Kieleccy radni stanęli w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Kieleccy radni stanęli w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II

Przeczytaj także

Radni opowiedzieli się za przyjęciem oświadczenia w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II. „Za” zagłosowało 12 osób, a wstrzymało się 7. Klub Koalicji Obywatelskiej zdecydował się z kolei nie brać udziału w głosowaniu nad stosownym dokumentem.

Oświadczenie Rady Miasta Kielce z dnia 16 marca 2023 r. w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II” zostało wprowadzone na wniosek złożony w imieniu kieleckiego klubu PiS przez jego przewodniczącego Jarosława Karysia. To pokłosie głośnego filmu „Franciszkańska 3” wyemitowanego na TVN24. 

Nie zgadzamy się na upowszechnienie nienawistnych kłamstw wobec wielkiego papieża Polaka, św. Jana Pawła II, honorowego obywatela miasta Kielce. Ojciec Święty na zawsze pozostanie symbolem, współtwórcą nowego porządku wolności w Europie po roku 1989, wzorem i autorytetem moralnym, który łączył i nadał łączy Polaków ponad podziałami. Miłosiernym Ojcem dla którego wielką wartością była godność każdego człowieka – napisano w omawianym dokumencie.

Do pomysłu wprowadzenia do porządku obrad punktu dotyczącego oświadczenia krytycznie odnosił się radny Michał Braun (Koalicja Obywatelska). – Po pierwsze jest to hipokryzja klubu Prawa i Sprawiedliwości, który jeszcze na poprzedniej sesji przekonywał, że nie powinno się wprowadzać do porządku obrad uchwał nieuzgodnionych rezolucji, które nie mają żadnej mocy prawnej, żadnego znaczenia. Widać, że to dotyczy tylko i wyłącznie dokumentów, które składają inne kluby niż państwo – mówił Michał Braun.

Dodawał przy tym, że „atakowanie dziennikarzy za to, że wykonują swoją pracę i że dokumentują historyczne fakty jest brakiem zrozumienia dla praworządności i wolności mediów”. – Co do samej treści oświadczenia, to tylko zacytuję papieża Franciszka, który powiedział, że do czasu skandalu bostońskiego wszystko było tuszowane. A upolitycznianie przez państwa papieża Polaka, robienie z niego loga wyborczego jest ośmieszaniem go. Jest po prostu niszczeniem jego autorytetu – kontynuował radny.

Odpowiadał mu przewodniczący Rady Miasta Kielce Jarosław Karyś. – Przykro mi, że pan w ten sposób podchodzi do człowieka, do papieża i do świętego, który tyle zrobił dla nas wszystkich. Przykre i zadziwiające jest też to, że argumentując przeciw (wprowadzeniu do porządku obrad – dop. red.) powołuje się pan na papieża Franciszka i kardynałów. To naprawdę nie jest nawet cynizm, ale obłuda i pewnego rodzaju drwienie z wartości, które prezentował Jan Paweł II – twierdził. 

Głosowanie odbyło się bez dyskusji

Ostatecznie konkretny punkt znalazł się w porządku sesji. Samo głosowanie nad przyjęciem oświadczenia odbyło się bez dyskusji, a wniosek formalny w tej sprawie złożył radny Marcin Stępniewski (PiS). – Ta sprawa jest zbyt poważna. Święty Jan Paweł II jest niepodważalnym autorytetem, więc w mojej ocenie ta dyskusja nie powinna się tutaj odbywać. Niestety są na tej sali osoby, które ten autorytet chcą podważać – mówił Marcin Stępniewski.

Co zaskakujące, pomysł poparł Michał Braun, tłumacząc, że „ta dyskusja w ogóle nie powinna mieć tu miejsca, bo tej uchwały nie powinno być procedowanej na sesji Rady Miasta” – Nikt nie podważa pracy Jana Pawła II jako papieża. Natomiast materiał opublikowany w mediach dotyczy zupełnie innego tematu. Radni Koalicji Obywatelskiej nie wezmą udziału w głosowaniu nad rzeczami, których rada miasta absolutnie nie powinna się zajmować i które niszczą autorytet Jana Pawła II przekazał.

Przeczytaj także