"Konsekwentnie zmieniamy Kielce w nowoczesne, czyste i przyjazne miasto". Wywiad z dyrektorem Krzysztofem Fuzowskim - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

„Konsekwentnie zmieniamy Kielce w nowoczesne, czyste i przyjazne miasto”. Wywiad z dyrektorem Krzysztofem Fuzowskim

Przeczytaj także

Rozmowa z Krzysztofem Fuzowskim, dyrektorem PGE Energia Ciepła Oddział w Kielcach.

– Panie Dyrektorze, jaką rolę w miejskim systemie ciepłowniczym pełni kielecka elektrociepłownia i jak zmieniała się ona na przestrzeni ostatnich lat?

– Kielecka elektrociepłownia to integralna część miasta i jego historii. Jako największy producent ciepła, zaspokajamy ponad 60% miejskiego zapotrzebowania na ciepło, które od 35 lat dociera do mieszkańców dzięki solidnym i nieprzerwanym dostawom. Od lat stale się rozwijamy i inwestujemy w nasze aktywa wytwórcze, biorąc odpowiedzialność za lokalną gospodarkę, środowisko i bezpieczeństwo energetyczne miasta oraz zapewniając kielczanom komfort cieplny w każdych warunkach atmosferycznych.

– A co konkretnie zmieniło się w kieleckiej elektrociepłowni w ostatnim czasie?

Dużą zmianą było z pewnością ubiegłoroczne oddanie do użytku kotłowni gazowej, która podczas sezonu grzewczego, dostarcza ciepło do miejskiego systemu ciepłowniczego i ogrzewa ponad 100 tysięcy mieszkańców Kielc. W tym roku, kontynuując rozpoczęty proces dekarbonizacji naszej elektrociepłowni, sfinalizowaliśmy budowę nowego kogeneracyjnego bloku gazowego, który rozpoczął pracę w sierpniu br. Podejmowane inwestycje dobitnie pokazują, że traktujemy niezwykle poważnie naszą strategię i w tym celu podejmujemy ambitne projekty na rzecz zrównoważonego, niskoemisyjnego rozwoju oraz wzrostu innowacyjnej gospodarki miasta.

– Nowy blok już pracuje, czas zatem na podsumowanie tej inwestycji. Jak wyglądał proces budowy?

– Budowa gazowego bloku kogeneracyjnego na potrzeby kieleckiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła rozpoczęła się w marcu 2023 r. i obejmowała budowę układu kogeneracyjnego, składającego się z turbozespołu gazowego o nominalnej mocy elektrycznej ok. 7 MWe i wodnego kotła odzysknicowego o osiągalnej mocy cieplnej w wodzie sieciowej ok. 12 MWt. Dodatkowo wybudowano kompletną instalację, niezbędną do wyprowadzenia mocy cieplnej i elektrycznej, przyłącza i pozostałą infrastrukturę konieczną do funkcjonowania instalacji, a także stację przygotowania gazu i komin o wysokości ok. 20 m. Wartość inwestycji to ok. 51,5 MPLN.

– A co zyskało miasto i jego mieszkańcy na budowie nowego bloku gazowego?

Uzupełniając nowoczesne aktywa produkcyjne elektrociepłowni, inwestycja znacznie zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Kielc, zapewni także rezerwy mocy cieplnej dla miasta w zakresie jego rozwoju i rozbudowy do co najmniej 2030 r. Nie sposób zapomnieć także o korzyściach środowiskowych. Budowa bloku pozwoliła znacznie zredukować poziom zanieczyszczeń powietrza, a liczby mówią same za siebie. Emisja tlenków siarki obniży się o 99%, a tlenków azotu o 91%. O 95% zmniejszy się także emisja pyłów.

– Jakie jeszcze inwestycje podejmuje PGE Energia Ciepła w Kielcach?

– Finalizacja procesu dekarbonizacji aktywów wytwórczych w stolicy województwa świętokrzyskiego jest coraz bliżej. Plan Dekarbonizacji w kieleckiej elektrociepłowni zakłada, że do 2029 roku nastąpi całkowite wyłączenie z eksploatacji źródła węglowego i stanie się ona niskoemisyjna. Aby w pełni przygotować naszą infrastrukturę na ten moment, konsekwentnie od lat w naszej elektrociepłowni budujemy kolejne niskoemisyjne jednostki wytwórcze. Warto podkreślić, że budowa bloku gazowego to nie pierwszy etap modernizacji elektrociepłowni. W maju 2023 r. uruchomiono wspomnianą już kotłownię gazową z pięcioma kotłami wodnymi o mocy 160 MWt, która zastąpiła wycofany z eksploatacji kocioł węglowy. Dzięki temu zużycie węgla w elektrociepłowni zmniejszyło się o ok. 50%, a to przyczyniło się do obniżenia emisji CO2 o ponad 30 tys. ton rocznie. Kolejnym krokiem w trwającej transformacji ciepłowniczej kieleckiej elektrociepłowni, było obniżenie mocy cieplnej każdego z 4 kotłów węglowych WR-25 do 12,5 MWt i uzupełnienie jej pracą nowego bloku gazowego.

