Przeczytaj także
fot. MBP/spotkanie autorskie z Karoliną Wilczyńską
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Pilcha w Kielcach zdobyła pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie „Mistrz Promocji Czytelnictwa”. Jury oceniało aktywność konkretnych placówek, ich inicjatyw i działań związanych ze wspieraniem czytelnictwa w 2022 roku.
Konkurs organizowany jest przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, a do uczestnictwa zgłaszać mogły się biblioteki publiczne, szkolne, naukowe, specjalistyczne i pedagogiczne z całego kraju. Wyniki najnowszej, czyli piętnastej edycji, ogłoszono 31 marca.
– To ogromny zaszczyt i wyróżnienie być w oczach jury najlepszą biblioteką w Polsce, promującą czytelnictwo. Nagroda daje również motywację do dalszej pracy i pokazuje, że tworzenie marki kieleckiej biblioteki przynosi oczekiwane rezultaty. Jednak cała sytuacja jest tak naprawdę ogromną zasługą naszych czytelników. Oni są naszymi odbiorcami, uczestniczą w tych wszystkich inicjatywach i coraz częściej oraz chętniej wypożyczają książki – mówi Anna Żmudzińska, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jerzego Pilcha w Kielcach.
Podkreśla jednocześnie rolę pracowników, którzy zatrudnieni są w zarządzanej przez nią placówce. Zaznacza także, że w jej prywatnej ocenie „jest to największy sukces w 20 – letniej pracy zawodowej”. – Sukces oraz docenienie przez inne osoby i środowiska zewnętrzne, co wywołuje ogromne zadowolenie. I dobrze, że mam tak wspaniały zespół z którym mogę realizować też swoje marzenie – dodaje Anna Żmudzińska.
Jak czytamy w regulaminie konkursu, komisja brała pod uwagę między innymi różnorodność, liczbę i jakość organizowanych przez biblioteki imprez. Kryteria oceny wspominają również o „zaangażowaniu innych środowisk i organizacji”, „formach promocji imprez popularyzujących czytelnictwo”, czy też „liczebności i różnorodności uczestników imprez”.
– Nasze działania skierowane są do dzieci, młodzieży, osób starszych. Do kobiet oraz mężczyzn. Jesteśmy też pierwszą biblioteką w Polsce, która posiada Niebieską Strefę dla osób w spektrum autyzmu. Jeśli chodzi o różnorodność to organizujemy wydarzenia z najbardziej znamienitymi pisarzami i osobowościami literatury. Był też cykl spotkań upamiętniający Wandę Rutkiewicz (jedną z najwybitniejszych światowych himalaistek – dop.red.), gdzie gościł Jan Mela, Krzysztof Wielicki, Jakub Porada. Pokazywaliśmy, że „każdy ma swoje K2” i może go osiągnąć. Mowa także o ogólnopolskim Herling – Grudziński Festiwal, organizowanym wspólnie z Instytutem Designu i Muzeum Zabawek i Zabawy – tłumaczy dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Nagrodą główną w konkursie „Mistrz Promocji Czytelnictwa 2022” jest Parasol Licencyjny. To roczna zgoda na publiczne odtwarzanie filmów, bajek i programów telewizyjnych, stworzonych przez największe hollywoodzkie wytwórnie i niezależnych producentów.
To nie jedyne sukcesy kieleckiej biblioteki. We wtorek 4 kwietnia ogłoszono, że w tym roku odwiedziło ją 64 tysiące osób i wypożyczono 165 tysięcy książek. Jest to kolejno wzrost o 35% i 10% w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku.