Przeczytaj także
Zdjęcie: Teatr im. Stefana Żeromskiego
Podczas trwającej właśnie przebudowy teatru imienia Stefana Żeromskiego natrafiono na bardzo stary materiał. Cegła prawdopodobnie pochodzi z drugiej połowy XIX wieku i ma związek z inicjatorem kieleckiego teatru.
O odkryciu mówi dr Paulina Drozdowska, specjalista ds. marketingu w kieleckim teatrze. – Budowlańcy znaleźli na placu przebudowy zabytkowej siedziby Teatru przy Sienkiewicza 32 cegłę. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że materiał ma w środku wypalony pokaźny napis STUMPF, czyli nazwisko inicjatora i głównego fundatora kieleckiego teatru – mówi dr Paulina Drozdowska.
I dodaje, że obiekt najprawdopodobniej pochodzi z 1877 roku, kiedy ruszyła budowa gmachu jedynego w regionie budynku teatralnego. – Na niezwykłe znalezisko napotkano w podziemiach, u wejścia do dawnej kawiarni Dziurka – podsumowuje.
Przypomnijmy, że przebudowa i modernizacja ponad 140-letniej kamienicy, w której mieści się kielecka scena dramatyczna, rozpoczęła się na początku 2021 roku. W zmodernizowanym budynku pojawią się m.in. zapadnie sceniczne, winda towarowa oraz ruchome proscenium. Nad widownią nowym elementem będzie plafon, który poprawi akustykę sali. Powstanie również kawiarnia, nowe foyer, a także strefa kas i biur. Modernizacja obiektu ma kosztować około 82 mln zł i potrwać do połowy 2023 roku.