Jaki był cel takiego obniżenia mocy, czy mieszkańcy na tym skorzystali?

Taka konfiguracja aktywów ciepłowniczych – w tym przede wszystkim wprowadzenie do miksu paliwowego gazu – zapewnia optymalną pracę kieleckiej elektrociepłowni, a proces wytwarzania ciepła jest realizowany z jednoczesnym spełnieniem założenia o uzyskaniu jak najniższej ceny. Dzięki temu odbiorcy mają zagwarantowane stałe dostawy ciepła po akceptowalnych cenach i produkowanego w sposób niskoemisyjny, co wyraźnie poprawia jakość powietrza w mieście.

– Wcześniej mówił Pan o zasadach zrównoważonego rozwoju. Czy poza produkcją ciepła elektrociepłownia prowadzi działania dla mieszkańców?

 Na pewno warto wspomnieć o wsparciu lokalnych instytucji kultury i sportu. Od lat prowadzimy szereg działań skierowanych do dzieci i młodzieży, dodajemy energii także sportowcom i aktywnie angażujemy się w lokalne inicjatywy, promując sport i aktywność fizyczną wśród najmłodszych. Wśród przykładów takich wydarzeń jest Turniej Piłkarski Piątki na Rynku czy Turniej piłkarzy ręcznych „7 w Kielcach”, organizowane przez kieleckie stowarzyszenia sportowe. Ponadto aktywnie zachęcamy i inspirujemy mieszkańców kielecczyzny do udziału w wydarzeniach kulturalnych i muzycznych. Robimy to chociażby poprzez wsparcie Filharmonii Świętokrzyskiej i Muzeum Narodowego w Kielcach. Nie zapominamy także o inicjatywach dla klimatu i środowiska. Nasza zielona drużyna w ramach wolontariatu pracowniczego co roku sadzi lasy, uzupełniając drzewostan lokalnych lasów. W tym roku zasadziliśmy 300 dębów na terenie Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego, w miejscowości Chęciny nieopodal Góry Zelejowej.

– A jak wygląda sytuacja w zakresie lokalnego rynku ciepła?

– W roku 2022 i 2023 roku wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Kielcach zrealizowaliśmy szereg inwestycji związanych z przyłączeniem nowych odbiorców do miejskiej sieci ciepłowniczej. W tym celu rozbudowano sieć ciepłowniczą i przyłączono nowych odbiorców z obszaru śródmieścia, zasilanych wcześniej z kotłowni Kieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej. W ten sposób pozyskaliśmy dodatkowo ok. 11 MWt mocy zamówionej. Kolejny etap rozbudowy sieci ciepłowniczej pozwolił na przyłączenie nowych odbiorców z obszaru obsługiwanego wcześniej przez system ciepłowniczy Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Kto prowadził rozbudowę sieci ciepłowniczej?

Inwestycja ta była realizowana przy naszym czynnym wsparciu merytorycznym dla Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego i Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Ponadto wspólnie z MPEC Kielce od 2018 roku realizujemy program „Ciepła woda bez piecyka”.

Na czym polega program i jaki jest jego efekt?

Program polega na zamianie w mieszkaniach podgrzewaczy wody, czy to gazowych czy elektrycznych na ciepło sieciowe. Program skierowany jest przede wszystkim do właścicieli mieszkań w budynkach zarządzanych przez wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, które już są podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej, ale korzystają z ciepła sieciowego wyłącznie do ogrzewania. Łącznie w ramach programu na terenie miasta zlikwidowano blisko 700 piecyków gazowych, a łączna zamówiona moc cieplna wyniosła 0,7 MWt. Programem objęto zatem ponad tysiąc mieszkańców Kielc.

– Jak w takim razie rysuje się przyszłość kieleckiej elektrociepłowni i czego mogą spodziewać się mieszkańcy Kielc w kolejnych latach?

– Przede wszystkim bezpieczeństwa energetycznego i stabilności dostaw ciepła. Te kwestie są dla nas absolutnym priorytetem. W dalszym ciągu będziemy rozwijać naszą współpracę z miastem i wychodzić naprzeciw potrzebom naszej lokalnej społeczności w zakresie rozwoju rynku ciepła, edukacji i kultury. Z pewnością nie zabraknie także kolejnych inwestycji i modernizacji, a to wszystko z myślą o naszym mieście i jego mieszkańcach.

Artykuł powstał we współpracy z PGE Energia Ciepła

Przeczytaj także