Przeczytaj także
Rozpoczeły się prace nad tzw. Ogrodem Wolności. To jeden z projektów zielonej rewitalizacji śródmieścia Kielc, który zakłada stworzenie przestrzeni parkowo-ogrodowej dającej możliwość wypoczynku pomiędzy jezdniami na Alei IX Wieków Kielc.
Inwestycja jest I etapem projektu rewitalizacji budynku dawnej synagogi. Docelowo to miejsce ma zostać zagospodarowane na centrum pojednania i dialogu, gdzie będą się odbywać spotkania i wydarzenia nawiązujące do idei europejskich. W jej ramach zostanie nasadzona nowa roślinność zmieni się ukształtowanie terenu, mające na celu odgrodzenie całego obszaru od intensywnego ruchu ulicznego, a także wytłumienie hałasu miasta. Pojawią się tam wysokie drzewa, żywopłoty, trawy ozdobne, zostaną zaaranżowane ścieżki z nawierzchnią wodoprzepuszczalną. Ścieżki spacerowe zostaną oświetlone, podświetlenia zostaną także wprowadzone jako podkreślenia nowych nasadzeń. Pojawią się elementy małej architektury (ławki, kosze, stojaki rowerowe, słupy wejściowe).
– Zmienimy i zazielenimy przedpole budynku dawnej synagogi. Wbrew temu, co można usłyszeć nie jest to interwencja, która ma stworzyć w tym miejscu park. To I etap modernizacji samego budynku, który w przyszłości ma stać się centrum dialogu i miejscem pamięci kieleckich Żydów, którzy przed II Wojną Światową stanowili 30% mieszkańców Kielc. Aby móc zapewnić komfortowe, bezpieczne i dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami dojście do budynku chcemy wykorzystać właśnie ten teren – informuje na urzędowej stronie Agata Wojda, zastępczyni prezydenta Kielc.
Inwestycje rozpoczęto od działania związanego z przesadzaniem drzew i krzewów z terenu al. IX Wieków Kielc. Przypomnijmy, że zielona rewitalizacja zabytkowego Śródmieścia Kielc zakłada inwestycje na skwerze im. I. Sendlerowej, Rynku, ul. Bodzentyńskiej wraz z pl. Św. Wojciecha i terenu przed dawną Synagogą. Miasto Kielce pozyskało na ten cel wsparcie z Programu Inwestycji Strategicznych Rządowy Fundusz Polski Ład.