Przeczytaj także
Kielecki Urząd Stanu Cywilnego w mijającym roku zarejestrował 4575 urodzeń, przy czym na świat przyszło więcej chłopców niż dziewczynek. Najpopularniejsze imiona dla maluchów to z kolei Julia, Aleksander, czy też Nikodem.
Przypomnijmy, że w 2021 zarejestrowanych urodzeń naliczono 5494, z kolei rok później mowa była o 5112. – W 2023 roku zarejestrowano w Urzędzie Stanu Cywilnego w Kielcach 4575 urodzeń. Należy podkreślić, że około 500 osób zarejestrowanych w naszym Urzędzie to osoby urodzone poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Pozostałe maluchy urodziły się w naszym mieście. Ponad połowa rodziców nowonarodzonych dzieci nie jest mieszkańcami Miasta Kielce – poinformował Piotr Mołas, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego.
Wzrost porodów bliźniaczych
Jak podaje Anna Mazur – Kałuża, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, w zeszłym roku odebrano w ich klinice 1890 porodów. – Mamy tutaj spadek w porównaniu do 2022 o 7%. Tendencja spadkowa jest jednak obserwowana w całym kraju. Uważamy więc, że w obecnej sytuacji liczba odebranych porodów dobrze świadczy o naszej klinice. Było dużo porodów bliźniaczych, których liczba wzrasta z każdym rokiem. Był taki miesiąc w 2023, że urodziło się 8 par bliźniąt – mówi Anna Mazur – Kałuża.
Dodaje, że klinika Położnictwa i Ginekologii WSZZ posiada trzeci, najwyższy poziom referencyjności, oznaczający najwyższe standardy opieki. Trafiają więc tutaj najtrudniejsze przypadki, nie tylko z województwa świętokrzyskiego, ale też z regionów ościennych. – Obecnie trwa inwestycja związana z rozbudową bloku porodowego, więc warunki będą jeszcze lepsze. Koszt zadania to prawie 18 milionów złotych, jest przy tym dotacja z budżetu województwa na kwotę około 10 mln zł – mówi rzecznik prasowy.
Julia, Zuzanna, Antoni i Franciszek
W 2023 roku w Kielcach urodziło się więcej chłopców niż dziewczynek. Jest to sytuacja podobna do lat ubiegłych, a różnica między płciami wyniosła teraz około 100 dzieci. Najpopularniejsze imiona nadawane pociechom to w przypadku dziewczynek Julia, Zuzanna, Laura, Hanna i Zofia, a w przypadku chłopców – Aleksander, Nikodem, Franciszek, Jan i Antoni. Urząd Miasta podkreśla jednocześnie, że byli i tacy rodzice, którzy postawili na rzadkie imiona. Wśród nich były m.in. Halszka, Celestyna, Gloria, Hiacynta, Krystyna, Jeremi, Benjamin, Lew, Kornel, Konstanty czy Orest.
Pierwszy poród w kraju w 2024
Z kolei 1 stycznia 2024 roku, 15 sekund po północy, na świat przyszedł Franio (Franciszek) z gminy Bieliny. Pierwszy w kraju poród odebrano w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, przeprowadzając cesarskie cięcie. Waga noworodka to 2980 gramów.