Przeglądy konkursowe i warsztaty, gra terenowa, koncert galowy laureatów – 8 lipca rozpocznie się w Kielcach 48. Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej. Weźmie w nim udział około 380 osób z Polski i Ukrainy.
Festiwal rozpocznie się 8 lipca przeglądami konkursowymi. Tego samego dnia odbędzie się także w Kieleckim Teatrze Tańca koncert inaugurujący. „Tym wydarzeniem rozpoczniemy Festiwal, mamy nadzieję, że pan prezydent Kielc Bogdan Wenta przekaże wtedy klucze do bram miasta harcerzom. Wszyscy uczestnicy Festiwalu zobaczą spektakl +Kopciuszek+ w wykonaniu tancerzy KTT” – powiedział podczas środowej konferencji prasowej hm. Arkadiusz Szostak, dyrektor festiwalu.
Uczestnikami festiwalu będą dziecięce i młodzieżowe zespoły z Polski i Ukrainy. Do stolicy regionu świętokrzyskiego przyjedzie w sumie około 380 osób. Goście imprezy harcerskiej będą brali udział w przeglądach konkursowych, warsztatach dla solistów, zespołów wokalnych, wokalno-instrumentalnych i tanecznych.
„W tym roku Festiwal odbędzie się w pewnej izolacji. Młodzież będzie mogła przebywać tylko w swoich grupach i zaraz po zakończeniu zajęć warsztatowych przemieszczać się do miejsca zakwaterowania. Ze względów sanitarnych tej wesołości i setek dzieci na kieleckim Rynku nie będzie widać” – podkreślił hm. Tomasz Rejmer, komendant ZHP Chorągwi Kieleckiej.
Ze względu na pandemię program festiwalu został ograniczony do kilku wydarzeń w przestrzeni publicznej. Ulicami miasta nie przejdzie tradycyjny barwny korowód – w poprzednich latach stały element festiwalu. 10 lipca w Parku Miejskim odbędzie się Dzień Tradycji Polskiego Folkloru, a cztery dni później w Domu Środowisk Twórczych konkurs piosenki harcerskiej i Koncert Zespołu „Wołosatki”. Od 8 do 15 lipca ma się odbywać gra terenowa pod hasłem „Zakręceni na Kielce”.
W ramach przedsięwzięcia „Culture is a bridge”, dofinansowanego ze środków programu Erasmus+, do Kielc przyjedzie w tym roku grupa młodzieży z Hiszpanii. Goście z Półwyspu Iberyjskiego będą się uczyć jak organizować duże imprezy kulturalne.
Prezydent Kielc przypomniał podczas konferencji, że ubiegłoroczny festiwal odbył się z powodu pandemii online. „Bardzo cieszę się, że możemy znów spotkać się w Kielcach na żywo z harcerzami i młodymi artystami. Ich występy są zawsze na wysokim poziomie. Festiwal jest bardzo ważnym wydarzeniem i doskonałym elementem promocji Kielc, istotnym w Strategii Miasta” – powiedział Bogdan Wenta.
Tradycyjnie złote, srebrne i brązowe jodły zostaną rozdane 17 lipca podczas Koncertu Galowego Laureatów w Amfiteatrze Kadzielnia. Otworzy go specjalny blok artystyczny „Gospodarze – Gościom”. (PAP)
Autor: Janusz Majewski