Muzeum Zabawek i Zabawy zostanie zmodernizowane. Powstanie nowa wystawa i szlak zabawek - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Muzeum Zabawek i Zabawy zostanie zmodernizowane. Powstanie nowa wystawa i szlak zabawek

Przeczytaj także

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach – jedna z najstarszych i największych tego typu placówek w Polsce – przejdzie kompleksową modernizację. Remont obejmie budynek, dziedziniec i wystawę stałą. Powstanie też turystyczny szlak miniaturowych zabawek. Inwestycja zostanie zrealizowana dzięki środkom unijnym.

Jak zapowiedziała we wtorek podczas konferencji prezydentka Kielc Agata Wojda, modernizacja obejmie wszystkie kluczowe przestrzenie muzeum. Oprócz prac remontowych i odnowienia elewacji budynku – która zyska iluminację – planowane są również zmiany funkcjonalne, w tym unowocześnienie wnętrz.

„Muzeum Zabawek i Zabawy to jedno z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Kielc. Pokazuje nie tylko historię zabawki, ale też zmieniający się świat, nasze zwyczaje i potrzeby” – podkreśliła Wojda. „Kluczowym elementem będzie nowa, angażująca wystawa stała – nowoczesna, interaktywna, dostosowana do potrzeb dzieci i dorosłych, prezentująca dziedzictwo Kielc i historię zabawki” – dodała.

Dyrektor muzeum Daria Dyktyńska zaznaczyła, że wystawa ma być wyjątkowa i niepowtarzalna. „Opowie nie tylko o samej zabawce, ale też o tym, jak na przestrzeni wieków postrzegano dzieci i ich świat” – powiedziała. Jej zdaniem będzie to „jedyna tego typu ekspozycja w Polsce”.

W ramach projektu muzeum zyska nowe oświetlenie, system nagłośnienia oraz klimatyzację. Przestrzenie wystawiennicze zostaną przeorganizowane, by były bardziej dostępne i atrakcyjne. Zmodernizowany zostanie również dziedziniec, który ma pełnić funkcję otwartej przestrzeni wydarzeń.

Ważnym elementem przedsięwzięcia będzie stworzenie szlaku turystycznego – serii miniaturowych rzeźb przedstawiających zabawki produkowane w Kielcach. – To będzie coś na wzór wrocławskich krasnali” – wyjaśniła Dyktyńska. Projekt zostanie skonsultowany z mieszkańcami. „Będzie można sobie przejść tym szlakiem, może nawet w jakiś sposób użytkowy z niego korzystać” – dodała.

Obecnie trwają prace projektowe. Jak poinformowała dyrekcja muzeum, pierwsza koncepcja ma być gotowa do 28 maja. Na przygotowanie całego projektu – także pod względem technicznym – przewidziano 11 miesięcy. Modernizacja rozpocznie się po zakończeniu tej fazy. Prace potrwają około pół roku i będą się wiązały z czasowym zamknięciem muzeum.

Z kolei Katarzyna Hodurek-Kiek z kieleckiego magistratu, przez lata związana z placówką, podkreśliła znaczenie muzeum jako instytucji budującej tożsamość miasta. „Nowa wystawa zasługuje na najwyższy poziom. To będzie piękna odsłona muzeum, na jaką zasługuje zarówno jego historia, jak i zwiedzający” – powiedziała.

Inwestycja, warta ok. 9 mln zł, zostanie zrealizowana dzięki środkom unijnym.

Muzeum Zabawek i Zabawy powstało w 1979 roku jako część Krajowego Związku Spółdzielni Zabawkarskich. W swoich zbiorach posiada ponad 20 tys. eksponatów. Początki muzeum i samego zabawkarstwa w regionie sięgają czasów PRL. Kielce były wówczas jednym z najważniejszych ośrodków tej branży w Polsce.

W mieście działały m.in. spółdzielnie „Gromada”, „Precyzja” i „Świętokrzyska”. „Gromada” zasłynęła z produkcji drewnianych lalek i klocków „ABC” – hitu eksportowego, który zyskał międzynarodową renomę. „Precyzja” słynęła z metalowych pistoletów na kapiszony, a „Świętokrzyska” ze swoich pluszaków.

Zabawki produkowane w regionie trafiały nie tylko do sklepów w całym kraju, ale także na eksport. W latach 70. kieleckie zakłady stanowiły trzon krajowego systemu produkcji zabawek, który koordynował wspomniany Krajowy Związek Spółdzielni Zabawkarskich.

Muzeum powstałe na bazie tej spuścizny dziś przyciąga tłumy turystów i mieszkańców. Planowana modernizacja ma otworzyć nowy rozdział w jego działalności – zarówno poprzez podniesienie standardów ekspozycji, jak i poszerzenie oferty o nowe formy aktywności i kontaktu z dziedzictwem Kielc. (PAP)

wdz/ dki/

Przeczytaj także