Miasto nagrodziło swoich ambasadorów. 30. Gala Nagród Kielc za nami - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Miasto nagrodziło swoich ambasadorów. 30. Gala Nagród Kielc za nami

Przeczytaj także

Artyści, przedsiębiorcy, społecznicy, naukowcy oraz sportowcy znaleźli się w gronie laureatów Nagród Miasta Kielce za 2024 rok. W tym roku władze Kielc uhonorowały dziesięć osób oraz jedną inicjatywę społeczną. Uroczysta gala odbyła się w siedzibie Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego.

Nagrody Miasta Kielce od trzydziestu lat przyznawane są osobom i zespołom za wybitne osiągnięcia w dziedzinach: gospodarki, kultury, nauki, sportu oraz działalności społecznej na rzecz rozwoju miasta. Jest to wyróżnienie honorowe, obejmujące dyplom, medal oraz nagrodę pieniężną, przyznawane przez Prezydenta Miasta w porozumieniu z Konwentem Rady Miasta.

– Mamy dziś ten wspaniały przywilej i ogromną przyjemność nagrodzić wyjątkowych ludzi. Wyjątkowych kielczan i kielczanki, którzy tworzą ducha tego miasta nadając mu wyjątkowy charakter i przyciągając do niego bardziej niż jego walory architektoniczne czy przyrodnicze. Jesteśmy dziś przepełnieni dumą, że możemy w ten symboliczny sposób wyróżnić Państwa. Dziękujemy Wam, że razem z nami tworzycie Kielce – mówiła prezydentka Kielc Agata Wojda.

– To wielki zaszczyt być tu dziś razem z Państwem, z tak wybitnymi mieszkańcami naszego miasta. Gratulujemy Państwu waszych ogromnych osiągnięć. Jesteście dla nas prawdziwą inspiracją – dodał Marcin Chłodnicki, wiceprzewodniczący Rady Miasta Kielce.

Wśród wyróżnionych znaleźli się Teresa i Mirosław Bielińscy, artyści o bogatym dorobku, którzy swoją karierę rozpoczęli jeszcze w latach 80-tych XX wieku, zyskując uznanie nie tylko w Kielcach, ale i w wielu innych teatrach w Polsce. Ich wieloletnia współpraca, zarówno na scenie, jak i w życiu prywatnym, przekształciła się w twórczą i pełną zaangażowania inicjatywę – Teatr TeTaTeT, który powstał w 2017 roku. Teatr, jako pierwszy w Kielcach o charakterze stricte rozrywkowym, zyskał ogromne uznanie publiczności oraz pozytywne recenzje w kraju, stając się ważnym punktem na kulturalnej mapie miasta.

– Bardzo nam miło, że ktoś poza naszą publicznością dostrzegł i docenił naszą pracę – mówił Mirosław Bieliński, który podczas gali wystąpił w podwójnej roli, odbierając statuetkę również za żonę, która w tym czasie przygotowywała się do spektaklu. – Właśnie dziś nasi widzowie będą mogli zobaczyć nasze najnowsze przedstawienie „Trzy damy z Alabamy”. Sztuka ta jest europejską prapremierą, bo do tej pory wystawiono ją jedynie w Bostonie – dodał.

Nagrodę Miasta Kielce za 2024 rok otrzymał również Mateusz Pakuła, urodzony w Kielcach pisarz, dramaturg i reżyser. – Zawsze chętnie wracam do Kielc, również ze swoją twórczością, mimo że tworzę nie tylko w Kielcach to miasto było i jest mi bardzo bliskie. Tym bardziej cieszę się, że zostało to zauważone i docenione – mówił artysta.

Specjalne wyróżnienie trafiło do Kieleckiej Masy Krytycznej – tworzonej przez kieleckich rowerzystów i rowerzystki, domagających się wygodnej i bezpiecznej infrastruktury rowerowej, która w 2024 roku obchodziła 10-lecie działalności. – Przez te dziesięć lat jazdy na rowerze udało się nam zrobić parę dobrych rzeczy. Cieszymy się, że jesteśmy rozpoznawalni, że rowerzyści są widoczni jako użytkownicy dróg, a rower staje się coraz bardziej popularnym środkiem transportu – mówił Marcin Adamczyk.

30. Galę Nagród Miasta Kielce poprowadziła aktorka Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” im. Stefana Karskiego Ewa Lubacz. Wieczór uświetnił występ Kasi Lisowskiej z zespołem.

