Sztuczne lodowisko z zadaszeniem, przebudowę niecek basenowych, a także budowa dwupoziomowego parkingu. MOSiR planuje duże zmiany przy ulicy Szczecińskiej, a prace mogą się rozpocząć już w 2025 roku. Potrzebne jest jednak dofinansowanie, bo koszt całości to ponad 30 mln zł.
Jak informuje Przemysław Chmiel, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, koncepcja obejmuje kompleksową przebudowę obiektów przy ulicy Szczecińskiej.
– Obejmuje ona przebudowę niecek basenowych, a także zjeżdżalni. Planujemy również przeniesienie boisk do piłki plażowej w kierunku działki od strony kościoła. Ponadto chcemy też stworzyć budynek z wszystkimi pomieszczeniami technicznymi, administracyjnymi, a także dwupoziomowy parking. Ten ostatni element ułatwiłby życie naszym klientom, moglibyśmy osiągnąć również dodatkowy przychód wynajmując mieszkańcom miejsca na abonament – tłumaczy Przemysław Chmiel.
Panele fotowoltaiczne miałyby zaś umożliwić podgrzewanie wody w basenach, dzięki czemu atrakcje byłyby dostępne od maja do września. Modernizacja objęłaby również lodowisko, które stałoby się sztuczne, zyskując przy tym zadaszenie. Będzie ono wtedy otwarte od października do marca.
– Nie ukrywamy, że koncepcja jest kosztowna. Jeszcze w zeszłym roku robiliśmy szacunki i kwota wyniosła 34 miliony złotych. Jeśli jednak pojawiłyby się zewnętrze źródła finansowania, na przykład z KPO, to wtedy miasto mogłoby się pokusić o przygotowanie wniosku. Jeśli jednak nie będzie takiej możliwości to wtedy tylko sam teren, na którym znajduje się obecnie lodowisko, wystawilibyśmy w przetargu na dzierżawę – przekazuje dyrektor.
W tym drugim wariancie wybrana firma zostałaby zobowiązana do przygotowania i poprowadzenia sztucznego lodowiska. Przyznano jednocześnie, że miasto da wtedy potencjalnemu podmiotowi czas na wprowadzenie inwestycji w życie, a także uzyskanie zwrotu poniesionych kosztów. – Stworzenie takiego lodowiska to koszt około 500 tysięcy złotych. Przy czym omawiane miejsca przynoszą duże dochody. W ostatni weekend, kiedy nasze lodowisko było uruchomione, skorzystało z niego 800 osób. Patrząc na aktualne ceny biletów (przy ulicy Szczecińskiej to 12 zł/h – dop. red.) łatwo można to obliczyć. Myślę więc, że 5 – letni okres dzierżawy jest wystarczający – twierdzi Przemysław Chmiel.
Przy uzyskaniu dofinansowania zewnętrznego, prace nad całością mogłyby się rozpocząć już w 2025 roku. Ostateczną decyzję, co do wyboru opcji rozbudowy, MOSiR ma podjąć do maja 2024. – Dzierżawa na rok nie ma sensu, bo to zbyt duża inwestycja. Z kolei przy 5 latach blokujemy możliwość składania wniosku na środki z KPO. Mamy więc nadzieję, że ta kwestia źródeł zewnętrznych zostanie ostatecznie uregulowana i rozwiązana w przeciągu dwóch miesięcy. Jeśli uda się aplikować po pieniądze, to wtedy rezygnujemy z drugiego pomysłu – mówi.
Przypomina przy tym, że wiosną odbędzie się wymiana wodociągu, który ma zapewnić odpowiednie ciśnienie wody dla basenów letnich.