Grafiki: Idea Kielce
Na urzędowej stronie Idea Kielce pojawiły się wyniki ankiety, w ramach której mieszkańcy Kielc mogli oceniać jakość życia w stolicy województwa. Prawie 80% respondentów wskazało, że warunki bytowe nie poprawiły się w ostatnim roku. Skrytykowany został między innymi stan infrastruktury drogowej oraz transportu publicznego, czy też stosunek do przedsiębiorców.
Mowa o „raporcie z badania ilościowego opinii publicznej w ramach monitorowania realizacji założeń Strategii Rozwoju Miasta Kielce 2030+ w kierunku Smart City”. Czytamy w nim, że ankieta była aktywna w dniach od 1 lutego do 12 marca i wpłynęło w niej 593 prawidłowo wypełnionych formularzy. – Przedmiotowa ankieta jest elementem corocznego systemu monitoringu, który pozwala zidentyfikować i określić kierunki zmian w ramach oceny warunków życia w Kielcach przez opinię publiczną – podkreślono na stronie Idea Kielce.
Aż 79,09% respondentów wskazało, że w ostatnim roku warunki do życia w Kielcach nie poprawiły się. Odmienną opinię wyraziło tylko 6,58% osób. 2,53% wskazało, że nie ma zdania, a 11,80% zaznaczyło „Trochę tak/ trochę nie”.
Równie krytyczne podejście prezentują kolejne dane. Na pytanie „jak obecnie ocenia Pan/i swoje miasto pod względem” atrakcyjności turystycznej, infrastruktury i oferty kulturalnej, infrastruktury i oferty sportowej i rekreacyjnej, czy też działań na rzecz kobiet, większość wybierała odpowiedź „przeciętnie”. Inaczej sytuacja wygląda, gdy mowa o infrastrukturze drogowej – tutaj 41,41% wskazało na „bardzo źle”. „Bardzo źle” dominowało też, gdy pytanie dotyczyło sprzyjających warunków dla przedsiębiorców i prowadzenia firmy (35,47%).
Mieszkańcy nie zgodzili się także ze stwierdzeniem, że „miasto Kielce zapewnia równe warunki do życia i rozwoju wszystkim swoim mieszkańcom” oraz, że „Kielce są miastem stwarzającym klimat i warunki do działalności społecznej (negatywnie opowiedziało się kolejno 63,58% oraz 53,29% ankietowanych). „Tak” dominuje… przy zdaniu, że w mieście „są obszary wykluczone z powodu słabej jakości transportu lub infrastruktury” (75,89%).
Czy zatem „Kielce są miastem przyjaznym rozwojowi osobistemu i edukowaniu się”? Tutaj również dominowało „Nie” (47,39%). Do tego aż 80% wskazało, że stolica regionu nie wspiera przedsiębiorców lokalnych i inwestorów. Pozytywnym odbiorem cieszyło się jednak stwierdzenie, że stolica województwa jest atrakcyjna turystycznie (56,49%).
To jednak jedno z niewielu pytań, gdzie większość ankietowanych zdecydowała się pochwalić rzecz związaną z miastem. Co więcej, ich zdaniem urząd nie osiągnął wysokiego poziomu obsługi mieszkańców (54,64%), a także nie stwarza warunków do współpracy na rzecz rozwoju miasta (65,94%). Kielce nie są również miejscem odpowiedzialnym pod względem ochrony środowiska (49,58%) nie posiadają innowacyjnej gospodarki (79,93%), czy też określonej tożsamości (41,48%) oraz nie mają sprawnych usług cyfrowych i publicznych (50,25%).
Według raportu 342 osoby nie załatwiały sprawy w urzędzie drogą elektroniczną. Przy czym 154 z nich podkreśliło, że „nie miałem(am) żadnej sprawy”, a 100, że „sprawy, którą miałem(am) nie można załatwić drogą elektroniczną”.
Z pozytywnych rzeczy: mieszkańcy wymienili elementy z których mogą być dumni. Wśród 6 najczęściej wymienianych odpowiedzi pojawiła się piłka ręczna, atrakcyjność turystyczna, dworzec autobusowy, walory geologiczno – przyrodnicze, położenie geograficzne. Kielce oceniono także jako miasto pełne zieleni (38,11%) oraz o bogatej ofercie kulturalnej i sportowej (38,45%).
Pełne wyniki dostępne są w TYM MIEJSCU.