Laureaci Nagród Miasta Kielce za rok 2024

Teresa Bielińska

Współzałożycielka Stowarzyszenia Teatr TeTaTeT

Teresa Bielińska, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu, przez wiele lat związana z czołowymi teatrami w Polsce, od 1997 roku związała swoje życie artystyczne z Kielcami, podejmując pierwotnie pracę w Teatrze im. S. Żeromskiego w Kielcach. Jako aktorka stała się inspiracją dla wielu młodych ludzi, wprowadzając ich w świat teatru. W 2025 roku obchodzi jubileusz 45-lecia pracy artystycznej, co stanowi świadectwo jej niezłomnej pasji i oddania sztuce.

Wraz z mężem Mirosławem są twórcami i założycielami Teatru TeTaTet, prowadzą liczne warsztaty teatralne i spotkania edukacyjne dla różnych grup społecznych, w tym  dzieci, młodzieży i dorosłych, osób z niepełnosprawnościami oraz w trudnej sytuacji życiowej.

Mirosław Bieliński

Współzałożyciel Stowarzyszenia Teatr TeTaTeT

Mirosław Bieliński absolwent PWST we Wrocławiu, z kielecką sceną związany jest od 1995 roku. Jego debiut reżyserski w 2011 roku w Teatrze im. S. Żeromskiego, a także kolejne realizacje reżyserskie, spotkały się z wielkim aplauzem. Pan Mirosław został wyróżniony Brązowym Krzyżem Zasługi oraz Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2024 roku obchodził jubileusz 40-lecia swojej pracy artystycznej, co stanowi wielką wartość zarówno dla kieleckiego, jak i polskiego teatru.

Prof. dr hab. inż. Mieczysław Poniewski

Naukowiec

Prof. dr hab. inż. Mieczysław Poniewski to wybitny naukowiec, którego osiągnięcia w dziedzinie nauk technicznych oraz wkład w rozwój ochrony praw autorskich twórców naukowych czynią postacią niezwykle zasłużoną zarówno dla świata nauki, jak i środowiska akademickiego.

Urodzony w Kielcach, gdzie ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego, prof. Poniewski zachowuje silne więzi z rodzinnym miastem, mimo że większość swojej zawodowej kariery związał z Warszawą. W latach 1993–1999 pełnił funkcję prorektora Politechniki Świętokrzyskiej, znacząco przyczyniając się do rozwoju uczelni i promocji Kielc jako ważnego ośrodka akademickiego.

Jednak to jego działalność w obszarze ochrony praw autorskich dla twórców naukowych jest szczególnie znacząca. W 1995 roku, wspólnie z Komitetem Założycielskim, powołał w Kielcach Stowarzyszenie KOPIPOL, które odgrywa kluczową rolę w reprezentowaniu interesów naukowców w Polsce. Dzięki nieustępliwości i determinacji prof. Poniewskiego siedziba KOPIPOL przez 30 lat niezmiennie mieści się w Kielcach, co wzmacnia pozycję miasta jako ośrodka wspierającego naukę. Biuro Stowarzyszenia promuje Kielce zarówno w Polsce, jak i za granicą, m.in. poprzez udział w dorocznych spotkaniach międzynarodowych organizacji zajmujących się prawami autorskimi twórców naukowych.

Prof. Poniewski jest uznanym autorytetem, wielokrotnie nagradzanym za swoje osiągnięcia naukowe i dydaktyczne. W 2002 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jego dorobek obejmuje również współpracę z renomowanymi ośrodkami akademickimi, takimi jak University of California czy University of Houston, co przyczyniło się do promocji polskiej nauki na arenie międzynarodowej.

Dr hab. Marta Pawlina-Meducka

Prof. UJK emerytowany pracownik dydaktyczno-naukowy

Profesor Marta Pawlina-Meducka to emerytowany pracownik dydaktyczno-naukowy UJK, literaturoznawczyni, historyczka kultury i literatury, jest jedną z najlepszych, najrzetelniejszych znawczyń tak przedwojennej, jak i powojennej kultury Kielc oraz regionu świętokrzyskiego.

