Przeczytaj także
Niebieskie Strefy w 14 świętokrzyskich placówkach kulturalnych i społecznych. To efekt realizacji projektu Krajowego Towarzystwa Autyzmu Oddział Kielce oraz Stowarzyszenia Sztuka Łączenia. – Spełniły się marzenia osób w spektrum autyzmu, które zawsze chciały korzystać z tych placówek – przyznano podczas czwartkowej konferencji prasowej.
Cały projekt realizowany był przez około 3 lata, a wieńczącym elementem został spektakl „Nico, czyli prosta zwyczajna historia”, dedykowany właśnie osobom w spektrum autyzmu.- Myślę, że okazał się on dużym sukcesem. Świadczą o tym reakcje widzów, przede wszystkim tych młodych. Wydawałoby się, że ludzie w wieku nastoletnim przejdą obojętnie obok tego spektaklu, że ich to nie zainteresuje. A tu się okazuje, że jest wielka potrzeba takiego teatru. Bardzo ciepła reakcja również ze strony nauczycieli, którzy wyrazili nadzieję, że będzie on grany jak najczęściej – powiedział aktor Wojciech Niemczyk ze Stowarzyszenia Sztuka Łączenia.
Najważniejszym celem było jednak wdrożenie „Niebieskich Stref” w 14 świętokrzyskich placówkach kulturalnych i społecznych. – Dziękujemy wszystkim dyrektorom z tych placówek. Jest między innymi Wzgórze Zamkowe, Biblioteka Miejska i Wojewódzka, Kieleckie Centrum Kultury, Muzeum Zabawek i Zabawy, Kino Moskwa. Szczególnie chciałabym podziękować panu Michałowi Kotańskiemu z Teatru im. Stefana Żeromskiego, bo on nie tylko otworzył to miejsce na osoby w spektrum, ale też pomógł w realizacji spektaklu. Dziękujemy też posłowi Krzysztofowi Lipcowi, bez którego projekt by się nie odbył – mówiła Aleksandra Niemczyk ze Stowarzyszenia Sztuka Łączenia.
Dodaje, że z bardzo pozytywną reakcją mieszkańców spotkało się stworzenie strefy w Choco Obsession. Kawiarnia mieszcząca się przy ulicy Leonarda 15 w Kielcach stała się pierwszym takim miejscem w regionie.
– Dzięki całemu projektowi mogliśmy zwrócić uwagę właśnie na potrzeby osób w spektrum autyzmu i trochę otworzyć dla nich tę przestrzeń kulturalno – publiczną. Nasi podopieczni odwiedzali już wszystkie wdrożone placówki. Mamy więc od nich bezpośredni odzew. Na pewno te zmiany bardzo im pomagają. Otwierają na to, żeby wyjść z domu i z tych miejsc skorzystać – powiedziała Paulina Kosno, wiceprezes Krajowego Towarzystwa Autyzmu.
Podczas konferencji prasowej wyrażono przy tym nadzieję, że w niedalekiej przyszłości uda się stworzyć kolejne Niebieskie Strefy i to nie tylko w województwie świętokrzyskim. Źródło finansowania nie jest jednak jeszcze znane.
Projekt „Niebieska Strefa” powstał, aby dostosować miejsca użyteczności publicznej, w szczególności te związane z kulturą, do potrzeb osób w spektrum autyzmu. Ze względu na przeżywane przez takie osoby zaburzenia, często wyklucza to je z korzystania z teatrów, kin, muzeów, restauracji, kawiarni czy bibliotek. Stąd pomysł na wdrażanie w wybranych świętokrzyskich placówkach Niebieskich Stref, które ułatwią im samodzielne funkcjonowanie w przestrzeniach publicznych.
Przypomnijmy, że pomysł stworzenia przyjaznego systemu komunikacyjnego dla osób w spektrum autyzmu finansowany był przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030. Koszt to ponad 500 tysięcy złotych.