Przeczytaj także
– Pieniądze z programów Narodowego Instytutu Wolności są na wzmacnianie organizacji pozarządowych, żeby mogły one mieć swoje siedziby, przeprowadzać szkolenia i dbać o swój rozwój – mówi Adriana Porowska, ministra do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego. Była ona gościem czwartego już „Śniadania z Kasprzykiem”, czyli cyklu spotkań z regionalnymi dziennikarzami.
Poseł Rafał Kasprzyk wskazał, że organizacje pozarządowe to rdzeń Polski 2050, a Szymon Hołownia jest osobą, która potrafi „wciągać ludzi w dobre rzeczy”. – Około 5 lat temu kampania wyborcza zamieniła się w naszym przypadku w kampanię pomocy, ponieważ przyszła pandemia. Okazało się, że ci wszyscy ludzie, których Szymon Hołownia przyciągnął do współpracy, są świetnymi wolontariuszami, ideowcami, potrafiącymi przyciągnąć ludzi do pomocy innym ludziom – powiedział Kasprzyk.
Dodał, że Hołownia sam tworzył kilka tego typu organizacji, które obecnie działają już samodzielnie, pomagając na dużą skalę, na przykład w Afryce. Ministra Adriana Porowska przypomniała z kolei, że NGO’sy często działają w trakcie kryzysów, takich jak wojna w Ukrainie, powódź, czy też wspomniana pandemia COVID-19.
– To są ludzie, którzy często stają na wysokości zadania, potrafią bardzo szybko się zorganizować i wesprzeć tych, którzy są w potrzebie. Uważam, że w całej Polsce należy wzmocnić organizacje pozarządowe, aby znały one swoją sprawczość i żeby samorządowcy wiedzieli, jaki skarb mają obok siebie. To są też ludzie, którzy ściągają pieniądze do regionu, bo przecież nie korzystają tylko z środków samorządowych, ale mogą korzystać z pieniędzy ministerialnych, czy też funduszy europejskich – tłumaczy Adriana Porowska, ministra do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego.
Informuje, że do jej zadań należy „dotarcie do wszystkich organizacji pozarządowych, które jeszcze nie zdają sobie sprawy z własnej mocy sprawczej”. Wspomina między innymi, że społeczność lokalna działa w różny sposób, zakładając m.in. Ochotnicze Straże Pożarne, Koła Gospodyń Wiejskich, kluby sportowe, czy też miejsca wspierające osoby z niepełnosprawnościami. W całej Polsce zarejestrowanych organizacji pozarządowych jest 120 tysięcy.
– Czasami okazuje się, że nie ma z kim się spotkać, że NGO’sy się jeszcze nie „zsieciowały”, a samorządowcy podchodzą do tego w lekki sposób. Gdy pytam w jednej miejscowości o organizacje pozarządowe, to do rozmów siada ze mną 30 osób. Z kolei w innej miejscowości samorządowiec wzrusza ramionami. Moja rola jest więc podwójna. Pokazać organizacjom, że są ważne, pojechać do nich i dyskutować o wyzwaniach, ale też odwiedzić lokalne władze i jednym pogratulować, a drugim wytłumaczyć, że mają zadanie do wykonania – powiedziała.
Działania Narodowego Instytutu Wolności
Porowska tłumaczyła również, że nadzorowany przez rząd Narodowy Instytut Wolności rozdysponowuje środki dotyczące wsparcia instytucjonalnego organizacji pozarządowych. Wskazuje, że pieniądze mogą pomóc w rozwoju siedziby, organizacji spotkań, czy też szkoleniach.
– Z programów, które NIW posiada jest EFIO, PROO, można o nich poczytać na stronie. Niektóre z nich to bardzo proste wnioski do napisania. Uczestniczyłam w Radzie Programowej, gdzie było losowanie ekspertów. Eksperci to ludzie u których najpierw sprawdzamy kwalifikacje, przechodzą odpowiednie szkolenie, sprawdzamy czy potrafią oni oceniać wnioski. Weryfikujemy ich także pod kątem krytycznym, dostają „pułapki”, żebyśmy ocenili czy są w stanie wyłapać błędy we wnioskach. Potem osobom przydzielane są odpowiednie numerki i przy całej radzie odbywa się ich losowanie. Myślę, że nie da się już bardziej transparentnie tego zrobić – powiedziała ministra.
