Przeczytaj także
Fot. kielce.eu
Prezydent Kielc Bogdan Wenta powołał na stanowisko dyrektora Kieleckiego Centrum Kultury Agatę Klimczak- Kołakowską. Ta od połowy listopada 2023 roku była p.o. dyrektora w omawianej instytucji. Teraz otrzymała umowę na okres 5 lat.
Do powołania doszło w czwartek 29 lutego. Urząd Miasta podkreśla przy tym, że włodarz Kielc zwrócił się do sześciu stowarzyszeń oraz związków zawodowych działających na terenie KCK z prośbą o wydanie opinii na temat kandydatury pani Klimczak- Kołakowskiej i „wszystkie opinie były zdecydowanie pozytywne”.
– Prezydent podejmując decyzję, skorzystał z prerogatyw nadanych mu jako organizatorowi Kieleckiego Centrum Kultury na mocy art. 15.1 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej /tj. Dz.U. z 2020 poz. 194/ i postanowił powołać na dyrektora Kieleckiego Centrum Kultury z pominięciem procedury konkursowej. Agata Klimczak- Kołakowska została powołana na okres 5 lat – od 1 marca 2024 r. do 28 lutego 2029 r. Jednocześnie z dniem 29.02.2024 r. rozwiązano z nią umowę o pracę na pełniącą obowiązki dyrektora KCK – czytamy na stronie ratusza.
Co istotne, gdy jeszcze w czwartek nasza redakcja kilkukrotnie kontaktowała się z Urzędem Miasta, rzecznik twierdził, że nie posiada informacji na temat omawianej sprawy. Przypomnijmy, że Agata Klimczak – Kołakowska została pełniącą obowiązki dyrektora w połowie listopada. Bogdan Wenta nie przedłużył wtedy umowy doskonale ocenianej przez różne środowiska Augustynie Nowackiej, która zarządzała KCK od 2019 roku. Z kolei o obecnych planach prezydenta pisaliśmy już w styczniu. To właśnie wtedy do związków zawodowych działających w omawianej instytucji kultury trafiło pismo, gdzie włodarz wskazywał na zamiar powołania obecnej dyrektorki na 5 – letnią kadencję.
– Kwestie związane z powoływaniem osób na stanowisko dyrektora tego typu jednostek dotyczą uprawnień prezydenta. Najwyraźniej pan prezydent jest zadowolony z pracy pani Klimczak – Kołakowskiej. Jednak chcąc powołać ją na stanowisko dyrektora jest zobowiązany przepisami prawa, aby skonsultować się i uzyskać opinię, między innymi od związków zawodowych działających w instytucji oraz od różnego rodzaju środowisk artystycznych – tłumaczył wtedy naszej redakcji Marcin Januchta, rzecznik prasowy ratusza.
Klimczak-Kołakowska jest absolwentką Szkoły Muzycznej II stopnia w Lublinie, Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego (dyplom: 2013) w Krakowie oraz Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego ze specjalizacją zarządzanie instytucjami kultury (2016).
„Jest współtwórczynią Teatru Piosenki. Reżyseruje, organizuje i współprodukuje widowiska artystyczne. Od 2017 r. związana z Ośrodkiem Kultury w Tarczynie, gdzie była kierownikiem artystycznym. Równocześnie współpracuje z instytucjami artystycznymi z całego kraju (Piwnica pod Baranami – płyta ,,Ogrody złudzeń” (2018); CK w Lublinie- spektakl ,,Odpowiedzi spłonęły” (2018); wydawnictwem MTJ- cykl ,,Dobre Piosenki (od 2016), płyta ,,Słynny, niebieski prochowiec” L. Cohen w nowych przekładach R. Kołakowskiego (2017), Osiecka w popkulturze (2018), Młodzi Osieckiej (2019), Bardowie i poeci (2019).” – napisano na stronie Urzędu Miasta.