Przeczytaj także
Politechnika Świętokrzyska w Kielcach i IBM Polska planują uruchomić specjalność, a później studia na kierunku cyberbezpieczeństwo. Na początek studenci i wykładowcy uczelni otrzymają bezpłatny dostęp do materiałów edukacyjnych i certyfikowanych szkoleń uznawanych na całym świecie.
Kielecka uczelnia i IBM Polska podpisały w środę porozumienie o współpracy, na mocy którego na Politechnice Świętokrzyskiej uruchomiona zostanie specjalność, a później studia na kierunku ceberbezpieczeństwo.
„Niezmiernie się cieszę, że pozyskaliśmy tak ważnego partnera do współpracy i jestem pewien, że korzyści z podpisanej dzisiaj umowy będą czerpać przede wszystkim studenci. Studenci i wykładowcy naszej uczelni otrzymają bezpłatny dostęp do materiałów edukacyjnych i będą mogli brać udział w certyfikowanych szkoleniach uznawanych na całym świecie” – powiedział rektor Politechniki Świętokrzyskiej prof. Zbigniew Koruba.
Porozumienie zakłada, że kielecka uczelnia dołącza do programu IBM Skills Academy realizowanego przez informatycznego giganta. Jak zaznaczył Piotr Beńke, dyrektor ds. bezpieczeństwa IBM Polska i Kraje Bałtyckie, współpraca będzie skoncentrowana przede wszystkim na obszarach cyberbezpieczeństwa, ale również sztucznej inteligencji, analityki danych, zastosowania chmury, blockchain czy komputerów kwantowych.
„Na rynku pracy jest bardzo duże zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa. Nasze doświadczenie praktyczne, chęci studentów do nauki, umiejętności dydaktyczne uczelni, pozwolą na kształcenie osób z nowymi kompetencjami, które na pewno znajdą miejsca pracy w przedsiębiorstwach” – podkreślił Beńke.
fot. tu.kielce.pl
Współpraca obu stron jest częścią globalnego zobowiązania IBM do podniesienia umiejętności 30 milionów ludzi do 2030 roku. „Podpisane dzisiaj porozumienie jest częścią tego programu. Dzięki współpracy z kielecką uczelnią będziemy mogli zbudować program edukacji, który będzie jak najlepiej dostosowany do potrzeb dzisiejszego i przyszłego rynku pracy” – powiedziała Jolanta Jaworska, dyr. ds. Publicznych i Regulacyjnych IMB Polska, Kraje Bałtyckie i Ukraina.
„Współpraca uczelni z firmą technologiczną, taką jak IBM, przyczyni się do tego, że studenci będą mieli możliwość zapoznania się z możliwymi technologiami do zastosowania na rzecz cyberbezpieczeństwa. Będą się również uczyli tych technologii, które są wykorzystywane w kraju. Takie połączenie daje możliwość sukcesu na przyszłość i będzie budowało dobry klimat, jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo, w Polsce” – zaznaczył ekspert z zakresu cyberbezpieczeństwa gen. Włodzimierz Nowak.
Od przyszłego roku akademickiego na wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Świętokrzyskiej zostanie uruchomiona specjalność cyberbezpieczeństwo. „Specjalność zostanie utworzona na drugim stopniu studiów. W planach mamy także utworzenie kierunku studiów. Ale w tym przypadku podstawowym problemem jest pozyskanie odpowiedniej kadry. Ale kształcąc studentów na specjalności cyberbezpieczeństwo, będziemy kształcić przyszłe kadry na tym kierunku” – powiedział dziekan Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki prof. Roman Stanisław Deniziak.
Prof. Deniziak dodał, że specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa kształcą obecnie cztery uczelnie w kraju: Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, AGH w Krakowie i Politechnika Częstochowska.
Autor: Janusz Majewski