Jest śledztwo w sprawie delegacji Bartłomieja Zapały. Obejmie też Agatę Wojdę - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Jest śledztwo w sprawie delegacji Bartłomieja Zapały. Obejmie też Agatę Wojdę

Przeczytaj także

Prokuratura pochyli się nad sprawą delegacji Bartłomieja Zapały, byłego wiceprezydenta Kielc. Aktualnie mamy do czynienia z początkiem śledztwa, które jest prowadzone „w sprawie”, nikomu nie postawiono zarzutów. Śledztwo bierze też pod uwagę działania Agaty Wojdy, prezydent Kielc. 

Przypomnijmy, że jeszcze w marcu 2025 roku radni PiS wskazywali, że wiceprezydent Zapała pojechał z żoną na wycieczkę do Francji z publicznych pieniędzy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Tego samego miesiąca skrytykowali również inny wyjazd wiceprezydenta Kielc w który wyruszył on wraz z członkiem swoje rodziny. Mowa o delegacji do Grecji na 112. rocznicę wyzwolenia miasta Janina spod panowania osmańskiego. Zapała miał się w tym przypadku zdecydować na okrężną drogę, która – jak informował PiS- przebiegała przez Słowację, Węgry, Serbię, Macedonię, Albanię, Bośnię i Hercegowinę, Chorwację, a później prawdopodobnie znów przez Węgry i Słowację.

Radni złożyli również zawiadomienie do prokuratury w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa. 28 marca Agata Wojda odwołała z kolei Bartłomieja Zapałę z funkcji wiceprezydenta miasta. – Wydarzenia ostatnich tygodni wzbudziły szereg kontrowersji i wątpliwości opinii publicznej, co uniemożliwia skuteczne i efektywne pełnienie tej funkcji. Kwestia delegacji mojego zastępcy jest przedmiotem badań 3 niezależnych organów i na ostateczne wnioski musimy poczekać. Jednak pełnienie funkcji publicznej wymaga społecznego zaufania, co w obecnej sytuacji zostało mocno nadwyrężone – wskazywała w komunikacie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Agata Wojda odwołała wiceprezydenta Bartłomieja Zapałę

Prokuratura zajmie się sprawą delegacji

Jak czytamy w dokumencie, opublikowanym przez radnego Marcina Stępniewskiego z klubu PiS w mediach społecznościowych, wszczęto śledztwo w sprawie możliwego przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez funkcjonariusza publicznego, a więc zastępcę prezydenta miasta Kielce. Chodzi o daty od 11 do 19 czerwca 2024 roku, co obejmuje termin wyjazdu do Francji. Z tego samego dokumentu wynika, że śledztwo bierze też pod uwagę okres od 19 do 23 lutego (w tym terminie odbył się wyjazd Bartłomieja Zapały do Grecji) i dotyczy możliwego przekroczenia uprawnień, ale przez prezydent miasta Kielce.

Daniel Prokopowicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach, potwierdza, że w sprawie delegacji byłego wiceprezydenta toczy się śledztwo. – Jest to początkowy etap. Będziemy zabezpieczać materiał dowodowy. Celem naszych czynności jest ustalenie, czy doszło do popełnienia przestępstwa. A jeżeli tak, to kto jest za to popełnienie przestępstwa odpowiedzialny – tłumaczy Prokopowicz.

Dodaje, że aktualnie śledztwo prowadzone jest „w sprawie”, nikomu nie postawiono zarzutów.

Źródło dokumentu: Marcin Stępniewski/Facebook 

Przeczytaj także