Przeczytaj także
Już niedługo w Kielcach odbędzie się pierwszy GeoFestiwal. Mowa o cyklu wydarzeń, które 11 i 12 czerwca rozpocznie Kadzielnia Sport Festiwal. Harmonogram obejmuje także Magiczny Festiwal w Ogrodzie oraz Festiwal Małych Odkrywców. Jak podkreślają władze miasta, chodzi tutaj nie tylko o dobrą rozrywkę, ale także wypromowanie kieleckich rezerwatów przyrody.
O atrakcjach pierwszego w Kielcach GeoFestiwalu podczas spotkania z dziennikarzami opowiadali zastępcy Prezydenta Kielc Agata Wojda i Marcin Chłodnicki oraz Dorota Czesak z Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Kielce.
Geoprzygoda pozwoli Kielczanom na nowo odkryć piękno urokliwych miejsc w naszym mieście. Będzie także doskonałą okazją do promocji naszych wyjątkowych geologicznych i botanicznych skarbów wśród turystów.
– Kielce to wyjątkowe miejsce na ziemi. Mamy pięć rezerwatów przyrody. Ich atrakcyjność najlepiej może być promowana przez takie wydarzenia. Planujemy ogólnopolską kampanię promocyjną GeoFestiwalu 2022, bo zależy nam, aby pokazać jak atrakcyjnym miastem turystycznie są Kielce – mówił Marcin Chłodnicki, zastępca Prezydenta Kielc.
Premierową odsłonę GeoFestiwalu 2022 organizują Miasto Kielce we współpracy z Geonaturą Kielce, Geoparkiem Świętokrzyskim UNESCO, Fundacją WLK4 oraz partnerami projektu ,,Kielce – Raj dla dzieci’’.
Na inaugurację Kadzielnia Sport Festiwal
To cykl imprez, które przypadną do gustu nie tylko rodzinom z dziećmi, ale również fanom ekstremalnych wrażeń. 11 i 12 czerwca zapraszamy na Kadzielnia Sport Festiwal, który na stałe wpisał się do kalendarium najważniejszych wydarzeń w Kielcach.
– Od tego wydarzenia rozpoczął się marsz Kielc w stronę idei geologicznej promocji. W 2015 r. grupa pasjonatów, z którą mam okazję współpracować, zorganizowała pierwszy Kadzielnia Sport Festiwal. Przez te kilka lat okazało się, że Kadzielnia to nie tylko miejsce do oglądania, ale także miejsce do wielu ekstremalnych doświadczeń. Oddalone zaledwie trzy kilometry od centrum – mówiła Agata Wojda, zastępczyni Prezydenta Kielc.
Uczestnicy będą mieli jedyną okazję popływać kajakiem po Jeziorku na Kadzielni. „Zrelaksować się” na hamakach zawieszonych 40 metrów nad dnem kamieniołomu.
Oczywiście nie zabraknie najdłuższej tyrolki w Polsce, stref tematycznych, mnogości dyscyplin, wymagających dróg wspinaczkowych i stanowisk technik linowych. Odbędą się zawody downhillowe i Mistrzostwa Polski w Technikach Linowych i Jaskiniowych.
Wszyscy obecni na Kadzielnia Sport Festiwal zapoznają się z nowymi trendami w sporcie, wśród których nie brakuje na przykład sportów miejskich, czy górskich. Będzie też Silent Dicso z trzema DJ’ami.
Koordynatorem KSF jest Fundacja WLK4.
Fantastyczna kraina w Ogrodzie
Po ekstremalnych wrażeniach zapraszamy na Magiczny Festiwal w Ogrodzie Botanicznym, który 2 lipca przemieni się w kolorową krainę pełną atrakcji dla dzieci.
O rozrywkę dla najmłodszych zadbają partnerzy projektu „Kielce Raj dla dzieci”, którzy prowadzić będą warsztaty np. garncarskie czy zielarskie.
Przedstawiciele Manufaktury Słodyczy – Magii Karmelu zaproszą na kolorowe i cudownie pachnące warsztaty robienia lizaków. Przedstawiciele Chmielnickiego Centrum Kultury dadzą pokaz swoich umiejętności muzycznych oraz sprawnościowych. Orkiestra Dęta da krótki muzyczny koncert na scenie, natomiast Chmielnickie Mażoretki zaprezentują swoje umiejętności podczas barwnego przemarszu po Ogrodzie Botanicznym.
Przedstawiciel Parku Rozrywki – Sabat Krajno chętnie będzie pozował do zdjęć z najmłodszymi w przebraniu miniatury. Animatorzy z Robię Sobie Dizajn zaproszą dzieci do Eko Wioski, w której w pięciu domkach najmłodsi będą mogli poprzez zabawy sensoryczne poznać różne struktury leśne, historię powstania miodu na bazie układanek z drewna, czy też spróbować swoich sił podczas warsztatów kulinarnych.
