Przeczytaj także
Do gmin województwa świętokrzyskiego trafi 1 milion złotych, z przeznaczeniem na zasiłki celowe dla rolników poszkodowanych w wyniku zdarzeń losowych – zdecydowali radni województwa, obradujący na VIII w tej kadencji sesji Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Radni zgodzili się także na sprzedaż działek wydzielonych z nieruchomości po byłym szpitaliku dziecięcym w Kielcach oraz na zmiany w budżecie na 2024 rok oraz w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2024-2040. Podjęli też uchwałę intencyjną w sprawie prowadzenia z gminą Nowa Słupia wspólnej instytucji kultury – Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. Mieczysława Radwana.
Posiedzenie rozpoczęło się od gratulacji dla nowych rektorów kieleckich uczelni: prof. dr hab. Beaty Wojciechowskiej z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz prof. dr. hab. inż. Zbigniewa Koruby, reprezentowanego przez prorektora PŚ prof. dr. hab. Artura Maciąga. Rektorzy wyrazili wdzięczność za wsparcie ze strony samorządu, szczególnie w zakresie stypendiów dla studentów kierunków istotnych dla rozwoju regionu. Rektor UJK, prof. Wojciechowska, podkreśliła rosnące znaczenie uniwersytetu, który w tym roku przyjął o 270 studentów więcej niż rok wcześniej, z czego 83,4% pochodzi z województwa świętokrzyskiego.
W dalszej części sesji radni wyrazili zgodę na sprzedaż działek wyodrębnionych z nieruchomości po dawnym Szpitalu Dziecięcym w Kielcach. Nieruchomości te, położone przy ul. Langiewicza, będą sprzedane w drodze przetargu, co związane jest z zatwierdzonym nowym podziałem gruntów przez prezydenta Kielc. Radni przegłosowali również darowiznę nieruchomości położonych w Końskich na rzecz Skarbu Państwa, co ułatwi Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad formalne zarządzanie tym terenem, obecnie częścią ronda i drogi krajowej Nr 42.
Na sesji poruszono także kwestie dotyczące transportu publicznego. Radni zaakceptowali propozycje umów na świadczenie usług transportowych w 2025 roku, dotyczące zarówno transportu kolejowego, jak i drogowego, w tym m.in. linii autobusowej Starachowice–Bodzentyn–Kielce. Świętokrzyskie powierzyło także Województwu Podkarpackiemu zadanie organizacji transportu kolejowego na liniach 25 i 78, na odcinkach między Sandomierzem a granicą województwa. Ponadto Małopolska otrzymała dofinansowanie na wsparcie linii Sędziszów–Kraków Główny.
Ważnym punktem obrad była uchwała intencyjna o współprowadzeniu przez samorząd województwa i gminę Nowa Słupia wspólnej instytucji kultury – Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. Mieczysława Radwana. Marszałek Renata Janik zaznaczyła, że kolejnym etapem będzie ustalenie szczegółowych zasad finansowania muzeum, z planowanym podziałem kosztów utrzymania: 70% pokryje województwo, a 30% – gmina Nowa Słupia.
Radni zatwierdzili zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Świętokrzyskiego na lata 2024–2040 oraz w budżecie na rok 2024, co pozwoli na elastyczniejsze zarządzanie finansami województwa. Przyjęli też tzw. uchwałę trybową, dostosowującą tryb prac nad projektem uchwały budżetowej do aktualnych potrzeb.
Sejmik wsparł apel Sejmiku Województwa Małopolskiego w sprawie zmian w ustawie o podatku rolnym, mających na celu ułatwienie przyznawania ulg podatkowych dla gruntów położonych w terenach podgórskich. Dokument zostanie przesłany do Prezesa Rady Ministrów, ministra rolnictwa, przewodniczących odpowiednich komisji parlamentarnych oraz świętokrzyskich parlamentarzystów.
Sesję zakończyło zapoznanie się z analizą oświadczeń majątkowych radnych za 2023 rok, przedstawioną przez przewodniczącego Sejmiku Andrzeja Bętkowskiego. Marszałek Renata Janik przedstawiła również analizę 55 oświadczeń złożonych do marszałka województwa. Wszelkie nieprawidłowości, takie jak pominięcie nazwisk rodowych, były drobne i nie miały istotnego charakteru. Radni zapoznali się też z informacjami na temat realizacji zadań oświatowych samorządu województwa w roku szkolnym 2023/2024.
Na sesji obecny był senator RP Krzysztof Słoń, który aktywnie uczestniczył w obradach.
źródło: swietokrzyskie.pro