów, automaty do recyklingu oraz rozwiązania z zakresu smart city i ekologii prezentowane są na XXV Targach Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Ekotech, które rozpoczęły się we wtorek w Kielcach.
Targi w kieleckim ośrodku wystawienniczym potrwają trzy dni. Jednym z innowacyjnych rozwiązań prezentowanych podczas wydarzenia jest instalacja Waste2Energy, która pozwala na przetwarzanie odpadów komunalnych w energię elektryczną, gaz lub wodór. „Najważniejszą cechą tej technologii jest jej kompaktowość i brak emisji CO2” – powiedział PAP Tomasz Olszewski, przedstawiciel firmy.
„W pierwszej kolejności pozyskujemy gaz – z tony odpadów uzyskujemy około 400 m sześc. gazu. Gaz ten może być wykorzystany na miejscu, np. w kotłowniach miejskich albo przetworzony na energię elektryczną za pomocą agregatów prądotwórczych. Możemy też oddać nadwyżkę do sieci. W Rumunii mamy instalację, w której część energii jest wykorzystywana przez operatora, a część trafia do sieci publicznej” – zaznaczył.
Instalacja przyjmuje różnorodne odpady domowe, wstępnie przygotowane na wysypiskach śmieci. Mogą to być także np. biomasa, oleje oraz opony. W zależności od rodzaju odpadów i planowanego efektu – czy to gaz, energia elektryczna, czy wodór – proces jest odpowiednio dostosowywany.
„Dzięki tej technologii można zamknąć obieg gospodarowania odpadami, szczególnie w małych gminach i jednocześnie obniżyć koszty odbioru śmieci poprzez dodatkowe przychody ze sprzedaży energii lub gazu. Nie ma tu komina ani odpadów, poza popiołem stanowiącym zaledwie 7 proc. przetworzonych odpadów. Ten popiół można wykorzystać np. w cementowniach czy budownictwie drogowym” – podkreślił Olszewski.
Instalacja o mocy 1 MW (przetwarzająca 1 tonę odpadów na godzinę) zajmuje 150 m kw. i jest w pełni bezemisyjna, co – jak zapewnił Olszewski – potwierdzają certyfikaty unijne. W Rumunii, gdzie technologia jest już stosowana, działa kilka instalacji, w tym duża jednostka w Klużu o wydajności 4 ton na godzinę.
Olszewski dodał, że firma prowadzi także rozmowy z pierwszymi polskimi samorządami, które mogą stać się odbiorcami. Instalacja może być przydatna w małych gminach, gdzie może zasilać instytucje publiczne, takie jak oczyszczalnie ścieków czy szkoły.
Koszt instalacji przetwarzającej tonę odpadów na godzinę wynosi od 23 do 25 milionów złotych, w zależności od aktualnego kursu euro.
W imprezie w Targach Kielce bierze udział 62 wystawców z pięciu krajów, także polskich firm, które wkraczają na rynek innowacyjnych rozwiązań. Kielecka Grupa AMP zaprezentowała elektryczną śmieciarkę. Pojazd bazuje na platformie BYD i wyróżnia się całkowicie elektrycznym napędem.
„Nasza śmieciarka to pojazd w pełni elektryczny, wyposażony we własne baterie oraz system ładowania zintegrowany z ładowaniem pojazdu” – wyjaśnił przedstawiciel firmy Michał Zubilewicz. „Oznacza to, że podczas ładowania baterii trakcyjnych pojazdu jednocześnie ładują się baterie pokładowe śmieciarki. Dodatkowo wbudowane ładowarki gwarantują niezawodność – jeśli poziom baterii śmieciarki spadnie zbyt nisko, system automatycznie pobiera energię z baterii trakcyjnych i zasila pokładowe.
Zaznaczył, że to rozwiązanie wyróżnia się na tle konkurencji, gdyż większość tego typu pojazdów posiada osobne baterie, wymagające odrębnego ładowania. Dzięki temu śmieciarka Grupy AMP może pracować przez 8 godzin bez potrzeby doładowania.
„Śmieciarka o pojemności 8 m sześć. sprawdzi się w miejskich warunkach, zwłaszcza na osiedlach i wąskich uliczkach. Jest to rozwiązanie inspirowane systemem satelitarnym stosowanym w innych krajach – mniejszy pojazd zbiera odpady i dostarcza je do większej jednostki” – zaznaczył.
Cena elektrycznej śmieciarki wynosi około 800 tysięcy złotych.
Prezes Targów Kielce, Andrzej Mochoń, podkreślił znaczenie rozwoju polskich firm technologicznych w gospodarce komunalnej. „Kiedyś na takich targach dominowały zachodnie rozwiązania. Dziś coraz częściej widzimy innowacje rodzimej produkcji” – zauważył Mochoń.
Targi Ekotech odbywają się po raz 25 i potrwają do czwartku 10 kwietnia. Wydarzeniu towarzyszy 13. edycja Targów Techniki Gazowniczej Expo-Gas. Wstęp na targi jest bezpłatny, jednak wymagana jest wcześniejsza rejestracja online. (PAP)
wdz/ malk/