Koncertowy listopad w KCK-u! Wystąpią Mikromusic, De Mono, Kaśka Sochacka, Leszek Możdżer - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Koncertowy listopad w KCK-u! Wystąpią Mikromusic, De Mono, Kaśka Sochacka, Leszek Możdżer

Przeczytaj także

W Kieleckim Centrum Kultury szykuje się muzyczny listopad. Do Kielc przyjadą: Mikromusic, De Mono, Kaśka Sochacka i Leszek Możdżer.

7 listopada, godz. 19.00 – MIKROMUSIC

Najnowsza płyta Mikromusic pod tytułem „Kraksa” opowiada o miłości. O miłości bezwzględnej, do własnej osoby, wewnętrznego dziecka, przyjaciół, psa, o miłości przeszłej, toksycznej, naprawionej. Muzycznie Mikromusic trzyma się cały czas lat 80-tych i 60-tych. Tekstowo jest jak zawsze: i melancholijnie i zabawnie. Tytułowa Kraksa to pies Natalii Grosiak. Natalia adoptowała Kraksę 15 lat temu. Kraksie poświęcona jest też ostatnia piosenka na płycie, w której wokalistka powoli żegna się ze swoim psem.
Mikromusic to polski zespół grający muzykę określaną jako avant pop lub art pop.W ich twórczości słychać inspiracje słowiańskim folkiem, jazzem, rockiem i elektroniką. Na koncie mają sześć płyt studyjnych i trzy albumy koncertowe. Grali na najważniejszych polskich festiwalach i koncertowali za granicą. Zespół został dwukrotnie nominowany do najważniejszej polskiej nagrody muzycznej czyli Fryderyków w kategorii Alternatywna Płyta Roku, a teledyski do ich utworów wielokrotnie otrzymały wyróżnienia na takich festiwalach jak Yach Film Festival, Camerimage, Berlin Music Video Awards. Oglądalność teledysków Mikromusic na YouTube sięga kilkudziesięciu milionów. Ostatnia płyta „Tak mi się nie chce” oraz wyprzedane sale koncertowe plasują zespół w gronie najbardziej popularnych zespołów w Polsce roku 2020 r.

10 listopada, godz. 19.00 – DE MONO „OsieckY”

Najnowszy materiał De Mono, w całości oparty o twórczość Agnieszki Osieckiej, zawiera m.in. kompozycje Seweryna Krajewskiego, Andrzeja Sikorowskiego i Andrzeja Kurylewicza. A wszystko to w zupełnie nowej odsłonie i zupełnie na nowo odczytane.
Wśród utworów powszechnie kojarzących się z Agnieszką Osiecką („Piosenka o okularnikach”, „Polska Madonna” czy „Uciekaj moje serce”) znajdziemy jeszcze „Nim wstanie dzień”, „Deszcze niespokojne”, „Chodzi o to żeby nie być idiotą” i wiele innych.
Męski punkt widzenia na twórczość Osieckiej znalazł odbicie w tytule – „Osiecky”.
Osobowość Andrzeja Krzywego oraz oryginalne aranżacje Pawła Dampca i Zdzisława Zioło sprawiają, że – na pierwszy rzut ucha znane utwory – nabierają tu zupełnie nowych znaczeń. Napisane dziesiątki lat temu, w zupełnie innej rzeczywistości, teraz zaskakująco celnie wpisują się w naszą teraźniejszość. I okazuje się, że świat nie zmienia się tak szybko, jak myślimy.
Dla tych, którzy znają utwory Agnieszki Osieckiej koncert będzie zaskakującym spotkaniem z poetką, dla tych, którzy z jej tekstami zetkną się po raz pierwszy – refleksyjną przygodą, a dla wszystkich – ucztą słowno-muzyczną.

22 listopada, godz. 20.00 – KAŚKA SOCHACKA „Ciche Dni Tour”

Kaśka Sochacka rusza w trasę koncertową promującą jej debiutancki album „Ciche dni”, który ukazał się wiosną 2021 roku.
Podczas minionego lata, Kaśka wspólnie z zespołem zagrała 30. koncertów, które zostały bardzo dobrze przyjęte przez publiczność. Była także gościem specjalnym podczas kilku koncertów Korteza w ramach Holiday Tour.
Kaśka w towarzystwie Lesława Mateckiego (gitara), Andrzeja Rajskiego (perkusja) oraz Pawła Harańczyka (instrumenty klawiszowe) odwiedzi kilkanaście miast, gdzie na żywo zaprezentuje materiał z albumu „Ciche dni” oraz nowe piosenki, nad którymi obecnie pracuje z Olkiem Świerkotem.
Debiutancki albumu Kaśki Sochackiej „Ciche dni” ukazał się 26 marca 2021 roku nakładem Jazzboy Records. Za finalny kształt piosenek razem z Kaśką odpowiadają: Agata Trafalska (pomoc przy tekstach) i Olek Świerkot (produkcja) – tandem, który dał się poznać przy debiucie Korteza („Bumerang”) i jego drugiej płycie („Mój dom”). Kaśka jest autorką wszystkich kompozycji muzycznych.
Płyta „Ciche dni” opowiada o kolei rzeczy w związku, o pętlach jakie zataczamy, naszych największych obawach, o kryzysach, wątpliwościach i walce z samym sobą. Opowiedziana z perspektywy kobiety, która cały czas próbuje złapać w tym wszystkim równowagę. Historia, to scenki z życia związku przedstawione z lekkością i dystansem świadomego, pogodzonego ze wszystkim człowieka.

26 listopada, godz. 19.00 – LESZEK MOŻDŻER Solo Piano

Leszek Możdżer – wybitny pianista i kompozytor, dokonał w polskim jazzie mentalnej i stylistycznej rewolucji, jaka nie stała się wcześniej udziałem żadnego innego jazzmana. Trudne jazzowe frazy, skomplikowane improwizacje, melodykę standardów i subtelność kompozycji ubrał w ramy specyficznego jazzu, który – nie siląc się na wylewność wobec słuchaczy, komercję i przebojowość – stał się tętniącym ekspresją „jazzem Leszka Możdżera”. Jazzowa wyobraźnia, ciekawy zamysł improwizacji, subtelność chopinowskich etiud i mazurków, „komedowskie” inspiracje – tworzą w jego muzyce nową barwę dla jazzowej kameralistyki fortepianowej.
Leszek Możdżer objawia się zatem jako twórca nowej stylistyki w muzyce jazzowej, gdzie brzmienie i klimat budowane są impresją oraz nastrojem i niepowtarzalnym autorskim stylem wykonawczym. Może właśnie dlatego pianista przyjmowany jest jako elokwentny twórca jazzu młodego pokolenia: wyrafinowana propozycja artystyczna, złożona z muzycznych fascynacji i odkryć Leszka Możdżera – najpopularniejszego dzisiaj muzyka jazzowego w Polsce.

BILETY DOSTĘPNE TUTAJ

Przeczytaj także