Przeczytaj także
Fot. Świętokrzyski Festiwal Piwa/Facebook
Już niedługo, bo w dniach 5 – 7 maja 2023 roku, na kieleckim Rynku odbędzie się pierwsza edycja Świętokrzyskiego Festiwalu Piwa. Na miejscu zagości kilkunastu wystawców z takich browarów, jak na przykład Fortuna, Grodzisk, czy też Zamkowy Racibórz. Nie zabraknie również food trucków, a nawet strefy zabaw dla najmłodszych.
Wydarzenie organizowane jest przez Browar Bałtów, a także hurtownię napojów alkoholowych OL PIW z Zagnańska. Ponadto impreza uzyskała patronat prezydenta miasta Kielce.
– Chcemy przede wszystkim promować lokalny rynek producentów piwa. Stąd wziął się pomysł. Ponadto do tej pory nikt nie zainteresował się kieleckim rynkiem, jeśli chodzi o organizowanie tego typu festiwali. One odbywają się w wielu miastach w Polsce i to dużo mniejszych niż Kielce. Dlatego chcieliśmy odczarować trochę tę niechlubną tradycję, żeby stolica województwa przestała być w końcu białą plamą, gdy mowa o festiwalach piwa – tłumaczy Katarzyna Olszewska z hurtowni OL PIW.
Według planów powinno się pojawić około 20 wystawców. Będą piwa regionalne i kraftowe. Wiadomo już, że udział w imprezie wezmą takie browary, jak Amber, Błonie, Fortuna, Grodzisk, Wąsosz, Jagiełło, Zamkowy Racibórz, Moczy Broda, Dziki Wschód, czy też Hajer. – Ze względu na to, że wchodzą już ogródki gastronomiczne, to jednak pole manewru i powierzchnia Rynku nam się zawęża do okrojonego metrażu. Gdyby dostępna była większa przestrzeń, to być może udałoby się zmieścić nawet 30 wystawców – dodaje Katarzyna Olszewska.
Na Rynku pojawią się również food trucki, które zaoferują kuchnię z różnych stron świata. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby na festiwal dorośli zabrali swoje dzieci. To dlatego, że najmłodsi będą mogli wziąć udział w odpłatnych warsztatach kreatywnych oraz punktu malowania buziek. Jak czytamy w oficjalnej informacji, Manufaktura Magia Karmelu poprowadzi „najsłodsze na kieleckim rynku zajęcia dla wszystkich chętnych”. Będzie również nauka… chodzenia na szczudłach.
– Mamy nadzieję, że to będzie pierwszy krok do tego, aby impreza odbywała się tutaj cyklicznie. Co roku, a nawet dwa razy w roku, bo tak to wygląda w przypadku festiwali w największych miastach w Polsce. Jedna impreza jest organizowana na przełomie wiosny i lata. Druga zaś w okresie, gdy wchodzimy we wczesną jesień. Wtedy właśnie odbywa się Oktoberfest. Jeśli więc Kielce będą tego chciały i będą tego potrzebowały, to jesteśmy gotowi, aby to wydarzenie powtórzyć we wrześniu lub październiku, na przykład pod hasłem „Świętokrzyski Oktoberfest” – podsumowała Katarzyna Olszewska.
Informacje o wydarzeniu dostępne są na https://swietokrzyskifestiwalpiwa.pl/ OL PIW to hurtownia koncentrująca się przede wszystkim na sprzedaży piwa, a w swojej ofercie ma zarówno produkty korporacyjne (m.in. z Grupy Żywiec, Kompanii Piwowarskiej, Carlsberga), jak i browary regionalne, kraftowe, importowane. Browar Bałtów przedstawia się z kolei jako pierwszy w Polsce browar tematyczny, „łączący w sobie niepowtarzalność piwa regionalnego, z chęcią opowiedzenia na nowo historii Bałtowa i tchnięcia nowego życia w lokalne legendy”.