Kryształowa Cegła dla nowej siedziby Kubusia - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Kryształowa Cegła dla nowej siedziby Kubusia

Przeczytaj także

Budynek Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” im. Stefana Karskiego przy ul. Zamkowej wśród laureatów XXIII Konkursu „O Kryształową Cegłę”. Nagradzane są w nim najlepsze inwestycje budowlane po obu stronach wschodniej granicy Unii Europejskiej, na Szlaku Słońca i Śniegu. Organizatorem plebiscytu są Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe Lublin oraz Dziennik Wschodni.

Miasto Kielce otrzymało „Kryształową Cegłę” w kategorii Rewitalizacje i Modernizacje Obiektów Zabytkowych. W imieniu władz Kielc statuetkę odebrała Aneta Wajs, dyrektor Wydziału Inwestycji i Architektury. Gala finałowa odbyła się 28 listopada 2024 w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Głównym celem konkursu jest pobudzanie aktywności ekonomicznej, gospodarczej i obywatelskiej regionów Europy Wschodniej poprzez promowanie i dokumentowanie działań w zakresie rozwoju regionalnej infrastruktury, budownictwa i architektury. Przyczyni się to do poprawy jakości i estetyki budowli, a także do przywracania miastom ich dawnej świetności dla zachowania europejskiego dziedzictwa kulturowego.

Konkurs w każdej edycji stawia na rozwój współpracy krajów i regionów z obu stron wschodniej granicy Unii. Międzynarodowa i międzyregionalna formuła oddaje charakter i ideę Wspólnoty Europejskiej, zmierza do objęcia zasięgiem województw, obwodów i regionów – od Skandynawii po Bałkany. Partnerami Konkursu są przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, instytucji administracji budowlanej, ochrony środowiska, wyższych uczelni technicznych, branżowych organizacji i stowarzyszeń. Partnerstwo to oparte jest na wzajemnej wymianie wiedzy i doświadczeń w zakresie nie tylko architektury, budownictwa, urbanistyki, ale również ochrony środowiska naturalnego oraz dziedzictwa kulturowego.

W dotychczasowych 22 edycjach Konkursu rywalizowało ze sobą ponad 1000 inwestycji budowlanych, zrealizowanych w przygranicznych regionach Polski, Ukrainy, Litwy, Słowacji. Były to zarówno nowe, jak i modernizowane obiekty, o zróżnicowanym nakładzie finansowym, reprezentujące bogaty katalog kategorii – od niewielkich lokalnych ośrodków kultury czy sportu, po duże zespoły zabudowy mieszkaniowo-usługowej, hotele, sanatoria, obiekty sakralne czy akademickie, parki naukowo-technologiczne, centra handlowe.

Międzynarodowa Kapituła co roku staje przed ogromnym wyzwaniem: ocenia perły architektoniki wschodniego pogranicza UE nie tylko pod względem walorów i oryginalności rozwiązań architektonicznych, czy jakości wykonania, ale także z uwagi na wpływ na środowisko, jak również w aspekcie wartości społecznych, kulturowych i narodowych.

Przez lata Konkurs stał się największym przeglądem dokonań architektonicznych, inżynierskich, konserwatorskich w Europie Wschodniej, a Statuetka Kryształowej Cegły postrzegana jest w środowisku inwestycyjnym jako wyraz uznania i szczególna forma rekomendacji.

Przeczytaj także