Teatr im. S. Żeromskiego wraca do siebie! Pod koniec wakacji koncert, a pierwsza premiera już w październiku - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Teatr im. S. Żeromskiego wraca do siebie! Pod koniec wakacji koncert, a pierwsza premiera już w październiku

Przeczytaj także

Już w październiku 2024 roku odbędzie się pierwsza premiera nowego sezonu w wyremontowanym Teatrze im. Stefana Żeromskiego przy ul. Sienkiewicza 32. Wśród spektakli jest m.in. wcześniej zapowiadany “Protest kielecki”. Z kolei na 23 sierpnia przewidziano koncert artystki Sóley na dziedzińcu teatru. 

Premiery odbędą się w zmodernizowanej siedzibie, przy ulicy Sienkiewicza 32. Jak przekazano podczas konferencji prasowej, z udziałem dyrektora Michała Kotańskiego i dramaturga Pawła Sablika, sezon nosi nazwę “Rzeczpospolita Miłości” ze względu na pojemność tego sformułowania. – „Rzeczpospolita”, czyli miejsce wspólne dla nas wszystkich. Chcieliśmy, żeby Teatr Żeromskiego był właśnie tym dla kielczan i kielczanek. „Miłość” ponieważ jest to coś, co w pewnym sensie dotyka nas wszystkich. Może być to miłość do drugiej osoby, może być to miłość do ojczyzny, miłość do Boga – tłumaczył Paweł Sablik.

Przewidziano 7 premier. Pierwszą z nich, “Baśń o wężowym sercu” na podstawie powieści Radka Raka (w adaptacji Michała Kmiecika i reżyserii Marcina Libera) zaplanowano na 26 października 2024 roku. To jedna z dwóch produkcji w tym roku, z kolei w 2025 zobaczymy między innymi “Skórę po dziadku” Mateusza Pakuły w jego reżyserii i w koprodukcji z krakowskim Teatrem Łaźnia Nowa. Nie zabraknie też zapowiadanego już “Protestu Kieleckiego”.  

– Praca poprzedzona kwerendą badawczą oraz researchem, która opowiada o sytuacji mieszkaniowej oraz problemach osób najmujących lokum w perspektywie od zakończenia II WŚ przez czasy PRL po współczesność. Zespół porusza również problematykę wpływu decyzji deweloperskich na kształt miasta oraz przełożenie decyzji władz miejskich i państwowych na współczesny obraz kieleckiego mienia – czytamy w informacji o premierze. 

Wśród atrakcji jest też między innymi podcast “Stefan, posłuchaj…”, czyli rozmowy przeprowadzone przede wszystkim z artystkami i artystami. – Na pewno będziemy chcieli też rozwijać mikrospektakle, czyli to co wcześniej nazywaliśmy czytaniami scenicznymi. To będzie też pole na to, żeby kontynuować dostęp do kultury dla wszystkich, ponieważ te wydarzenia będą kosztowały symboliczną złotówkę i będą one realizowane również przez interesujących artystów i artystki teatru – dodawał Paweł Sablik.

Wspomniano również o programie “Niania w teatrze” dla osób z dziećmi. Wybierający się na spektakl dorośli będą mogli zostawić swoje pociechy na warsztatach, dla najmłodszych przewidziano też zabawki. Chcemy realizować spektakle w których będą napisy w języku angielskim, niektóre także w języku ukraińskim. Poza tym będą wydarzenia dostępne dla osób niesłyszących oraz dla osób niewidzących. Będziemy kontynuować premiery studenckie. Otworzymy restaurację teatralną. 1925 rok to data w której zmarł nasz patron, więc będziemy realizować cykl wydarzeń związanych z setną rocznicą jego śmierci – wskazał.

Atrakcje rozpoczną się już w sierpniu, dlatego zachęcamy do sprawdzenia całego planu, który udostępniamy poniżej.

 

Przeczytaj także