Nowy zarządca Bazy Zbożowej zrezygnował - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Nowy zarządca Bazy Zbożowej zrezygnował

Przeczytaj także

Fundacja Studio TM zrezygnowała z zarządzania Bazą Zbożową w Kielcach. Niecałe dwa tygodnie temu organizacja wygrała konkurs na prowadzenie placówki.

Przez ostatnie lata zarządcą Bazy Zbożowej była Federacja Stowarzyszeń Kulturotwórczych. Organizacja postanowiła w połowie stycznia tymczasowo zamknąć obiekt oraz poczekać do rozstrzygnięcia konkursu i wyboru nowego zarządcy. Tym została Fundacja Studio TM prowadzona przez Dorotę i Artura Anyżów, która wygrała konkurs ogłoszony przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

W środę 27 stycznia na facebookowym profilu organizacji pojawiła się informacja, że rezygnuje ona z prowadzenia Bazy Zbożowej.

(…) z ogromnym żalem musimy zrezygnować z prowadzenia Bazy Zbożowej. Wierzymy, że etap, na którym zatrzymały się rozmowy z Miastem jest odpowiedni na podjęcie takich kroków: nie podpisaliśmy umowy z MOPR na zarządzanie Bazą Zbożową, więc Miasto ma czas i możliwość podjęcia rozmów z innymi zainteresowanymi.” – czytamy w oświadczeniu.

Wcześniej we wpisie Dorota i Artur Anyżowie wyjaśniają powody rezygnacji: „Kiedy w grudniu 2020 r. ogłoszono konkurs na prowadzenie Bazy Zbożowej uznaliśmy, że możemy pomoc tworzyć to miejsce, mamy nowe pomysły, byliśmy gotowi podjąć wyzwanie, jakim jest  zarządzanie instytucją kultury w ciężkich ekonomicznie i społecznie czasach.

W styczniu 2021 r. wybrano naszą ofertę i rozpoczęliśmy rozmowy z Urzędem Miasta i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie, który de facto zarządza Bazą Zbożową. Nie były to łatwe rozmowy, a z dnia na dzień pojawiały się nowe okoliczności. Spotkaliśmy się również z osobami, które na co dzień tworzą Bazę Zbożową: aktorami, plastykami, muzykami i innymi artystami zrzeszonymi przy ul. Zbożowej 4. Podczas spotkania omówiliśmy najważniejsze kwestie funkcjonowania tego miejsca.

Sytuacja ekonomiczna Bazy Zbożowej nie jest łatwa. Pragnęliśmy wprowadzić plan naprawczy, co oznaczało m.in. cięcie niektórych kosztów. Te niełatwe decyzje musiały zostać podjęte, aby Baza Zbożowa mogła funkcjonować dalej; być miejscem dla ludzi kultury i sztuki.

Niestety, nasze propozycje spotkały się z negatywnym odbiorem. Część użytkowników Bazy Zbożowej neguje konieczność zmian oraz oszczędności. Nigdy nie chcieliśmy walczyć z naszymi wieloletnimi koleżankami i kolegami: innymi artystami. Chcieliśmy, aby nasze działania wprowadziły Bazę Zbożową na nowy poziom, pragnęliśmy pokazać nowe możliwości organizacyjne, zaproponować inne rozwiązania.”

We wtorek 26 stycznia na stronie podpisz.to pojawiała się petycja dodana przez artystów związanych z Bazą Zbożową. Apelują w niej o utrzymanie dotychczasowych zasad funkcjonowania placówki.

Niestety, ostatnie wydarzenia związane z rozstrzygniętym właśnie konkursem na zarządzanie tym niezwykłym obiektem i plany ustanowienia w związku z nim nowych zasad finansowych i organizacyjnych spowodują, że „Baza Zbożowa” przestanie spełniać swoje dotychczasowe funkcje, a z czasem ulegnie likwidacji. Uważamy, że w tak trudnym dla nas wszystkich czasie pandemii, niedopuszczalne jest obciążanie artystów sporą częścią kosztów utrzymania instytucji, m.in. ubezpieczenie mienia oraz rachunki za energię elektryczną, wykorzystywaną do ogrzewania pomieszczeń. Jesteśmy zgodni również w kwestii zamiaru likwidacji ochrony tego terenu – uważamy, że jest to pomysł, który może skutkować nieszczęściem i jest niebezpieczny dla osób tam przebywających. Ponadto, na stosunkowo dużym – jak na instytucję kultury – obszarze „Bazy Zbożowej” znajdują się budynki i pomieszczenia, w których przechowywany jest sprzęt i przedmioty wykorzystywane przez twórców w ich działalności artystycznej. Brak ochrony tego terenu wiąże się ze sporym ryzykiem kradzieży, zniszczeń i pojawienia się osób, które mogłyby nieść wymienione wyżej zagrożenie.” – napisano w petycji.

Pismo zostało podpisane już przez ponad 220 osób. W całości można się z nim zapoznać TUTAJ

W środę nie udało się nam uzyskać komentarza ze strony MOPR w sprawie rezygnacji Fundacji Studio TM z zarządzania Bazą Zbożową.

oprac. maw

Przeczytaj także