Kielecka firma podbija stadiony na całym świecie - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Kielecka firma podbija stadiony na całym świecie

Przeczytaj także

Ich ochraniacze z włókna węglowego grały na Mistrzostwach Świata w Katarze (piłka nożna), Mistrzostwach Europy w Niemczech (piłka nożna), Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu (siatkówka), na co dzień zaopatrują w maski wszystkie profesjonalne kluby sportowe w Polsce, a do produkcji masek jako jedyni na świecie używają innowacyjnej pianki, którą sprowadzają z Japonii – mowa o firmie Cabiomede, która mieści się w stolicy regionu świętokrzyskiego i specjalizuje się w produkcji nowatorskich rozwiązań medycznych.

Siedzibę firmy Cabiomede odwiedziła marszałek Renata Janik. Wizyta była częścią realizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach projektu szkolnictwa zawodowego, który ma wzmacniać kształcenie zawodowe w kierunkach, potrzebnych na świętokrzyskim rynku pracy. – Projekt, który realizuje WUP dla mnie jest bardzo odkrywczy, ponieważ firmy z Kielc, które od wielu lat działają na rynku ogólnoświatowym my dopiero odkrywamy. Jestem zaszczycona, że mogę poznać Wasza firmę i jestem pod ogromnym wrażeniem tego czym się zajmujecie – powiedziała marszałek Renata Janik.

Firma łączy najnowszą technologię i medyczną wiedzę dzięki temu zdobyła uznanie na rynku polskim i zagranicznym. – Cabiomede założyłem z koleżanką ze studiów. Przeprowadziłem się tu rzucając pracę w Poznaniu. Przyciągnęła nas oferta dotacyjna dla Polski Wschodniej. Jako jedna z nielicznych firm utrzymaliśmy się zaczynając od platformy startowej. W 2016 roku zaczynaliśmy na powierzchni 30 metrów kwadratowych,  a teraz mamy prawie 400 metrów – poinformował Mateusz Pawlik, dyrektor operacyjny.

Firma specjalizuje się w inżynierii medycznej i inżynierii sportowej. W ciągu ostatnich 3 lat dostarczyła 100 procent masek z włókna węglowego dla polskich sportowców. Obsługuje wszystkie profesjonalne kluby sportowe w Polsce.

– Współpracujemy ze 100. klubami w Polsce. Wydruk takiej maski dla zawodnika to koszt 2,5 tys zł i dwa dni pracy. Rocznie produkujemy 50 – 100 masek w zależności od liczby kontuzji i urazów. Maskę możemy wykonać zdalnie. Zawodnicy skanują swoje twarze telefonem. Maska ma milimetr grubości i jest wyściełana pianką pochłaniając energię uderzeń. Jako  jedyni na świecie wykorzystujemy ten materiał– sprowadzamy go z Japonii. Pianka ta wykorzystywana m.in. w kamizelkach kuloodpornych, jest miękka w kontakcie ze skórą a przy uderzeniu twardnieje – podkreślił Mateusz Pawlik.

Cabiomede oferuje szeroką gamę produktów, w tym nowoczesne urządzenia diagnostyczne, narzędzia medyczne oraz innowacyjne rozwiązania terapeutyczne. Główną gałęzią firmy jest weterynaria. Pracownicy przygotowują przedoperacyjne i szkoleniowe modele anatomiczne, celowników operacyjnych oraz ortez stawowych. Na indywidualne zamówienie opracowują implanty tworzone z materiałów biokompatybilnych. Modele kości drukowane w 3D, wykorzystywane do treningu ortopedów weterynaryjnych, w 2024 roku były wykorzystywane w: Polsce, Niemczech, Włoszech, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Meksyku, Japonii i Tajwanie.

Wizyta marszałek Renaty Janik w firmie była jednym z elementów realizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy projektu „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych“. Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki, w ramach Krajowego Planu Odbudowy – Zintegrowanej Strategii Umiejętności 2030.

W ramach projektu powołany został Wojewódzki Zespół Koordynacji, składający się z przedstawicieli samorządów, nauki, biznesu, firm otoczenia biznesu oraz urzędów pracy. Zespół przygotować ma i wdrożyć trwałe mechanizmy współpracy na gruncie kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego i uczenia się przez całe życie. Mówiąc w skrócie chodzi o to, by uczelnie współpracowały z firmami, tworząc dobre rozwiązania techniczne i technologiczne, wykorzystywane w przemyśle. Zaś szkoły zawodowe kształciły w takich zawodach, które mają największe „wzięcie” na rynku pracy, zwłaszcza w tych specjalizacjach, które są uznawane za kluczowe dla rozwoju regionu.

W wizycie w firmie uczestniczyli także: Aleksandra Marcinkowska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy oraz Agnieszka Kołacz-Sarnowska, dyrektor Gabinetu Marszałka.

Jednym z zadań projektu „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych” jest organizacja wizyt regionalnych dla członków Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji, które dają im możliwość zapoznania się modelowymi rozwiązaniami dotyczącymi polityki uczenia się przez całe życie wdrożonymi w tych firmach i instytucjach. Katalog firm czy instytucji odwiedzanych w ramach wizyt studyjnych jest otwarty, jednak wybierając miejsce kolejnej wizyty, Wojewódzki Urząd Pracy kieruje się  zapisami Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Świętokrzyskiego 2030, które wskazują branże kluczowe dla naszego województwa.

źródło: swietokrzyskie.pro

Przeczytaj także