Przeczytaj także
Do 2024 r. około 100 par z Kielc będzie mogło skorzystać z miejskiego programu in vitro. Kielecki magistrat wybrał kliniki, które zajmą się realizacją zadania.
Zakwalifikowana para z miejskiego budżetu dostanie dofinansowanie w wysokości do 5 tys. zł do jednej próby zapłodnienia pozaustrojowego. Każda para będzie mogła skorzystać maksymalnie z trzech prób.
W czwartek rzecznik prezydenta Kielc Tomasz Porębski poinformował, że po przeprowadzonym konkursie samorząd zawarł umowy z czterema ośrodkami, które będą realizowały program. Są to: Centrum Zdrowia Kielce z Podzamcza Chęcińskiego, Jarosław Janeczko Parens Centrum Leczenia Niepłodności z Krakowa, Invicta Management z Sopotu i Centrum Ginekologii Artemida z Białegostoku.
„Osoby zainteresowane udziałem w programie powinny kontaktować się z klinikami. To one będą prowadziły kwalifikację pacjentów. Następnie podmioty lecznicze będą kierowały wnioski o dofinansowanie do Urzędu Miasta Kielce. Możliwość skorzystania z programu mają pary (kobieta i mężczyzna), które co najmniej od roku mieszkają w Kielcach. Zainteresowani muszą mieć ukończone 20 lat” – zaznaczył Porębski.
Osoby starające się o dofinansowanie muszą mieć stwierdzoną i potwierdzoną dokumentacją medyczną o bezwzględnej przyczynie niepłodności albo o nieskutecznym leczeniu niepłodności w okresie 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie wraz ze wskazaniem do zapłodnienia pozaustrojowego.
Do kliniki należy dostarczyć zgodę na udział w programie i podpisać oświadczenie, że nie korzysta się i nie korzystało się w ostatnich trzech latach z innego programu o podobnym charakterze, finansowanego z pieniędzy publicznych.
W latach 2021–2024 Kielce planują przeznaczyć na realizację „Programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro” 1,5 mln zł. Dzięki temu będzie można dofinansować 300 procedur.
Program ma pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. (PAP)
Autor: Wiktor Dziarmaga