Przeczytaj także
Fot. GDDKiA
Jak informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, sieć płatnych dróg zostanie zwiększona o około 1,6 tys. km. Rozporządzenie wchodzi w życie od 1 listopada 2024 roku i dotyczy wyłącznie pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t, czyli ciężarówek i autobusów. Na liście tras objętych nowymi przepisami jest m.in. węzeł Kielce Południe – węzeł Jędrzejów Północ.
Obecnie opłaty są pobierane na ok. 3,6 tys. km dróg krajowych wszystkich kategorii. Sieć dróg płatnych nie była rozszerzana od 2017 roku.
W komunikacie podano, że rozszerzenie sieci dróg płatnych ma zwiększyć przychody Krajowego Funduszu Drogowego, z którego finansowane są m.in. inwestycje drogowe. Dzięki temu kontynuowana będzie rozbudowa sieci dróg krajowych w Polsce. Nowe przepisy będą także sprzyjały stopniowemu wzrostowi udziału kolei w przewozach towarowych. Dzięki temu zmniejszeniu ulegnie emisja CO2 z transportu.
– Do rozszerzenia sieci dróg płatnych zobowiązał się poprzedni rząd. Działanie zostało zaplanowane i zgłoszone jako jedno z tych, które Polska zamierza podjąć w ramach Krajowego Planu Odbudowy (zwiększenie konkurencyjności sektora kolejowego) – czytamy w komunikacie KPRM.
W Polsce pobór opłat realizowany jest przez e-TOLL i odbywa się za pomocą systemu satelitarnego. Oznacza to, że nie ma konieczności montowania urządzeń do tego służących na drogach.
Jak przekazano w komunikacie, rozszerzenie obejmie między innymi drogę ekspresową S7 na odcinkach: węzeł Żuławy Zachód – węzeł Elbląg Zachód, węzeł Miłomłyn Południe – węzeł Olsztynek Zachód, węzeł Rączki – węzeł Płońsk Północ, węzeł Tarczyn Południe – węzeł Głuchów, węzeł Radom Północ – węzeł Skarżysko-Kamienna Południe, węzeł Kielce Południe – węzeł Jędrzejów Północ, węzeł Jędrzejów Wschód – węzeł Wodzisław, węzeł Kraków Nowa Huta – węzeł Kraków Przewóz, Lubień (dawne połączenie z drogą krajową nr 7) – węzeł Zabornia.
Pełna lista objętych rozszerzeniem odcinków znajduje się TUTAJ. – Chodzi o drogi lub odcinki dróg klasy A (autostrady) i S (ekspresowe). Nowe przepisy będą dotyczyć wyłącznie pojazdów ciężkich o masie przekraczającej 3,5 t oraz autobusów – wskazano w komunikacie.