Ratusz wyemituje obligacje komunalne o łącznej wartości 15 mln złotych, a także weźmie pożyczkę długoterminową krajową. Zgodę na to wyrażono podczas listopadowej sesji Rady Miasta.
Emisja obligacji komunalnych oraz pożyczka długoterminowa krajowa zostały uwzględnione między innymi w uchwałach w sprawie wieloletniej prognozy finansowej miasta na lata 2023 – 2045 oraz budżetu miasta Kielce na 2023 r. – Zwiększono plan przychodów o kwotę 30 mln z tytułu obligacji o kwotę 15 mln zł i pożyczki długoterminowej krajowej o kwotę 15 mln zł, na realizację zadań inwestycyjnych, które pierwotnie planowano sfinansować z środków własnych miasta – mówiła Marzena Bzymek, skarbnik miasta.
Wśród tych inwestycji wymieniono na przykład rozbudowę ul. Wojska Polskiego na odcinku od Ronda Czwartaków do granicy miasta, drogi na osiedlu Dąbrowa II, czy też budowę ul. Kleckiej w Kielcach na odcinku od posesji nr 28 do posesji 159. 15 tysięcy obligacji (o wartości nominalnej tysiąc złotych każda) zostanie wyemitowanych w 2023 roku, z terminem wykupu w latach 2029 – 2039.
Dzięki temu środki własne miasta trafią na „dotacje podmiotowe dla publicznych i niepublicznych jednostek systemu oświaty” oraz „wynagrodzenia i pochodne dla nauczycieli szkół i placówek oświatowych”. Chodzi kolejno o kwoty 10 i 11 mln złotych.
– Niektóre miasta w Polsce zadłużają się i super rozwijają. Natomiast ja nie głosowałem za przyjęciem tego budżetu, który można powiedzieć, że obecnie nie jest realizowany. Państwo konsumujecie dużo przychodów, zadłużacie nas, ale inwestycji za wiele nie widać. Przynajmniej inwestycji, które były wpisane w budżecie miasta na 2023 rok – mówił radny Kamil Suchański z klubu Bezpartyjni i Niezależni, tłumacząc dlaczego nie odda głosu „za”.
Za uchwałą dotyczącą zmian w wieloletniej prognozie finansowej miasta na lata 2023 – 2045 zagłosowało 13 osób, 6 było przeciw, a 4 wstrzymały się od głosu. Za zmianami w budżecie miasta Kielce na rok 2023 było to kolejno 14 osób za, 4 przeciw i 5 wstrzymujących się.
Za emisją obligacji zagłosował Bukowski Jarosław, Czech – Kruczek Katarzyna, Karyś Jarosław, Kibortt Anna, Koza Wiesław, Kubik Marian, Litwin Joanna, Łakomiec Zdzisław, Noworycka – Gniatkowska Marianna, Sieczka Bożena, Ślipikowski Arkadiusz, Winiarska Joanna. Przeciw był Kisiel Dariusz, Kisiel Piotr, Kowalczyk Monika, Stępniewski Marcin, Suchańska Katarzyna, Suchański Kamil. Wstrzymał się Braun Michał, Kozior Tadeusz, Myślińska Anna, Słoniewska Monika, Wilczyński Karol.