Przeczytaj także
Do przetargu, dotyczącego zakupu 24 autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą ładowania, zgłosiła się jedna firma. Jej oferta, na ponad 85 milionów złotych, mieści się w środkach, które miasto chce przeznaczyć na ten cel. Jeśli uda się rozstrzygnąć postępowanie, to nowe pojazdy mogą wyjechać na ulice na początku 2026 roku.
Jak zaznacza Barbara Damian, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego, aktualnie odbywa się sprawdzanie ofert.
– Poprosimy również firmę o dostarczenie pozostałych dokumentów. Gdy wszystko będzie się zgadzać, to dopiero wtedy będziemy mogli rozstrzygnąć przetarg. Ponadto, w związku z kwotą, ponieważ jest to ponad 85 milionów złotych, postępowanie będzie musiało być jeszcze skontrolowane przez prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Dopiero później będziemy mogli podpisać umowę – informuje naszą redakcję.
Firma, która złożyła ofertę, to Solaris Bus & Coach Sp. z o.o. Proponuje ona kwotę 85 milionów 342 tysięcy złotych brutto (miasto z kolei zamierzało przeznaczyć 85 milionów 362 tysiące złotych brutto). Jeśli dojdzie do podpisania umowy, to od tego momentu firma będzie miała 12 miesięcy na dostarczenie pojazdów. Umowa zaś, jak ocenia ZTM, może zostać podpisana jeszcze w tym roku. – Zależy nam, aby na początku 2026 pojazdy pojawiły się na mieście – dodaje dyrektor Barbara Damian.
Przypomnijmy, że przetarg dotyczył zakupu 24 autobusów elektrycznych wraz ze stacjami do ładowania, które zostaną usytuowane na parkingu przy Dworcu Autobusowym przy ulicy Czarnowskiej. Inwestycja ma zostać dofinansowana z programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska „Zielony Transport Publiczny”.
– Kielce uzyskają 100% dofinansowywania, a na zakup ładowarek 50%. Wartość projektu to ponad 85 mln zł, z czego dofinansowanie będzie stanowić 68 mln. Dzięki korzystnym warunkom programu i możliwości odzyskiwania podatku VAT przez Zarząd Transportu Miejskiego, wkład miasta wyniesie tylko 1 mln 400 tys. zł – mogliśmy jeszcze we wrześniu przeczytać na stronie Urzędu Miasta.
Autobusy mają być „maksymalnie funkcjonalne i dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych”. – Bardzo duży nacisk położyliśmy na system informacji pasażerskiej, aby był on dostosowany do potrzeb osób niedowidzących. W autobusach będą też biletomaty, dzięki którym będzie można kupić bilety za pomocą karty płatniczej. W autobusach będzie też monitoring online. W każdym momencie będziemy mogli obserwować to co dzieje się w autobusie. Pozwoli to na natychmiastową interwencję w przypadku sytuacji kryzysowej – powiedziała również we wrześniu dyrektor ZTM.