Przeczytaj także
Kolejny transport z pomocą humanitarną wyjechał z Kielc do partnerskiego miasta Winnica na Ukrainie. Wśród przekazanych rzeczy są dary od niemieckiego Frankenbergu, firmy Barlinek i od innych miast w Polsce, m.in. od Szczecina i Bielska-Białej.
Do Winnicy trafią m.in. leki, opatrunki, śpiwory, kołdry, karimaty, żywność i artykuły dla dzieci. Wszystkie rzeczy gromadzone były w nowym inkubatorze logistycznym – Rotterdam Inc. – Kieleckiego Parku Technologicznego.
„Bardzo dziękuję wszystkim naszym partnerom, którzy odpowiedzieli na apel o pomoc dla Winnicy. Dzięki temu możemy przekazać do naszego miasta partnerskiego bardzo konkretną pomoc. To ogromny gest solidarności. Nadal będziemy zbierać dary dla obywateli Ukrainy i przygotowywać kolejne transporty. Wiemy, że władze Winnicy pomagają nie tylko swoim mieszkańcom, ale przekazują też pomoc dalej, na wschód Ukrainy” – powiedział prezydent Kielc Bogdan Wenta.
Na trzy tiry, które wyjechały na Ukrainę, zapakowano 90 palet z darami. „Są to dary przekazane przez zaprzyjaźnione z nami miasto Frankenberg. Pomoc zorganizowała także firma Barlinek, m.in. przez swoich przedstawicieli. Dary dotarły do nas ze Szkocji, Słowenii i z Niemiec. Leki i materiały opatrunkowe przekazał Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach. Oczywiście wiele z tych rzeczy mamy też dzięki ofiarności kielczan” – podkreślił Karol Gadowski z Biura Promocji i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta w Kielcach.
Do Winnicy wyjechały z Kielc także rzeczy przekazane przez inne miasta w Polsce, m.in. przez Szczecin i Bielsko-Białą.
„Jako Kielce staliśmy się takim miejscem zbiórki. Na przykład pracownicy jednej z firm ze Szczecina szukali drogi dostarczenia pomocy do swoich kolegów z Winnicy. Tak trafili do Kielc, bo dowiedzieli się, że my organizujemy transporty” – zaznaczył Gadowski.
W Kielcach przygotowywane będą kolejne transporty z pomocą humanitarną dla Winnicy. Obecnie potrzebna jest folia stretch do pakowania i zabezpieczania darów. Każdy, kto może ją udostępnić, proszony jest o kontakt z Kieleckim Parkiem Technologicznym pod nr tel. 663-805-288. (PAP)
Autor: Janusz Majewski