Swoją karierę zawodową rozpoczęła od pracy w szkole, przez wiele lat była znakomitą polonistką VI Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Kielcach. Później swą rozległą wiedzę i doświadczenie dydaktyczne z powodzeniem wykorzystywała w Instytucie Kształcenia Nauczycieli i Badań Oświatowych, w którym pracowała w latach 1978-1981, by wreszcie związać się z ówczesną kielecką Wyższą Szkołą Pedagogiczną, dziś Uniwersytetem Jana Kochanowskiego. Początkowo w Zakładzie, później w Instytucie Bibliotekoznawstwa, a od 1996 roku w Instytucie Filologii Polskiej, w którym do września 2012 r. kierowała Zakładem Filozofii, Teorii Literatury i Badań Kulturowych, urzeczywistniała swoje plany dydaktyczne i naukowe.

Zainteresowania polonistyczne (jest absolwentką polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego) znacznie rozbudowała, zajmując się coraz wszechstronniej zjawiskami szeroko rozumianej kultury (rozprawa doktorska „Życie kulturalne Kielc” obroniona na Uniwersytecie Jagiellońskim). Jest autorką książek: „Życie kulturalne Kielc”, 1983; „Kultura Żydów Województwa Kieleckiego 1918-1939”, 1993; „Gazeta Kielecka (1870-1939)”, 2017. Opracowała i przygotowała do druku wespół z prof. Adamem Massalskim „Kielce w pamiętnikach i wspomnieniach z XIX wieku”, 1992.

Będąc aktywnym członkiem (także wiceprezesem) Kieleckiego Towarzystwa Naukowego, poświęciła się w swej pracy odkrywaniu, porządkowaniu i objaśnianiu zjawisk kultury rozpoznawanych nie tylko w przestrzeni województwa kieleckiego. Współorganizowała z prof. Reginą Renz konferencje naukowe: „Kultura Żydów polskich XIX – XX wieku”, 1992; „Społeczno-kulturalna działalność Kościoła katolickiego w Polsce w XIX i XX wieku”, 1994; „Aktywność społeczno-kulturalna kościołów i grup wyznaniowych w Polsce w XIX i XX w.”, 1995; „Miasteczka polskie w XIX – XX wieku jako zjawisko kulturowo-obyczajowe”, 1998. W późniejszych latach organizowała konferencje samodzielnie, redagując także będące ich efektem książki pokonferencyjne: „Wokół „Syzyfowych prac”” (Problemy edukacji wiejskiej w Polsce w XIX i XX wieku), 1999; „Bataliony Chłopskie w ocenie współczesnej historiografii”, 2001; „Zygmunt Wasilewski – polityk, krytyk, regionalista”, 2002; „Opoczno. Studia i szkice z dziejów miasta”, 2003; „Z tradycji i dorobku inteligencji kieleckiej XIX i XX wieku”, 2005.

Tematy dotyczące problemów kultury podejmowała również jako uczestnik wielu sesji naukowych, m.in.: „Sandomierz w latach 1945-1980. Życie kulturalne”, Warszawa 1994; „Aktorzy prowincjonalni. O aktorach stałych teatrów w województwie kieleckim w latach 1918-1939”, Lublin 2007; „Z dziejów amatorskiego ruchu muzycznego w dwudziestoleciu międzywojennym Związek Stowarzyszeń Muzyczno-Śpiewaczych Województwa Kieleckiego”, Częstochowa 2010. „Irena i Tadeusz Byrscy w Kielcach”, Kielce 2017. Jest współautorką monografii miasta „Kielce przez stulecia”, red. Jan Główka, 2014. Współtworzyła (wraz z Beatą Klimer) pierwszy tam kroniki: „140 lat Teatru w Kielcach: od Teatru Ludwika do Teatru im. Stefana Żeromskiego: kronika 1879-2019”. T. 1, 1879-1939, Kielce 2018.

Współorganizowała, wspólnie z prof. Barbarą Gierszewską, retrospektywę filmową z okazji 40-lecia pracy i 70. urodzin Józefa Gębskiego. Prowadziła także prace badawcze związane z przemianami kulturowymi, śledząc zapisy pamiętnikarskie i dokumenty osobiste. Wielokrotnie była redaktorką lub współredaktorką „Rocznika Świętokrzyskiego” wydawanego przez Kieleckie Towarzystwo Naukowe. Reprezentowała również Towarzystwo w Konwencie Kieleckich Organizacji Pozarządowych, pełniąc funkcję jego Przewodniczącej.

