Przeczytaj także
Fundacja Świętokrzyski Instytut Samorządu Terytorialnego podsumowała dwuletni projekt realizowany z grantu Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich (PROO-4), który był skierowany do świętokrzyskich samorządów.
Jak zaznacza Prezes Fundacji – Grzegorz Orawiec, był to bardzo intensywny czas, pełen mierzenia się z nowymi tematami i lokalnymi wyzwaniami.
„Podczas realizacji projektu byliśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni, zarówno otwartością naszych świętokrzyskich samorządowców na szkolenia i analizy z nowych tematów lokalnych, jak i ich aktywnością w zgłaszaniu potrzeb i zagadnień do praktycznego rozpracowania. Spektrum było bardzo szerokie, ponieważ z jednej strony poruszaliśmy zarówno tematy klasyczne, takie jak np. finansowe samorządowe, zmiany w prawie, lokalne strategie rozwoju, lokalny patriotyzm gospodarczy, czy też fundusze europejskie. Ale jednocześnie bardzo aktywnie rozmawialiśmy o nowych wyzwaniach na progu trzeciej dekady XXI wieku, takich jakich cyfryzacja i cyberbezpieczeństwo, zmiany klimatyczne i Europejski Zielony Ład, czy też polityka zdrowotna i bezpieczeństwo mieszkańców w realiach długotrwałej pandemii, spowodowanej wirusem SARS-CoV-2. Dla mnie najbardziej pasjonująca część naszych działań to potężne wyzwanie: jak światowe trendy i europejskie priorytety przełożyć konkretnie i skutecznie na nasze lokalne realia świętokrzyskie. Żyjemy w niezwykle dynamicznych i niestabilnych czasach. Zawsze powtarzam, że wygra ten, kto wcześniej przygotuje się na to, co jest niewidoczne ale tuż za horyzontem.”
W ramach projektu Świętokrzyski Instytut Samorządu Terytorialnego zrealizował szereg działań, takich jak m.in. debaty merytoryczne, szkolenia i webinaria, raporty i analizy sektorowe oraz kwartalnik samorządowy. „Prowadzimy codzienny merytoryczny dialog ze świętokrzyskimi samorządami na temat ich potrzeb, wyzwań i planów rozwojowych. Cały czas poszerzamy też bazę naszych ekspertów. Zapraszamy do współpracy wszystkich, którym bliskie są wartości i cele samorządowe na Ziemi Świętokrzyskiej. Wierzymy, że najciekawsze tematy i wyzwania dopiero przed nami” – podkreśla Grzegorz Orawiec.
Dzięki finansowaniu projektu przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich (PROO-4) świętokrzyskie samorządy otrzymały możliwości skorzystania z kompleksowego wsparcia w zakresie wiedzy merytorycznej, szkoleń, współpracy z ekspertami oraz planowania strategicznego i pozyskiwania zewnętrznych źródeł finansowania.
Kluczowymi ekspertami w ramach projektu byli: dr hab. prof. UJK Andrzej Pawlik oraz dr Paweł Dziekański z Katedry Ekonomii i Finansów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, którzy regularnie prezentowali wyniki swoich badań i analiz oraz dyskutowali z świętokrzyskimi samorządowcami na temat praktycznych rozwiązań i rekomendacji. Fundacja Świętokrzyski Instytut Samorządu Terytorialnego serdecznie zaprasza do współpracy wszystkie osoby i podmioty zainteresowane priorytetami i wyzwaniami rozwojowymi świętokrzyskich samorządów. Nasze motto brzmi: „Moc współpracy – Moc działania”.
Fundacja Świętokrzyski Instytut Samorządu Terytorialnego
Ul. Piotrkowska 12/909
25-510 Kielce