Przeczytaj także
Około dziewięćdziesiąt kamer zostało umieszczonych w kilkunastu lokalizacjach na terenie Kielc. To początek wdrażania Inteligentnego Systemu Transportowego. Ma on ułatwić poruszanie się po mieście w godzinach szczytu. Jednak najbardziej na ITS ma skorzystać komunikacja miejska.
Kamery rejestrowały natężenie ruchu w rejonach skrzyżowań. Podobne pomiary były prowadzone kilka miesięcy temu, jednak ze względu na trwający wtedy lockdown wyniki nie były miarodajne.
– Tych kamer jest około dziewięćdziesięciu. Służą wykonawcy do pomiarów ruchu w rejonach skrzyżowań. Mówiąc dokładniej, na poszczególnych ulicach została policzona ilość pojazdów, która przejeżdżała przez konkretne skrzyżowania. Takie dane są konieczne do zaprojektowania systemu. Podobne badania były prowadzone już kilka miesięcy temu, w czasie lockdownu. Natomiast uzyskane wyniki nie były do końca miarodajne – mówi Jarosław Skrzydło, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg.
Inteligentny System Transportowy wpłynie przede wszystkim na podróż komunikacją miejską. Przykładowo cykl świateł dostosuje się do opóźnionego autobusu, dzięki czemu ten będzie mógł szybciej się przemieszczać bez stania w korkach.
Inwestycja obejmie ponad 60 skrzyżowań wyposażonych w sygnalizację świetlną. Ponadto poszczególne drogi, które obecnie nie posiadają wspomnianej sygnalizacji, zostaną w nią zaopatrzone. To między innymi skrzyżowanie ulicy Krakowskiej z Pakoszem oraz Ściegiennego i Weterynaryjnej.
– ITS będzie miał oczywiście możliwość rozbudowy. Każda sygnalizacja, która w przyszłości zostanie zbudowana w Kielcach, będzie wpięta do systemu. Z kolei samo wdrażanie tego projektu będzie polegało na budowaniu światłowodów, różnego rodzaju czujników i detektorów. Z kolei w pojazdach komunikacji miejskiej znajdą się specjalne urządzenia, które pozwolą na współpracę z sygnalizacją. Tak, aby priorytet przejazdu przez skrzyżowanie otrzymywały autobusy – dodaje Jarosław Skrzydło.
W planach jest też remont kilku skrzyżowań. Nie będą to jednak kompleksowe przebudowy, bo prace obejmą rozbudowę pasów ruchu, czy też zmiany w usytuowaniu krawężników. Remonty będą przeprowadzone między innymi na skrzyżowaniach ulic Tarnowskiej z Bohaterów Warszawy, Jagiellońskiej z Grunwaldzką oraz Źródłowej z Zagórską.
Kiedy Inteligentny System Transportowy zostanie w pełni wprowadzony?
– W tej chwili wykonawca kończy etap projektowy i prawdopodobnie jeszcze w tym roku zacznie implementację tego systemu. Jest już gotowa serwerownia, a niedługo będą montowane pierwsze sterowniki na sygnalizacjach. Wszystko powinno być w stu procentach gotowe w połowie przyszłego roku – twierdzi rzecznik MZD.
Inwestycja ma kosztować ponad 30 milionów złotych. Większą część tej kwoty pokryją pieniądze ze środków unijnych. Przetarg na realizację zadania wygrała hiszpańska firma Alumbrados Viarios Sociedad Anonima.