Klub radnych Bezpartyjni i Niezależni przedstawił 10 propozycji, które mają usprawnić funkcjonowanie Korony Kielce. Wśród nich jest m.in. wprowadzenie klubu na giełdę, przedstawiciele kibiców w Radzie Nadzorczej czy wprowadzenie zniżek lojalnościowych dla najwierniejszych kibiców.
Dekalog Korony przedstawili dziś przewodniczący Rady Miasta, Kamil Suchański oraz radne Katarzyna Suchańska i Joanna Winiarska.
DEKALOG KORONY KIELCE:
1. Trener jednocześnie dyrektorem sportowym – dodatkowe kompetencje dla człowieka odpowiadającego na co dzień za wyniki sportowe przy większym umocowaniu go w strukturach spółki.
2. Jednoosobowy zarząd klubu z obowiązkiem zatwierdzania istotnych kontraktów przez radę nadzorczą – oszczędność dla finansów spółki i odpowiedzialność przypisana do konkretnej osoby. Do rozważenia, aby w niedalekiej przyszłości dyrektor sportowy został również drugim członkiem zarządu
3. Społeczna 5-osobowa Rada Nadzorcza – 2 przedstawicieli z rekomendacji największych sponsorów, 1 przedstawiciel z rekomendacji Rady Miasta Kielce, 1 przedstawiciel bezpośrednio wskazany przez Prezydenta i 1 przedstawiciel z rekomendacji Stowarzyszenia Kibiców
– Byłoby to docenienie roli sponsorów, którzy biorą na siebie dużą część ciężaru finansowego funkcjonowania klubu. W ten sposób zagwarantowalibyśmy sponsorom pełny wgląd do polityki finansowej Spółki – tłumaczy Kamil Suchański. – Przedstawiciel kibiców to sygnał, że miasto traktuje kibiców podmiotowo, docenia ich rolę i wkład w rozwój Korony; bez kibiców klub jest jak kościół bez wiernych – dodaje.
4. Nie później niż po 2 miesiącach od formalnego przejęcia klubu przez Miasto Kielce zorganizowanie przez radę nadzorczą otwartego konkursu na prezesa zarządu Spółki z udziałem firmy zewnętrznej – Konieczność ściągnięcia najlepszego menedżera z rynku, który zadba zarówno o wyniki sportowe, jak i finansowe klubu.
5. Planowanie i realizacja zrównoważonego budżetu klubu na sezon 2020-2021 oraz następne – budżet na poziomie 12 milionów złotych w bieżącym sezonie powinien pozwolić na walkę o najwyższe cele sportowe, gdyż będzie jednym z największych spośród klubów 1 ligi; jeśli zajdzie taka konieczność, należy sięgać po inne sposoby zdobywania środków przez klub – na przykład poprzez organizację społecznych zbiórek pieniędzy.
6. Cele dla nowego zarządu – pierwsza kadencja zarządu upływa na koniec sezonu 2021-2022; warunkiem przedłużenia mandatu na kolejną kadencję dla członków nowego zarządu są awans do Ekstraklasy i realizacja polityki zrównoważonego budżetu.
7. Szeroka akcja promocyjna dotycząca sprzedaży karnetów, w tym specjalne zniżki lojalnościowe dla tych kibiców, którzy od wielu sezonów wykupują karnety.
8. W przypadku braku nowego inwestora strategicznego dokonanie emisji minimum 10% akcji za cenę minimum 1 miliona złotych.
9. Wprowadzenie Korony na giełdę – dodatkowy aspekt promocyjny i milowy krok ku profesjonalizacji binzesu; do potencjalnych inwestorów dotrze sygnał, że Korona to biznes, w który warto zaangażować się finansowo.
10. Umowa z Miastem Kielce na promocję poprzez sport z wysokością kwot uzależnionych od wyniku sportowego – element programu Bezpartyjnych i Niezależnych.
– Korona Kielce może być sprawnie funkcjonującą machiną sportową i biznesową, ale pod jednym warunkiem: że dokona się wreszcie szeroka i głęboka profesjonalizacja w obszarze zarządzania i nadzoru właścicielskiego nad spółką. Nasze propozycje zmierzają właśnie ku temu – podkreśla Joanna Winiarska.
– Chcemy, by Korona wciąż dostarczała swoim fanom wielu pozytywnych wrażeń, a jako autonomiczny finansowo podmiot prawa handlowego nie wywoływała negatywnych emocji u przeciwników angażowania się miasta we wspieranie sportu zawodowego. Zatem usprawnienie funkcjonowania Korony leży dziś w interesie miasta i kielczan. Wokół tego zadania ponad podziałami powinni zjednoczyć się radni, prezydent, kibice, sponsorzy. A za powodzenie tej misji kciuki powinni trzymać wszyscy kielczanie – mówi Kamil Suchański.