Po rekonstrukcji rządu. Czesław Siekierski nie będzie już ministrem rolnictwa - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Po rekonstrukcji rządu. Czesław Siekierski nie będzie już ministrem rolnictwa

Przeczytaj także

Fot. Czesław Siekierski/Facebook

Po rekonstrukcji rządu powstaną dwa duże nowe resorty: finansów i gospodarki, którym pokieruje Andrzej Domański, oraz energii – na czele z Miłoszem Motyką – zapowiedział w środę premier Donald Tusk. Ponadto Wojciech Balczun pokieruje resorem aktywów. Stefan Krajewski pokieruje ministerstwem rolnictwa, zajmując miejsce Czesława Siekierskiego, świętokrzyskiego polityka. 

W środę podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk poinformował o zmianach w rządzie po rekonstrukcji.

Przede wszystkim powstać mają dwa duże ministerstwa. Pierwsze ma zająć się sprawami związanymi z gospodarką i finansami. Pokieruje nim dotychczasowy minister finansów Andrzej Domański. Tusk ocenił, że polityka finansowa i gospodarcza rządu musi być w jednym ręku. Dzięki temu – jak dodał – partnerzy krajowi, zagraniczni oraz instytucje będą wiedziały, że nie ma „bocznych ścieżek”. – Będzie jedno centrum działające transparentnie i będzie realizowało całościową politykę finansowo-gospodarczą – przekazał szef rządu.

Ministrem zajmującym się energetyką zostanie natomiast dotychczasowy wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka. W resorcie klimatu odpowiadał za sektor odnawialnych źródeł energii oraz elektroenergetyki. Nowe Ministerstwo Energii ma przejąć kompetencje dotychczasowego Ministerstwa Przemysłu. – Ja gwarantuję także pełną współpracę nowego Ministerstwa Energii, pana Miłosza Motyki z dotychczasowymi moimi partnerami, którzy kwestiami energetyki się zajmowali, a więc i pełnomocnika Wrochny (Wojciecha Wrochny, Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej – PAP), ale przede wszystkim wszystkich spółek Skarbu Państwa, tych które działają w obszarze energii – podkreślił Tusk. Dodał, że celem jest, by zcentralizować politykę energetyczną, w tym jądrową.

Ponadto zmieni się kierownictwo Ministerstwa Aktywów Państwowych; dotychczasowy szef Jakub Jaworowski ma zostać zastąpiony przez Wojciecha Balczuna, który obecnie jest prezesem Agencji Rozwoju Przemysłu. Jak powiedział premier, zadaniem nowego ministra ma nie być maksymalizacja zysków, a maksymalizacja „dobrostanu Polaków”. Według Tuska Balczun dobrze rozumie, że państwo obecne jest w spółkach Skarbu Państwa nie po to, żeby jakieś partie tam „desygnowały” swoich kandydatów.

Ze stanowiskiem szefa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pożegna się Czesław Siekierski. Przejmie je dotychczasowy wiceminister w tym resorcie Stefan Krajewski. W ministerstwie do tej pory zajmował się m.in. pomocą publiczną w rolnictwie oraz wpływem zmian klimatu na uprawy rolne. Premier jest przekonany, iż nowy minister „wleje dużo nowej energii w działanie tego resortu”.

Wraz z powstaniem dużego resortu gospodarki i finansów zlikwidowane zostanie dotychczasowe Ministerstwo Rozwoju i Technologii, którym zarządza Krzysztof Paszyk. Zlikwidowane też będzie Ministerstwo Przemysłu, którego szefem jest Marzena Czarnecka.

Paszyk we wpisie na platformie X napisał, że „czasy się zmieniają, nazwy ministerstw także, dobre wspomnienia pozostają”. „Dziękuję Premierowi Donaldowi Tuskowi, Wicepremierowi Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi, koleżankom i kolegom z rządu oraz współpracownikom. Coś się kończy, coś zaczyna… szczegóły niebawem” – przekazał Paszyk.

Bez zmian pozostaną Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, którego szefową dalej będzie Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, któremu przewodzi Paulina Hennig-Kloska, Ministerstwo Cyfryzacji na czele z wicepremierem Krzysztofem Gawkowskim oraz Ministerstwo Infrastruktury, kierowane przez Dariusza Klimczaka.

Zgodnie z deklaracjami premiera celem rekonstrukcji ma być efektywniejsza i skuteczniejsza praca Rady Ministrów. Łączna liczba ministrów i wiceministrów miałaby spaść poniżej 100. – Będziemy mieli nie jeden z największych rządów w Europie, tylko jeden z najmniejszych rządów w Europie, jeśli chodzi o strukturę rządu – zapowiadał w lutym premier Donald Tusk.

Łącznie w skład gabinetu Donalda Tuska dotychczas wchodziło 26 ministrów, z czego siedmioro to ministrowie bez teki. Jak poinformował w środę premier, w wyniku rekonstrukcji będzie 21 ministrów konstytucyjnych, członków Rady Ministrów. Wyraził nadzieję, że zgodnie z ustaleniami z prezydentem w czwartek odbędzie się zaprzysiężenie nowych ministrów, a w piątek – pierwsze posiedzenie rządu w nowym składzie.

Przeczytaj także