Przeczytaj także
Około 400 obywateli Ukrainy przebywających w hotelach i pensjonatach w woj. świętokrzyskim, zostało przeniesionych do nowych miejsc zakwaterowania m.in w remizach strażackich. Ze świadczenia pomocy uchodźcom zrezygnowało 10 podmiotów. Takich sytuacji będzie więcej.
Jak poinformował w piątek wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, ze wstępnych szacunków wynika, że do połowy maja liczba miejsc dostępnych w hotelach dla obywateli Ukrainy może się zmniejszyć o kilkaset. W zamian uchodźcy będą mieli zapewnione zakwaterowanie m.in. w remizach strażackich. „Miejsc dla uchodźców na pewno nie zabraknie” – zaznaczył wojewoda.
„Jesteśmy przygotowani do konieczności relokacji obywateli Ukrainy. W tej chwili mamy 7 tys. wolnych miejsc – w remizach OSP, a także ośrodkach hotelowych, które pozostają w systemie. Liczymy się z tym, że struktura zakwaterowania się zmieni i częściej będziemy kierować uchodźców do miejsc zlokalizowanych w strażnicach” – poinformował.
Wojewoda zaznaczył, że obiekty nie zamykają się całkowicie. „Na ogół część miejsc jest dostępna dla klientów komercyjnych, natomiast część dla obywateli Ukrainy” – dodał.
Z szacunków urzędu wojewódzkiego opartych na danych spływających ze strony samorządów wynika, że w regionie świętokrzyskim może przebywać około 30 tys. uchodźców. Pod opieką instytucjonalną w przygotowanych ośrodkach pozostaje 3,6 tys. osób. Do tej pory w regionie wydano około 16 tys. numerów PESEL.
Wojewoda świętokrzyski przypomniał, że rząd zapowiedział przedłużenie o kolejne 60 dni wypłaty świadczeń za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom. Osobom przyjmującym pod swój dach obywateli Ukrainy przysługuje 40 zł za osobę dziennie. Do tej pory samorządy w województwie otrzymały ponad cztery miliony złotych tego świadczenia.
Największa grupa uchodźców przebywa w stolicy regionu. W Kielcach wydano ponad 3200 numerów PESEL. Jak poinformowała Katarzyna Perdzyńska-Zarzeczny pełnomocnik prezydenta Kielc do działań na rzecz pomocy dla obywateli Ukrainy, do kieleckiego MOPR-u wpłynęło ponad 280 wniosków o świadczenie w wysokości 40 złotych za zakwaterowanie i wyżywienie uchodźców.
W Kielcach jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości 300 zł zostało przyznane dla 2440 obywateli Ukrainy.
Autor: Wiktor Dziarmaga