Przeczytaj także
Wraz z początkiem maja odbędzie się kolejne już otwarcie Ogrodu Botanicznego, który zlokalizowany jest przy ulicy Jagiellońskiej. Przewidziano różnorodne atrakcje, skierowane zarówno do młodszych, jak i starszych zwiedzających. Plany obejmują więc kiermasz roślin, warsztaty, a także ognisko.
Wydarzenie zaplanowano na dni 1 – 3 maja i to właśnie wtedy będą obowiązywać specjalne bilety w cenie 2 zł od osoby. Miejsce będzie czynne od 10:00 do 18:00, ale ostatnie wejście przewiduje się na godzinę przed zamknięciem.
– Wszystkie siły kierujemy na pierwszy dzień, czyli poniedziałek. Mimo, że zazwyczaj ogród jest wtedy nieczynny, to z okazji 1 maja robimy wyjątek. Zaplanowaliśmy spacery z przewodnikiem oraz warsztaty. Jeśli chodzi o pierwszą propozycję, to odbędzie się ona o godzinie 12 oraz 15. Oprowadzaniem zajmie się pracownik Ogrodu Botanicznego, a zbiórka jest przy kasie. Nie trzeba się na to zapisywać. Spacer trwa około półtorej godziny – tłumaczy Katarzyna Socha, kierownik Ogrodu Botanicznego w Kielcach.
W ten sam dzień i również o 12 i 15 rozpocząć mają się dedykowane dzieciom warsztaty ogrodnicze na temat wysiewu różnego rodzaju roślin z nasion. Ciekawie zapowiada się także warsztat o owadach zapylających. Naukowcy z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego opowiedzą m.in. jaka jest różnica między pszczołą miodną, a pszczołą dziką. Wziąć w nich udział będzie można o godzinie 11 oraz 14, przy czym zajęcia skierowane są do wszystkich grup wiekowych. Ponadto nie powinno zabraknąć też warsztatu z Instytutem Designu.
Poza tym przewiduje się też ognisko, które płonąć ma przez cały pierwszy dzień otwarcia (prowiant należy przygotować we własnym zakresie). Inaczej sytuacja wyglądać powinna z kiermaszem roślin, gdzie chętni będą mogli do 3 maja włącznie zakupić cudowne sadzonki. Otwarta będzie również kawiarnia „Wesoła Kafka”. Dzieci na pewno docenią oprowadzającą po miejscu grę terenową z rebusami. Dostępna ma być w kasie przez wszystkie wymienione dni.
Ogród śródziemnomorski, a także rabata w kształcie kontynentów
Ogród Botaniczny warto w tym sezonie odwiedzić nie tylko z powodu szeregu atrakcji związanych z tegorocznym otwarciem. Interesująco przedstawia się się między innymi rabata w kształcie kontynentów.
– Jest to ciekawy pomysł, ponieważ te kwatery zostały podzielone, odwzorowując kontynenty w skali 1: 600 000. Na powierzchni około 500 metrów kwadratowych mamy siedem kontynentów i każdy z nich charakteryzuje się innym kolorem. Na przykład rabata Antarktydy to kolory szarości, bieli. Afryka to barwy ciemne, bordo, czerń. Rabaty amerykańskie to pomarańcz i czerwień. Myślę więc, że rabata jest czymś, na co dobrze zwrócić uwagę w tym sezonie, bo w zeszłym ona powstawała i dopiero w tym można ją właściwie oglądać w pełnej okazałości – tłumaczy Katarzyna Socha.
Oprócz tego dobrym pomysłem jest sprawdzenie ogrodu japońskiego, wiejskiego, francuskiego, czy też śródziemnomorskiego. – Ten ostatni jest najświeższym z ogrodów pokazowych i zachęca, żeby przysiąść w zacisznym miejscu z kawałkiem murka kamienno – ceglastego. Są stolik i krzesełka, w otoczeniu roślin śródziemnomorskich – uzupełnia.
Nowa część w planach
Co istotne, na terenie Ogrodu Botanicznego w przyszłości powstać ma ogród w stylu północnoamerykańskim. Zagospodarowany zostanie obszar od strony ulicy Karczówkowskiej, charakteryzujący się wielkością około 3 – hektarów. Plany sięgające jeszcze 2005 roku zakładały powstanie palmiarni, jednak obecnie przyznaje się, że związane z jej prowadzeniem koszty są zbyt duże.
– W tej chwili analizujemy amerykańskie ogrody. Jest Butchart Gardens w Vancouver, na zachodnim wybrzeżu Kanady. Ten ogród był założony na terenie byłego kamieniołomu wapienia. Czyli warunki podłoża skalnego, przepuszczalności, warunków siedliskowych są bardzo podobne do naszych. Na razie przypatrujemy się więc tym rozwiązaniom, które są stosowane w Kanadzie i USA, bo tam bardzo dużo ogrodów jest plenerowych, bez palmiarni, szklarni. Są dostępne z roślinnością, która jest w stanie wytrzymać nasze warunki klimatyczne – tłumaczy Mirosław Hejduk, dyrektor Geonatury Kielce.
Kiedy nowa część mogłaby powstać? – Pracujemy nad koncepcją. Myślę, że do końca roku będziemy ją modyfikować i dopinać szczegóły. Natomiast z racji tego, że jesteśmy na liście projektów kluczowych u pana marszałka (chodzi o Regionalny Program Operacyjny Województwa Świętokrzyskiego – dop. red.), to dofinansowanie jest na 90% pewne. Mowa o 33 mln złotych. Aktualnie rozmowy rządu z Komisją Europejską trochę stoją w miejscu, więc prawdopodobnie działania nie zaczną się wcześniej niż za dwa, trzy lata – mówi dyrektor Geonatury.
Ogród Botaniczny będzie otwarty od maja do końca października. Godziny otwarcia pozostają bez zmian w porównaniu do poprzedniego roku.