Szczególne miejsce w prowadzonych przez panią profesor badaniach naukowych nad regionem zajmuje historia Żydów i ich kultura. Ona też stała się przedmiotem rozprawy habilitacyjnej „Kultura Żydów Województwo Kieleckiego (1918-1939)”, którą obroniła na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w 1994 roku. Tematowi temu poświęciła również wiele innych artykułów, stopniowo rozszerzając pole zainteresowań i wykraczając poza obszar Kielecczyzny, m.in.: „Żydowski ruch młodzieżowy w Województwie Kieleckim w latach 1918-1939”, 1991; „Biblioteki żydowskie w Województwie Kieleckim w latach 1918-1939”, 1993; „Udział Żydów Częstochowian w kulturze miasta przed 1939 rokiem”, Częstochowa 2006; „Prowincjonalny teatr żydowski w Królestwie Polskim przed 1914 rokiem”, Kielce-Warszawa 1993; „Dom, szkoło, środowisko rówieśnicze w budowaniu tożsamości narodowej młodzieży żydowskiej przed 1939 rokiem”, Kraków 2006; „Zmierzch świętokrzyskiego sztetł (1918-1939)”, 2013.

Badania nad wzajemnymi – szczególnymi w odwołaniu do Kielc relacjami Polaków i Żydów w sposób naturalny doprowadziły do podjęcia praktycznych działań na rzecz zbliżenia między nimi. Przykładem może być spotkanie z przedstawicielami izraelskiego Ziomkostwa Kielczan we wrześniu 2000 roku, jego zaś świadectwem poruszająca, zredagowana przez Panią profesor, dwujęzyczna książka „Z kroniki utraconego sąsiedztwa” (Kielce 2000) – dokument pierwszego publicznego w Kielcach dyskursu polsko-żydowskiego. Jego inicjatorką była właśnie Marta Pawlina-Meducka. Nadal aktywnie działa, pisząc teksty czy wygłaszając wykłady.

Marian Kubik

Przedsiębiorca

Od 1991 roku prowadzi księgarnię na os. Świętokrzyskim, która w latach 2022-2024 została laureatem konkursu Złota Firma. Pan Marian Kubik przez 6 kadencji pełnił rolę Radnego Rady Miasta Kielce, za aktywną pracę w samorządzie został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego. Szczególnie duże zasługi miał jako Przewodniczący Komisji Sportu i Turystyki zabiegając o rozwój infrastruktury sportowej, inicjując zajęcia nauki pływania dla dzieci z kieleckich szkół podstawowych czy powstawanie klas sportowych.

Na podkreślenie zasługuje również działalność na rzecz profilaktyki uzależnień: cykliczne spotkania, bale dla dzieci, zajęcia profilaktyczne, organizacja wypoczynku oraz zajęć sportowych. Oprócz aktywności w sferze sportu i profilaktyki wspiera również działalność Międzypokoleniowego Teatru Św. Jadwigi promując postawę patriotyczną, dziedzictwo narodowe oraz wartości chrześcijańskie. Wspiera inicjatywy edukacyjne, organizuje pomoc finansową i rzeczową.

Marian Orliński

Działacz społeczny, animator życia kulturalnego

Absolwent Wydziału Pedagogicznego WSP w Kielcach, wieloletni pracownik biur podróży, organizator i pilot wycieczek, działacz społeczny, członek Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, którego celem jest przybliżenie historii terenów dawnych kresów polskich mieszkańcom Kielc i regionu. Po agresji Rosji na Ukrainę zaangażował się w organizację pomocy uchodźcom, organizował transporty żywności, leków, odzieży, prowadził zbiórki na zakup agregatów prądotwórczych dla szpitali.

Jest również założycielem Stowarzyszenia Miłośników Szwejka i Sztuk Wszelakich, dzięki któremu Kielce stały się siedzibą Stowarzyszenia, znanego nie tylko w kraju ale również na Ukrainie, Czechach, Słowacji i Węgrzech. W 10-tą rocznicę jego powstania odsłonięto w Kielcach tablicę pamiątkową z okazji pobytu w kieleckim areszcie Jarosława Haszka – twórcy postaci Józefa Szwejka, a w 2023 roku odsłonięto figurę Szwejka jako posłańca pokoju. Marian Orliński angażuje się również w zbiórki na kieleckich cmentarzach i kwestuje dla WOŚP.

Dr Daniel Wolder

Specjalista położnictwa i ginekologii oraz perinatolog

Ukończył I Wydział Lekarski Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Tytuł doktora obronił w Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Dr n.med. Daniel Wolder jest także wykładowcą Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, specjalistą położnictwa i ginekologii oraz perinatologiem. Od lat związany z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Kielcach oraz przychodnią Wolmedica. Ogromnie doceniany przez rzesze pacjentek, które podkreślają zaangażowanie w opiekę nad nimi, jak i dbałość o dostęp do najnowszych metod leczniczych.

