Przeczytaj także
Wspólne projekty naukowo-badawczych oraz zaangażowanie Głównego Urzędu Miar w program kształcenia w dziedzinach związanych z metrologią – zakłada porozumienie między Politechniką Świętokrzyską i Uniwersytetem Jana Kochanowskiego a GUM, podpisane w poniedziałek w Kielcach.
„W każdym mieście wojewódzkim są uczelnie wyższe, jednak nie w każdym będzie się miesić kampus laboratoryjny Głównego Urzędu Miar. Stwarza to naturalne przewagi konkurencyjne dla woj. świętokrzyskiego. Metrologia stanowi podstawę rozwoju gospodarczego każdego kraju. Cieszy mnie, że puls metrologiczny będzie bił w Kielcach” – powiedział w stolicy woj. świętokrzyskiego prezes GUM, prof. Jacek Semaniak.
Dzięki podpisanej umowie będzie możliwe wprowadzenie bloków zajęciowych na studiach i realizowanie programów kształcenia ukierunkowanych na przyszłe kadry Świętokrzyskiego Kampusu GUM.
„Połączenie potencjałów UJK i PŚK da nam nową jakość kształcenia” – wskazał rektor Politechniki Świętokrzyskiej prof. Zbigniew Koruba.
Zaznaczył, że metrologia jako nowy kierunek studiów będzie dostępna od 2022 roku. „Metrologia jest dyscypliną interdyscyplinarną, natomiast kierunek ma być elitarny dla 15-30 studentów. Chcemy przyciągać do Kielc najlepszych, a przyszły absolwent po ukończeniu tych studiów będzie mógł znaleźć atrakcyjną i dobrze płatną pracę” – zapewniał.
Studenci i absolwenci będą mogli odbywać staże i praktyki organizowane przez GUM w kraju i zagranicą oraz realizować prace dyplomowe i naukowe pod okiem naukowców instytutu.
„Rozwój metrologii może być kołem zamachowym dla rozwoju przemysłu, ale również dla naszych nauk ścisłych, przyrodniczych i nauk medycznych. Obecnie nie ma dyscypliny, w której metrologia nie miałaby znaczenia” – powiedział profesor Stanisław Głuszek, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Jacek Semaniak dodawał, że dla sprawnego działania świętokrzyskiego kampusu GUM potrzebne będzie około 30 osób na etatach metrologicznych. Dodatkowo w głównej siedzibie GUM oraz jednostkach terenowych pracuje około 1500 osób.
„Jesteśmy zainteresowani zatrudnianiem i szkoleniem nowej kadry, abyśmy mogli wchodzić w nowe obszary badawcze i zapewniać sprawne funkcjonowanie polskiej administracji miar. Natomiast Kielce mogą się stać wyspecjalizowanym ośrodkiem kształcenia kadry metrologicznej wykorzystując kampus GUM” – mówił.
Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego podkreślała, że budowa kampusu ma wymiar nie tylko infrastrukturalny, ale również ludzki. „Daje szanse, aby zdolni ludzie z naszego regionu mogli zdobyć dobry zawód i godną płace. Dzisiejsze porozumienia to milowy krok, aby dwie duże uczelnie rozpoczęły współprace w zakresie wspólnego kształcenia nowych studentów” – powiedziała.
Zaznaczyła, że zarząd województwo zabiega o realizację drugiego etapu budowy kampusu. W związku z tym do Krajowego Planu Odbudowy złożono wnioski, aby przy ulicy Wrzosowej w Kielcach powstały kolejne dwa laboratoria – elektryczności i magnetyzmu oraz promieniowania jonizującego. Wnioski opiewają na około 150 mln złotych.
Kampus Głównego Urzędu Miar powstaje na 11-hektarowej działce przy ulicy Wrzosowej w Kielcach. W ramach pierwszego etapu powstanie sześć laboratoriów – akustyki i drgań, czasu i częstotliwości, wraz z laboratorium długości, masy, termometrii, metrologii interdyscyplinarnej. Planowane jest także wykonanie budynków warsztatów oraz magazyn materiałów łatwopalnych. (PAP)
Autor: Wiktor Dziarmaga