Przeczytaj także
W związku z uchwałą sejmiku ws. sprzeciwu wobec „prób wprowadzenia ideologii LGBT do wspólnot samorządowych” regionowi grozi zamrożenie środków z UE – uważają posłowie KO. Komisja Europejska nie ma prawnych możliwości zamrożenia środków – odpowiada przewodniczący sejmiku województwa Andrzej Pruś.
Świętokrzyscy posłowie Koalicji Obywatelskiej: Adam Cyrański, Marzena Okła-Drewnowicz i Bartłomiej Sienkiewicz wydali oświadczenie w związku z poważnym zagrożeniem, jakie ich zdaniem może dotknąć region świętokrzyski.
„W dniu 11.08.2021, na posiedzeniu Podkomisji ds. Wydatkowania Środków UE, przekazano nam informację, że pięciu regionom w Polsce grozi zamrożenie środków unijnych, w tym także naszemu województwu. Podstawą są przyjęte przez Sejmiki dyskryminujące uchwały „anty LGBT”, niezgodne z równościowymi prawami podstawowymi UE” – napisali posłowie KO w oświadczeniu przekazanym PAP.
Parlamentarzyści podkreślili, że oznacza to ryzyko utraty środków z Funduszu Rozwoju Regionalnego, „jednego z podstawowych strumieni na rozwój” regionu świętokrzyskiego. Zaznaczyli, że konsekwencje dla regionu byłyby katastrofalne i wezwali radnych sejmiku wojewódzkiego oraz marszałka województwa do wycofania się z tej uchwały.
„Zacietrzewienie ideologiczne i chęć przypodobania się aktualnej władzy, nie może prowadzić do zapaści cywilizacyjnej i zubożenia naszego regionu. Mamy nadzieję, że w duchu odpowiedzialności i roztropności władze i radni wojewódzcy nie dopuszczą do najgorszego” – podkreślili posłowie w oświadczeniu.
Sejmik woj. świętokrzyskiego wyraził stanowisko „w sprawie sprzeciwu wobec prób wprowadzenia ideologii LGBT do wspólnot samorządowych oraz promocji tej ideologii w życiu publicznym” w uchwale przyjętej 19 czerwca 2019 roku.
Andrzej Pruś, przewodniczący sejmiku województwa powiedział PAP, że „po podjęciu tej uchwały, w której nie ma ani słowa potępiającego ludzi związanych z orientacją czy poglądami określonymi jako LGBT”, region wizytowali przedstawiciele Komisji Spraw Bieżących Rady Europy.
„Jako samorząd województwa złożyliśmy tej komisji wyjaśnienia na piśmie, dotyczące tej uchwały. Otrzymaliśmy pisemną odpowiedź, że przyjmują te wyjaśnienia z zadowoleniem. Miałem nadzieję, że na tym sprawa się zakończy, bo w tej uchwale trudno znaleźć jakieś zastrzeżenia, że kogoś dyskryminujemy” – podkreślił Pruś.
Dodał, że samorząd województwa zarządził wewnętrzny audyt związany z wydatkowaniem środków unijnych. „Czy kogoś nie dyskryminowaliśmy w tej perspektywie finansowej i poprzednich. Na razie nie ma takich informacji, żebyśmy kogoś dyskryminowali przy wydatkowaniu tych środków” – powiedział przewodniczący sejmiku województwa.
Pruś podkreślił, że na podstawie jego wiedzy, Komisja Europejska „nie ma żadnych prawnych możliwości tzw. zamrożenia środków”.
„O tym mówią traktaty akcesyjne, które w referendum Polska przyjęła. Jeśli chodzi o Kartę Praw Podstawowych Unii Europejskiej, to przypomnę tzw. Protokół Brytyjski. Przy przyjmowaniu tej Karty Polska i ówczesny członek Unii Wielka Brytania zastrzegły sobie, że w tych działaniach będą przede wszystkim stawały w obronie rodzin. Takie zastrzeżenie zostało przyjęte i Polska również z takim zastrzeżeniem Kartę Praw Podstawowych przyjęła” – powiedział Pruś.
„Jeśli dojdzie do zamrożenia środków unijnych dla regionu, będzie to złamaniem prawa, który w Unii Europejskiej dotyczy wszystkich 27 państw” – dodał przewodniczący sejmiku województwa.
W 30 mandatowym sejmiku województwa świętokrzyskiego 16 radnych wybranych zostało z list PiS, 9 – PSL, 3 – KO, po jednym mandacie uzyskali przedstawiciele komitetów: SLD Lewica Razem i Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty.
W stanowisku z czerwca 2019 r. – za przyjęciem którego było 16 radnych (14 z klubu PiS i dwóch z PSL), a przeciw – dwóch radnych KO – wyrażono m.in. „głęboką dezaprobatę i zdecydowany sprzeciw wobec prowadzonych przez liberalne środowiska polityczne i społeczne prób promocji ideologii opartej na afirmacji LGBT, stojących w jawnej sprzeczności z dziedzictwem kulturowym i wielowiekowymi tradycjami chrześcijańskimi nie tylko Regionu Świętego Krzyża, ale także Polski i Europy”. (PAP)
Autor: Janusz Majewski