Jest jednym z nielicznych polskich lekarzy, którzy posiadają Certyfikat FAUCS, co oznacza, że ma potwierdzone uprawnienia do przeprowadzania porodów metodą francuską. To innowacyjna metoda, która między innymi dzięki zaangażowaniu i licznym zagranicznym szkoleniom, w których brał udział dr n.med. Daniel Wolder po raz pierwszy w 2024 roku została zastosowana w Klinice Położnictwa i Ginekologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. To właśnie dzięki zaangażowaniu dr n.med. Daniela Woldera kielczanki mają dostęp do najnowocześniejszych metod leczniczych. Jako jedyny ginekolog w województwie posiada certyfikat Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego sekcji Echokardiografii Płodowej. Dzięki jego działalności korzyści czerpią nie tylko mieszkanki stolicy regionu, ale także miasto, które jest promowane w całej Polsce, jako nowoczesny ośrodek, tworzący komfortowe warunki dla przyszłych mam.

Michał Kotański

Dyrektor Teatru Telewizji oraz Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach

Reżyser teatralny, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (obecna nazwa: Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie). Wyreżyserował ponad dwadzieścia spektakli – od sztuk kameralnych po wieloobsadowe inscenizacje na dużych scenach. Reżyserował w teatrach krakowskich, warszawskich, toruńskich. Zrealizował również słuchowiska radiowe „Zapach czekolady”, „Burmistrz”. Współpracował z Teatrem Telewizji reżyserując „Dzieje grzechu” S. Żeromskiego, „Hamleta” W. Szekspira oraz „Widnokrąg” W. Myśliwskiego. Był asystentem m.in. A. Wajdy, K. Lupy, J. Jarockiego i innych.

Mateusz Pakuła

Pisarz, dramaturg, reżyser

Urodzony w Kielcach, absolwent krakowskiej PWST, autor trzydziestu sztuk oraz książki („Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”). Laureat i finalista Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, a także wielokrotny laureat Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, stypendysta Ministra Kultury i Miasta Krakowa. Jego sztuki wydane zostały w sześciu tomach, były tłumaczone na angielski, niemiecki, czeski, hiszpański i ukraiński.

W 2021 roku zadebiutował jako prozaik książką „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” – opartą na osobistym doświadczeniu towarzyszenia umierającemu ojcu. Książka nominowana do licznych nagród oraz znalazła się w piątce europejskiej nagrody Prix Grand Continent.

Łukasz Ciszek

Łucznik

Zawodnik Zrzeszenia Sportu i Rehabilitacji Start Kielce, zdobył srebrny medal w łucznictwie klasycznym na Igrzyskach Paraolimpijskich w Paryżu. Były to drugie igrzyska, w których reprezentował Polskę. Jako początkujący parałucznik debiutował na igrzyskach w Tokio, zajął tam 24 miejsce indywidualnie i 9 w mikście, rok później w mikście wywalczył brązowy medal Mistrzostw Świata Osób z Niepełnosprawnościami w Dubaju oraz złoty medal na Mistrzostwach Europy w Rzymie. Obecnie jest podwójnym mistrzem Polski w łucznictwie osób niepełnosprawnych.

Kielecka Masa Krytyczna

Inicjatywa – demonstracja kieleckich rowerzystów i rowerzystek, domagających się wygodnej i bezpiecznej infrastruktury rowerowej

Kielecka Masa Krytyczna w 2024 roku obchodziła 10-lecie działalności. W każdą ostatnią środę miesiąca grupa rowerzystów przejeżdża przez miasto startując z kieleckiego Rynku. Jest to nieformalna grupa, ale organizatorzy przejazdów należą do Stowarzyszenia Kieleckie Inwestycje. Masa pełni funkcję integracyjną, edukacyjną oraz informacyjną, organizuje wycieczki rowerowe czy nocne przejazdy rowerowe. Raz w roku organizowane jest Kieleckie Święto Rowerzysty, z barwnym korowodem i imprezą w Dolinie Silnicy. Działalność członków Masy to również włączenie się w opracowanie koncepcji tras rowerowych dla województwa świętokrzyskiego.

Źródło informacji i zdjęcia: kielce.eu

Przeczytaj także