Źródło wizualizacji: ktbs.kielce.eu
Sześć budynków, każdy z nich czteropiętrowy, gdzie łącznie ma się znaleźć 205 lokali mieszkalnych. To plan na inwestycję, która ma powstać przy ulicy Puscha, a pierwszy obiekt powinien zostać ukończony w 2026 roku. – Celujemy w grupę odbiorców średniozamożnych, nieposiadających jeszcze tytułu prawnego do lokalu na terenie Kielc – mówi prezes KTBS.
Budynek nr 4, bo to on pierwszy ma być wykonany, liczyć będzie 45 mieszkań o wielkości od 31 do 59 metrów kwadratowych (jest też możliwość łączenia lokali). Najwięcej będzie dostępnych mieszkań dwupokojowych. Ponadto w hali garażowej znajdzie się 40 stanowisk postojowych, nie zabraknie także około 10 takich przestrzeni na zewnątrz. Przetarg na firmę, która wykona inwestycję, ma ruszyć z początkiem 2025 roku.
– Oczywiście są komórki lokatorskie i wszystko znajdzie się na ulicy Puscha. Całość, czyli sześć budynków, na które jest pozwolenie na budowę, to jest 205 lokali mieszkalnych. Natomiast aktualnie zamierzamy rozłożyć to na etapy. Planujemy, że budynek nr 4, ze względu na technologię, pozwolenia i przetarg, będzie oddany do użytku pod koniec 2026 roku – mówi Winicjusz Żyła, prezes Kieleckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.
Dojście do własności
Osoby zainteresowane najmem lokalu już teraz mogą składać wnioski (lub aktualizować te wcześniej złożone). – Mowa o najmie z dojściem do własności. Po pięciu latach mieszkańcom będzie przysługiwało prawo wniesienia wniosku o ustanowienie odrębnej własności lokalu. Mieszkańcy podpisują umowy partycypacji z KTBS, gdzie określone są warunki za co lokator płaci, w jakich etapach i co ewentualnie później zyska. Jest to system komercyjny, a nie ustawowy – dodaje Winicjusz Żyła.
Tłumaczy, że celem budowania mieszkań w trybie ustawy jest ich wynajem. – A w przypadku omawianej inwestycji, nazwijmy ją komercyjną, lokator będzie z kolei w stanie ten lokal wykupić – uzupełnia.
Oferta skierowana jest do osób średniozamożnych. – Takich, których stać już na płacenie czynszu, ale ich dochody nie przekraczają pewnej wysokości [m.in. określonej w regulaminie – dop.red.]. Drugi warunek to nieposiadanie tytułu prawnego do lokalu na terenie miasta Kielce. My mamy pomagać osobom w uzyskaniu pierwszego M. Nie kierujemy oferty do tych, którzy w celach inwestycyjnych chcą kupić piąte lub szóste mieszkanie – twierdzi prezes.
Dokument, określający zasady partycypacji w kosztach budowy lokali oraz zawierania umów najmu lokali „w formule docelowej własności finansowanych przez bank gospodarstwa krajowego w Warszawie z kredytu komercyjnego” (dotyczy budynku nr 4) można znaleźć POD TYM LINKIEM. – Umowa kredytowa jest zawierana pomiędzy spółką, a KTBS. Ci, którzy u nas wynajmują, nie są stroną umowy kredytowej. Pobieramy czynsz i spłacamy ratę kredytu – uzupełnia prezes.
Inne budynki jeszcze bez terminu
Na pytanie, jaka będzie wielkość czynszu, odpowiada, że szczegółowe dane będą znane dopiero po rozstrzygnięciu przetargu. Koszt budowy obiektu nr 4 wylicza na około 9500 zł za metr kwadratowy. – Jednak ponownie zastrzegam, że to przetarg odpowie na to, jaki będzie dokładny koszt – wskazuje.
Aktualnie nie wiadomo, kiedy pozostałe pięć budynków miałoby powstać. – Nie chcemy się rzucać na głęboką wodę. Zastrzegamy prawo do tego, że jeśli się okaże w przeciągu nadchodzących miesięcy, że jest dużo chętnych na mieszkania, to zaczniemy ruszać z kolejnym etapem – podsumowuje Winicjusz Żyła.
Całe przedsięwzięcie to nie tylko sześć budynków, w tym cztery z garażami podziemnymi, ale też 141 miejsc postojowych w halach garażowych. Zaplanowano elementy małej architektury, jak np. plac zabaw.