Przeczytaj także
Dwa wydarzenia, związane z otwarciem Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar, przyciągnęły mnóstwo osób. W weekend kielczanie i osoby z regionu miały szansę wziąć udział w Pierwszej Nocy Metrologa i Naukowym Pikniku Metrologicznym.
Pierwsze z wydarzeń odbyło się w sobotę w godzinach 17 – 22, a do Głównego Urzędu Miar chętni mogli dojechać za darmo, korzystając z zabytkowego Ikarusa. Wśród prezentowanych stanowisk znajdowały się komory bezechowe, tachografy analogowe i cyfrowe, chronokomparatory, laser trackery, skanery światła strukturalnego i wiele innych urządzeń.
Podczas Pierwszej Nocy Metrologów, która jest organizowana na wzór Nocy Muzeów, swoje stanowiska wystawiła także Politechnika Świętokrzyska, prezentując łazika marsjańskiego, czy też technologię VR. Nie zabrakło również Energetycznego Centrum Nauki Industria, gdzie pod okiem pracowników można było między innymi otrzymać odpowiedź na pytanie, czy długość można zmierzyć łokciami, ile kilogramów waży słoń lub żyrafa, czy też jak zmierzyć długość korytarza bez metrówki.
Całe wydarzenie przeznaczone zostało dla młodzieży, dzieci, jak i dorosłych. Mimo deszczowej pogody, kampus Głównego Urzędu Miar wypełnił się po brzegi. Wydarzenie ma związek z oficjalnym otwarciem inwestycji, co z kolei odbyło się w poniedziałek 9 września. Na niedzielę 15 września zaplanowano zaś Naukowy Piknik Metrologiczny. Przewidziano 30 stanowisk, dzięki czemu każda osoba będzie mogła zainteresować się metrologią. Wydarzenie odbędzie się przy Kieleckim Centrum Kultury i potrwa od 12 do 17.
Był też Naukowy Piknik Metrologiczny
Z kolei w niedzielę 15 września odbył się Naukowy Piknik Metrologiczny. To 30 stanowisk, dzięki czemu dzieci, młodzież i dorośli będą mogli zainteresować się metrologią.
– Od 12. do 17. na Placu Stanisława Moniuszki 2 B oraz we wnętrzach Kieleckiego Centrum Kultury będzie można poćwiczyć rękę w lustrzanym pisaniu, siłą własnych mięśni wygenerować prąd, zabawić się w głuchy telefon, wystawić na próbę zręczność i cierpliwość w elektrycznym labiryncie, a głowę poddać magii iluzji. Ci, którzy lubią łamigłówki, będą mogli sprawdzić się w logiczno-analitycznym i kreatywnym myśleniu w matematyce przy stanowisku szkoły Superminds Academy – powiedziała jeszcze przed wydarzeniem rzecznik prasowy.
Na zainteresowanych czekały również koło Maxwella, półkule magdeburskie, kalejdoskop, kołyska Newtona i wiele innych atrakcji.
GUM już otwarty
Przypomnijmy, że Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar został oficjalnie otwarty 9 września. Przedsięwzięcie to przede wszystkim sześć laboratoriów. Jest więc laboratorium Akustyki (wyposażone w dwie komory akustyczne, dużą i małą, a pierwsza z nich to jedno z najcichszych pomieszczeń w całej Europie), ale też Czasu i Częstotliwości, Długości, Termometrii, Informatyki Metrologicznej, Masy. Poza tym nie zabrakło zaplecza konferencyjno-edukacyjnego i powierzchni biurowo-usługowych. Koszt inwestycji wyniósł ponad 240 mln zł, łącznie z zakupem aparatury badawczej.