Natomiast Muzeum Wsi Kieleckiej – Park Etnograficzny w Tokarni zaprosi do udziału w grze planszowej „W chłopskiej zagrodzie” oraz w zabawie polegającej na toczeniu fajerki.
Profesor Pytalski przeprowadzi zapierające dech w piersiach pokazy popularnonaukowe. Animatorzy z Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej zaproszą na stoisko z ginącymi zawodami oraz do udziału w grach i zabawach. Świętokrzyski Park Narodowy przygotuje quizy o tematyce przyrodniczej, a animatorzy z Animatu zaproponują grę terenową.
Muzeum Zabawek i Zabawy zaprosi do zabaw w modnym ostatnio stylu retro. Natomiast animatorzy z Klubów Wolna Strefa zapewnią stałe punkty imprez dla maluchów – malowanie na folii motywów fantastycznych (kolorowych kwiatów, wróżek, motyli itp.), malowanie twarzy, ozdabianie lnianych toreb postaciami z bajek, robienia zmywalnych tatuaży i baniek mydlanych.
Przedstawiciele zamku w Chęcinach zaprezentują najmłodszym postaci historyczne związane z tą królewską twierdzą. Dodatkowo o magiczną atmosferę wydarzenia zadbają młodzi tancerze z Kieleckiego Teatru Tańca, którzy będą spacerować po Ogrodzie Botanicznym przebrani w bajecznie kolorowe kostiumy między innymi z Kopciuszka i Dziadka do Orzechów.
Wszystkich chętnych na warsztaty ceramiczne zaproszą animatorzy z Instytutu Dizajnu w Kielcach.
Będzie można podziwiać też spektakularne akrobacje na szarfach w wykonaniu Klubu Sportowego „Przestrzeń lotu”.
To nie koniec atrakcji, bo w Ogrodzie pojawią się również artyści z teatru ognia Los Fuegos: szczudlarz/ bańkarz, cyrkowiec- iluzjonista oraz dwaj masterzy balonowi.
Miłośnicy kosmosu wezmą udział w interaktywnych warsztatach astronomicznych prowadzonych przez Planetarium Supernowa.
Na miłośników motoryzacji będzie czekał gokart wystawiony przez Crazy Cart Kielce.
Animatorzy z EDUKIDO zaproszą najmłodszych do zabawy – „Karta Wyzwań”, podczas której chętne dzieci będą losować jedną z wielu kart z podanym zadaniem – wyzwaniem do zbudowania. Następnie korzystając z dostępnych klocków LEGO stworzą swoją wizję wylosowanego zadania.
Szkółka SOCATOTS zadba o gry i ćwiczenia, czyli aktywną rozrywkę dla najmłodszych.
Na scenie artyści z Kieleckiego Teatru Tańca zaprezentują pierwszy akt Alicji w Krainie Czarów oraz widowisko taneczno-muzyczne pt. „Legenda o Hilarym Mali”.
Dla ciekawskich i nie tylko
3 lipca GeoFestiwal przeniesie się na Wietrznię do Centrum Geoedukacji. W rozkładzie jazdy Festiwalu Małych Odkrywców znajdzie się coś zarówno dla fanów eksperymentów, warsztatów, jak i pokazów popularnonaukowych przygotowanych przez instytucje miejsce i pozamiejskie.
W programie przewidziane są między innymi pokazy z dziedziny fizyki i chemii, warsztaty związane z historią i ginącymi zawodami, a także strefa zabaw i eksperymentów – ,,Podróże w Czasoprzestrzeni’’.
Sympatyków górskich wycieczek z pewnością zainteresują spotkania z podróżnikami specjalizującymi się w tej dziedzinie: Tomaszem Habdasem oraz Łukaszem i Mikołajem Adamczykami.
– Sześcioletni Mikołaj Adamczyk zdobył sympatię wielu internautów nie tylko w Polsce, ale i na świecie jako najmłodszy w historii zdobywca bazy pod najwyższym szczytem na Ziemi, czyli Mount Everestem – podkreśla Michał Poros, Kierownik Centrum Geoedukacji.
Uczestnicy będą mogli odkrywać również tajniki fotografii krajobrazowej. Warsztaty fotograficzne ,,Akademia Piorunografii’’ poprowadzi Michał Piorun – fotograf, przewodnik górski i geograf. Zdobytą wiedzę będzie można wykorzystać podczas pleneru na Wietrzni.
Jak przystało na miejsce imprezę urozmaicą zajęcia geologiczne – warsztaty szlifierskie ,,Master – szlif’’ i gra edukacyjna ,,Misja Chronos’’ wraz z wirtualną podróżą przez dzieje Ziemi na pokładzie kapsuły 5D.
Źródło i zdjęcia: kielce.eu