Miejscy radni Koalicji Obywatelskiej apelują do władz Kielc o wsparcie najuboższych mieszkańców w wymianie starych pieców węglowych. Z ich wyliczeń wynika, że do sieci gazowej podpiętych mogłoby zostać ponad 500 odbiorców. Pomóc w realizacji zadania miałby rządowy program „Czyste Powietrze”.
Pomysł przedstawili we wtorek kieleccy radni Koalicji Obywatelskiej: Michał Braun i radna Anna Myślińska.
Michał Braun, szef klubu KO w kieleckiej radzie miasta powiedział, że w ubiegłym roku Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Kielcach kupił 500 ton węgla dla 581 najbardziej potrzebujących odbiorców, których domy są ogrzewane starymi piecami. Wyliczył, że spalanie 500 ton węgla wiąże się z emisją ponad 7 tys. kg tlenków siarki, 16 kg tlenków azotu, 25 tys. tlenków węgla i ponad 5 tys. kg pyłów zawieszonych, „które emitujemy do powietrza w Kielcach za publiczne pieniądze” – dodał.
„Naszym postulatem jest to, żeby pracownicy MOPR, zamiast zawozić węgiel do mieszkańców, zawieźli im wniosek o dotację na wymianę źródła ciepła. Nie potrzebujemy do tego więcej pieniędzy na wymianę kotłów, dlatego, że zdecydowana większość podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, przy swoich często niskich zarobkach, łapie się w najwyższy pułap pomocy w ramach rządowego programu +Czyste powietrze+” – zauważył.
Dodał, że mieszkańcy w ramach programu mogą się także ubiegać o termomodernizację budynków i wymianę stolarki okiennej i drzwiowej.
Radny zaznaczył, że często pomocą MOPR są objęte osoby samotne, starsze, schorowane i niepełnosprawne, które same nie podejmą się wypełnienia wniosków i wymiany strachy pieców. „To są osoby, do których musimy pojechać i pomóc im wypełnić te wnioski” – mówił.
„Dokładnie wiemy, gdzie zawieźć węgiel, więc też wiemy, komu należy pomóc. Spośród 581 odbiorców tylko w 50 przypadkach mieszkańcy nie mają dostępu do sieci gazowniczej. Więc tak naprawdę zdecydowaną większość możemy od razu podpiąć do gazu” – podkreślił.
Radny zapowiedział, że interpelacja w tej sprawie zostanie skierowana do prezydenta Kielc.
Justyna Szczęsna z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach powiedziała, że propozycja radnych jest trafiona. Natomiast ostateczne decyzje w tej sprawie podejmą władze miasta i MOPR.
Dodała, że w Kielcach działa miejski punkt obsługi programu „Czyste Powietrze”, w którym mieszkańcy mogą otrzymać pomoc w złożeniu wniosków o dofinansowanie inwestycji. Punkt działa przy ulicy Kościuszki 25, jest czynny dwa razy w tygodniu, w każdy poniedziałek i środę od godz. 13 do 18.
autor: Wiktor Dziarmaga