Uzupełnia, że sama chciałaby, aby było więcej pieniędzy dla społeczeństwa obywatelskiego i zagwarantowała, że będzie starać się o to w Ministerstwie Finansów.
– Z naszymi programami i pomysłami wyjeżdżamy w Polskę i szukamy organizacji, pokazujemy im jak sięgać po środki. Ciężko jest sięgać do każdej pojedynczej organizacji, ale jeśli one się już „sieciują”, to można zorganizować spotkanie. Pieniądze dla NGO’sów płynące z samorządów są zaś trochę innymi pieniędzmi. One są przeznaczone na właściwie zadania własne samorządów, to są często środki przeznaczone na seniorów, na młodzież, na osoby z niepełnosprawnościami, a także inne zadania, które realizuje lokalna władza – mówi.
Spotkania z uczniami i NGO’sami w Kielcach
W piątek 29 listopada, o godzinie 12 odbyło się również spotkanie przedstawicieli organizacji pozarządowych, którzy działają na terenie miasta Kielce i województwa świętokrzyskiego, z ministrą do spraw społeczeństwa obywatelskiego, a tematem było systemowe wsparcie III Sektora.
– Nie da się ukryć, ze w Kielcach zmieniła się władza. Jest inna prezydentka, są inni ludzie. Oni również czują te przepływy społeczeństwa obywatelskiego, wolontariatu, NGO’sów i jest to istotny element tego, żeby to wszystko wzmacniać. My o 14 spotykamy się w Urzędzie Miasta z prezydent Agatą Wojdą, ale także i przede wszystkim z młodzieżowymi radami z regionu świętokrzyskiego. Zaproszenia poszły do wszystkich liceów, szkół średnich, aby każdy młody człowiek czujący obywatelskość przyszedł porozmawiać i bezpośrednio usłyszał, jakie są możliwości. To jest dobre, aby docenić te osoby, które się angażują i mają na coś wpływ – stwierdził Kasprzyk, jeszcze podczas organizowanego przez siebie wydarzenia.
„Śniadania z Kasprzykiem” to cykl odbywających się regularnie spotkań z dziennikarzami, gdzie poseł Rafał Kasprzyk przedstawia ważne tematy polityczne, wpływające na rozwój regionu świętokrzyskiego, choć nie tylko. Do tej pory odbyły się cztery takie spotkania, a gościli na nich Arkadiusz Kubiec, zastępca prezesa WFOŚiGW a także Marta Szperlich-Kosmala, koordynatorka instytutu STRATEGIE2050 oraz Paweł Śliz, przewodniczący Klubu Parlamentarnego Polska 2050 – Trzecia Droga.
Kim jest Adriana Porowska?
Adriana Porowska jest doświadczoną pracowniczką socjalną, od wielu lat zaangażowaną w pomoc osobom wykluczonym i uchodźcom. Przez wiele lat była prezeską Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej. Prowadziła schronisko oraz mieszkania treningowe dla osób w kryzysie bezdomności i uchodźców wojennych z Ukrainy.
Od 19 lat współpracuje z organizacjami pozarządowymi, administracją samorządową i rządową – m.in. jako współprzewodnicząca Komisji Ekspertów ds. Przeciwdziałania Bezdomności przy Rzeczniku Praw Obywatelskich, członkini Rady Społecznej RPO czy przewodnicząca Branżowej Komisji Dialogu Społecznego ds. Bezdomności przy prezydencie m.st. Warszawy.
W ostatnich miesiącach pełniła funkcję wiceprezydentki m.st. Warszawy, gdzie odpowiadała za sprawy społeczne, komunikację społeczną oraz współpracę z organizacjami pozarządowymi. Jest również członkinią zarządu Instytutu Strategie 2050 i doradczynią Szymona Hołowni w obszarze polityki społecznej.