Na skrzyżowaniu ulic Krakowskiej i Pakosz powstaje sygnalizacja świetlna - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Na skrzyżowaniu ulic Krakowskiej i Pakosz powstaje sygnalizacja świetlna

Przeczytaj także

W ramach prac nad Inteligentnym Systemem Transportowym na skrzyżowaniu ulic Krakowskiej i Pakosz powstaje sygnalizacja świetlna. Wykonywane są też inne działania, związane m.in. z utworzeniem brakującego odcinka przejazdu dla rowerzystów.

Roboty potrwają około miesiąca. Inżynier kontraktu ITS zaznacza, że dokładane są starania, aby nie powodować zbyt dużych utrudnień dla kierowców. – Staramy się nie zawężać pasa ruchu. Nie mamy takiej organizacji, która występuje np. na alei IX Wieków Kielc. Raczej posługujemy się schematami robót szybko postępujących – tłumaczy Andrzej Choma.

Dodaje, że na skrzyżowaniu ulicy Krakowskiej z ulicą Pakosz budowana jest od podstaw sygnalizacja świetlna. – Na pewno w ramach omawianych prac stworzony zostanie także monitoring, dedykowany do oglądu skrzyżowania. Aby nie były to tylko metadane spływające ze sterownika i żeby można było dokonywać też obserwacji wizualnych – tłumaczy inżynier kontraktu.

Monitoring ma być również przydatny, gdy dojdzie do kolizji lub wypadków. Dlaczego jednak zdecydowano się postawić sygnalizację właśnie w tym miejscu? – Skrzyżowanie jest dosyć specyficzne, jeżeli chodzi o geometrię. Jest na nim różnica poziomów, dochodziło tam też do zdarzeń drogowych – tłumaczy Jarosław Skrzydło, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg.

Ponadto w obrębie zbiegu ulicy Krakowskiej i Pakosz tworzony jest odcinek ścieżki rowerowej. Przy czym takie same działania są przeprowadzane na około 20 skrzyżowaniach objętych przez ITS. Chodzi między innymi o Nowy Świat/Pelca oraz Sandomierska/Źródłowa. – Jeśli ścieżka jest na przykład planowana, ale teraz jej jeszcze nie ma, to mogą się pojawić odcinki powstające z myślą o przyszłej inwestycji. Jeśli więc nawet nie ma kontynuacji ścieżki za przejściem rowerowym, to my i tak robimy przejazd – mówi Andrzej Choma.

Sam ITS miał być wprowadzony w połowie 2022,  jednak termin realizacji inwestycji został ponownie przedłużony i tym razem jest to grudzień 2023 roku. Koszt inwestycji to ponad 30 milionów złotych. Większą część tej kwoty pokrywają pieniądze ze środków unijnych. Środki te mogą być jednak zagrożone, jeśli miasto nie zdąży z realizacją zadania do końca tego roku.


Przeczytaj także